Look4dog.com

Grand Griffon Vendeen (Duży gryfon z Wandei)

Rasa wywodzi się z Francji, a jej początki sięgają XVI wieku. Grand Griffon vendeen jest przedstawicielem jednej z czterech odmian gryfonów z Wandei, położonej w zachodniej części kraju. Wszystkie odmiany, czyli: Briquet, Grand Griffon, Grand Basset oraz Petit Basset pochodzą od psów z Wandei oraz szarych psów świętego Ludwika. Grand  Griffon vendeen, który częściej występuje pod nazwą: „Briquet griffon vendeen”, jest potomkiem południowych ras i innych włoskich psów szorstkowłosych.

Po II wojnie światowej rasa była zagrożona wymarciem, ale francuski sędzia z wystaw psów, Hubert Dezamy, postarał się o to, by tak się nie stało.

  • Długość życia 12 - 14 lat
  • Wysokość w kłębie 60 - 65 cm 
     

Grand Griffon Vendeen (Duży gryfon z Wandei) - charakter

Ten gończy to pies inteligentny o harmonijnych kształtach. Ma proporcjonalna oraz mocną budowę. Gończy griffon vendeen jest silnym i wytrzymałym myśliwym z pasją do swojej pracy. Podobnie jak inne gryfony vendeen, jest zadowolony, kiedy może aktywnie spędzać czas z rodziną na łonie natury. Zaraża wtedy niespożytą energią i entuzjazmem. Uwielbia długie spacery, na których może swobodnie pobiegać i węszyć. Dobrze dogaduje się z innymi psami. W stosunku do dzieci jest łagodny i cierpliwy. Szkolenie przebiega spokojnie i bez problemów. Miej na uwadze, że większość komend powinno prowadzić do czegoś, co pies lubi lub widzi w tym sens.

Grand Griffon Vendeen (Duży gryfon z Wandei) - charakterGrand Griffon Vendeen (Duży gryfon z Wandei) 

Grand Griffon Vendeen (Duży gryfon z Wandei) - pielęgnacja

Naturalne loczki briquet griffon vendeen wymagają regularnego czesania, szczególnie na brzuchu i łapach, co zapobiega tworzeniu się kłaczków. Strzyżenie sierści nie jest zalecane. Sprawdzaj stan uszu psa po każdym spacerze, aby uniknąć infekcji.
 

Grand Griffon Vendeen (Duży gryfon z Wandei) - umaszczenie

  • płowe 
  • zajęcze 
  • biało-pomarańczowe 
  • biało-szare 
  • białe w zajęcze łaty 
  • tricolor w wymienionych kolorach

 

Grand Griffon Vendeen (Duży gryfon z Wandei) - choroby

Rasa jest ogólnie zdrowa, ale zdarzają się przypadki dysplazji stawów biodrowych czy łokciowych, dyslokacji rzepki, aseptyczne zapalenie opon mózgowych oraz infekcje oczu i uszu. Regularnie odwiedzaj weterynarza na badania profilaktyczne. Podczas spacerów stosuj środki przeciwkleszczowe oraz obrożę przeciwpchelną.

 

Grand Griffon Vendeen (Duży gryfon z Wandei) - żywienie

Griffon vendeen nie jest specjalnie wymagający, jeśli chodzi o żywienie. Kiedy pracuje, organizm ma rosnące zapotrzebowanie na białko i węglowodany, a zimą też na tłuszcze. Kontroluj ilość spożywanych przez psa kalorii i zapewnij mu zbilansowane posiłki, bogate w składniki odżywcze, dzięki którym Twój pupil prawidłowo będzie się rozwijać. Swojego psa możesz karmić gotową suchą karmą lub też zastosować dietę Barf, która polega na podawaniu psu różnego rodzajów mięsa w postaci surowej. 
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.