Look4dog.com

Hygenhund

Hygenhund to norweska rasa powstała w 1830 roku. Jest wynikiem krzyżówki niemieckiego gończego hölsteinera i gończego skandynawskiego. Dokonał jej miejscowy hodowca F.Hygen, któremu ten wytrzymały i umięśniony pies zawdzięcza swoją nazwę. Niektórzy kynolodzy utrzymują, że głównymi przodkami rasy były ringerikehundy skrzyżowane z dunkerami. 

Hygenhund od początku pracował w trudnych warunkach. Był wykorzystywany do polowań na drobną zwierzynę w surowych arktycznych terenach. Doskonale odszukiwał ranne zwierzę po śladzie pozostawionym nawet 30 godzin wcześniej. Potem zaczęto wykorzystywać hygenhunda także jako psa ratunkowego, który miał odszukiwać rannych w zaspach, a następnie transportować ich do bezpiecznego miejsca. 

  • Wysokość psa w kłębie: 50-58 cm, idealny wzrost to 54 cm
  • Wysokość suki w kłębie: 47-55 cm, idealny wzrost to 51 cm

Hygenhund - charakter

Priorytetem hygenhunda jest praca i służba człowiekowi. Jako rasa myśliwska jest wyjątkowo pracowity. Rzadko kiedy odpoczywa, czy leniuchuje. Ten silny i wytrwały pies nawet przy długim wysiłku fizycznym nie odczuwa dużego zmęczenia. Zachowuje przy tym radość i werwę. Nic dziwnego, że hygenhundy są wykorzystywane przez służby ratunkowe do poszukiwania i transportu osób rannych.

Hygenhund wymaga dużo ruchu i spacerów. Najlepiej będzie się czuł obok właściciela o dużej kondycji fizycznej, który regularnie uprawia sport. Hygenhund z powodzeniem będzie jego kompanem podczas jazdy konnej lub na rowerze, biegania czy pływania. 
W towarzystwie rodziny jest bardzo czujnym i odpowiedzialnym psem obronnym. Ten mądry pies, który ceni sobie spokój i życie rodzinne będzie także świetnym przyjacielem całego domu. 

Ze względu na silny instynkt myśliwski nie zaleca się hodowania hygenhunda wspólnie z kotem. Ten posłuszny pies szybko się uczy i lubi szkolenie oparte na metodach pozytywnego wzmacniania.
 

Hygenhund - umaszczenie

Umaszczenie hygenhunda:

  • Czerwono-brązowe lub żółto-czerwone często z czarnym cieniowaniem na głowie, plecach i ogonie, z białymi oznaczeniami lub bez
  • Czarne podpalane, zwykle w połączeniu z białymi znaczeniami
  • Białe z czerwono-brązowymi lub żółto-czerwonymi łatami 
  • Różne kolory powinny wyraźnie odróżniać się od siebie

Hygenhund - pielęgnacja

Hygenhund jest prosty w pielęgnacji. Co drugi dzień wymaga czesania, a co kilka miesięcy, jeśli jest taka konieczność i możliwość, profesjonalnego strzyżenia w salonie fryzjerskim dla psów. Nie zaleca się kąpania psa.

Hygenhund - choroby

Rasa nie ma poważnych problemów zdrowotnych, ale zdarza się, że hygenhudy cierpią na dysplazję stawową lub wzdęcia. Możliwe również choroby układu krążeniowego jak arterioskleroza lub hemofilia. 

Hygenhund - żywienie

Hygenhund nie jest wybredny. Możesz karmić go zarówno dobrej jakości suchą lub mokrą karmą, bądź pokarmem przygotowywanym w domu. Zadbaj o dietę, w której znajdą się składniki potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania stawów i wzmacniające chrząstki. Oleje z udziałem kwasów omega -3 i omega -6 oraz glukozamina i chondroityna mogą być dodawane do każdego posiłku psa.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.