Rasa wywodzi się z Francji, a jej początki sięgają XVI wieku. Grand Griffon vendeen jest przedstawicielem jednej z czterech odmian gryfonów z Wandei, położonej w zachodniej części kraju. Wszystkie odmiany, czyli: Briquet, Grand Griffon, Grand Basset oraz Petit Basset pochodzą od psów z Wandei oraz szarych psów świętego Ludwika. Grand Griffon vendeen, który częściej występuje pod nazwą: „Briquet griffon vendeen”, jest potomkiem południowych ras i innych włoskich psów szorstkowłosych.
Po II wojnie światowej rasa była zagrożona wymarciem, ale francuski sędzia z wystaw psów, Hubert Dezamy, postarał się o to, by tak się nie stało.
- Długość życia 12 - 14 lat
- Wysokość w kłębie 60 - 65 cm
Ten gończy to pies inteligentny o harmonijnych kształtach. Ma proporcjonalna oraz mocną budowę. Gończy griffon vendeen jest silnym i wytrzymałym myśliwym z pasją do swojej pracy. Podobnie jak inne gryfony vendeen, jest zadowolony, kiedy może aktywnie spędzać czas z rodziną na łonie natury. Zaraża wtedy niespożytą energią i entuzjazmem. Uwielbia długie spacery, na których może swobodnie pobiegać i węszyć. Dobrze dogaduje się z innymi psami. W stosunku do dzieci jest łagodny i cierpliwy. Szkolenie przebiega spokojnie i bez problemów. Miej na uwadze, że większość komend powinno prowadzić do czegoś, co pies lubi lub widzi w tym sens.
Naturalne loczki briquet griffon vendeen wymagają regularnego czesania, szczególnie na brzuchu i łapach, co zapobiega tworzeniu się kłaczków. Strzyżenie sierści nie jest zalecane. Sprawdzaj stan uszu psa po każdym spacerze, aby uniknąć infekcji.
- płowe
- zajęcze
- biało-pomarańczowe
- biało-szare
- białe w zajęcze łaty
- tricolor w wymienionych kolorach
Rasa jest ogólnie zdrowa, ale zdarzają się przypadki dysplazji stawów biodrowych czy łokciowych, dyslokacji rzepki, aseptyczne zapalenie opon mózgowych oraz infekcje oczu i uszu. Regularnie odwiedzaj weterynarza na badania profilaktyczne. Podczas spacerów stosuj środki przeciwkleszczowe oraz obrożę przeciwpchelną.
Griffon vendeen nie jest specjalnie wymagający, jeśli chodzi o żywienie. Kiedy pracuje, organizm ma rosnące zapotrzebowanie na białko i węglowodany, a zimą też na tłuszcze. Kontroluj ilość spożywanych przez psa kalorii i zapewnij mu zbilansowane posiłki, bogate w składniki odżywcze, dzięki którym Twój pupil prawidłowo będzie się rozwijać. Swojego psa możesz karmić gotową suchą karmą lub też zastosować dietę Barf, która polega na podawaniu psu różnego rodzajów mięsa w postaci surowej.