Look4dog.com

Gończy słowacki

Czystokrwisty gończy słowacki to pies myśliwski hodowany od lat 70-tych XVIII wieku na terenach obecnej Słowacji. Jego przodkowie to gończe austriackie, charty polskie i węgierskie, mieszane ze starożytnymi psami Scytów i Celtów obecnymi na terenach obecnych Węgier już w IV wieku p.n.e. Jest on obecnie narodową rasa słowacką od niepamiętnych czasów użytkowaną do stróżowania, a zarazem polowania, szczególnie na czarną zwierzynę. Nazwa “kopov” ma określać czarnego psa z jasnymi, rudymi plamami nad oczami. 

Po II wojnie światowej zajęto się hodowlą w czystości rasy, co zaowocowało wyrównaniem typu słowackiego gończego. W 1963 opracowano wzorzec FCI. W latach 80-tych hodowcy dążyli do umocnienia jego skłonności do buszowania. W 1988 roku powstał słowacki klub miłośników rasy. Słowacki kopov ma wybitny węch, wrodzoną zdolność do zatrzymania tropu, ciętość na drapieżniki oraz nadzwyczajny zmysł orientacyjny. Z tego powodu jest bardzo popularny na Słowacji, gdzie najczęściej bierze udział w polowaniu na dziki.

  • Wysokość psa w kłębie:  45 - 50 cm  
  • Wysokośc suki w kłębie: 40 - 45 cm
  • Waga:  15 - 20 kg

Gończy słowacki - charakter

Gończy słowacki to pies, który z uporem podąża głosząc świeży trop przez całe godziny. Jest wytrwały oraz wyjątkowo zawzięty. W kraju pochodzenia użytkowany jest przede wszystkim do polowania na dziki i drapieżniki. Pies zawsze o umaszczeniu czarnym z brązowym podpalaniem. O silnym kośćcu, pomimo lekkiej postury. Jego tułów jest w kształcie wydłużonego prostokąta. Obdarzony żywym temperamentem. Ma znakomicie rozwinięty zmysł orientacji.

Gończy słowacki ma w sobie pasję i jest pełen wigoru. Przywiązany do człowieka o przyjaznym usposobieniu. Jak wszystkie psy gończe, słowacki kopov wymaga wczesnego wdrożenia do karności, gdyż jest bardzo samodzielny i z natury słabo układny. Z tego powodu nie jest dobrym psem do trzymania w domu, w towarzystwie dzieci, które chciałaby mieć kompana do zabaw i przytulania. Najlepiej, by pozostawał w rękach myśliwych którzy mają doświadczenie z wychowywaniem psów takich ras.

Gończy słowacki - umaszczenie

Umaszczenie gończego słowackiego:

  • czarne z podpalaniem na kończynach, od brązowego do mahoniowego

Gończy słowacki - pielęgnacja

Gończy słowacki nie wymaga specjalnej pielęgnacji, która zawierałaby sporo czasu. Od czasu do czasu, a zwłaszcza w okresie linienia należy go dobrze wyszczotkować, aby pozbyć się martwej wypadającej sierści. Dzięki czemu zostaną one na szczotce, a nie wbite w dywan.

Gończy słowacki - choroby

Gończy słowacki jest rasą zdrową i silną. Jak większość psów myśliwskich, może cierpieć na nawracające infekcje uszu, które wynikają z nieodpowiedniej higieny, a także choroby stawów, wynikające z przesadnej aktywności czy niezaleczonych urazów z przeszłości.

Gończy słowacki - żywienie

Gończy słowacki jako duża rasa powinien spożywać dwa mniejsze posiłki w ciągu dnia.  Pełnoporcjowe karmy dla psów renomowanych marek są bezpieczne dla zdrowia, mają stały skład oraz uzupełnione są o makro- i mikroelementy niezbędne dla zdrowia psa. Można, ale nie trzeba ich dodatkowo uzupełniać suplementami, takimi jak glukozamina czy chondroityna wspierającymi regenerację chrząstek stawowych. Przed podaniem tego typu preparatów warto zasięgnąć informacji u weterynarza i zrobić podstawową morfologię.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.