Look4dog.com

Louisiana Catahoula (Catahoula leopard dog)

Catahoula Leopard pochodzi z północnej Luizjany w pobliżu jeziora Catahoula. Najprawdopodobniej powstała w wyniku skrzyżowania lokalnych psów z rasami: Bloodhound, Mastiffi i Greyhoundi przywiezionymi w te okolice przez hiszpańskich odkrywców. Catahoula był używany do śledzenia i łapania dzikich świń, które włóczyły się po lasach. Louisiana Catahoula Cur Association powstało w 1976 roku, a następnie National Association of Louisiana Catahoulas w 1977 roku. Inne organizacje to Catahoula Cur Breeders Association, które rejestruje Catahoulas, oraz American Catahoula Association, które działa na rzecz promowania i utrzymania rasy i zdolność jej do pracy poprzez pokazy oraz próby pracy.  Rasa została nazwana psem stanowym Luizjany w 1979 roku.

Catahoula to wyjątkowy pies o fascynującym dziedzictwie i dużej zdolności do pracy. Nie nadaje się do życia z każdą rodziną, Jednak kiedy się na nią zdecydujesz i wychowasz, to masz wspaniałego opiekuna i przyjaciela na całe życie. 

 

 • Długość życia: 12-14 lat 
 • Wysokość psa w kłębie psy: 56-66 cm,
 • Wysokość suki w kłębie suki: 51-61 cm
 • Waga psa psy: 30-40 kg
 • Waga suki: 25-35 kg

Catahoula Leopard - charakter

Catahoula Leopard to wielozadaniowy pies, pięknie umięśniony, silny, zwinny, szybki i bardzo wytrzymały. Powierzoną mu pracę wykonują dokładnie i zaangażowaniem, a w domu stają się rozluźnione i zawsze chętne do zabawy. Są to psy średniej wielkości, z krótką sierścią, która występuje w różnych kolorach. Catahoulas to jedyna rasa psów, która powstała w stanie Luizjana.


Catahoula Leopard potrzebuje zdecydowanego, cierpliwego i konsekwentnego przewodnika. Jest to rasa niezależna, terytorialna, odważna. Potrzebuje odpowiedniej wczesnej socjalizacji, wówczas pozna swoje miejsce w rodzinie dla której będzie czuła, delikatna i lojalna. Należy także pamiętać, aby psom tej rasy poświęcić odpowiednią ilość czasu. Bez treningu i stymulacji umysłowej rasa ta może stać się destrukcyjna w domu. Ważne jest, aby wszystkie zadania i ćwiczenia sprawiały psu przyjemność. Catahoula Leopard potrzebuje sporo miejsca, aby rozładować mnóstwo swojej energii. Nie nadaje się jako pies do życia w mieście. Natomiast pozostawiony sam w ogrodzie, bez wcześniejszych ćwiczeń, może zacząć kopać dziury. To psy, które uwielbiają aktywność na świeżym powietrzu. Piesze, długie wędrówki, aportowanie piłek lub latających dysków to także sposób na wyładowanie ich energii. Catahoula Leopard Dog jest znakomitym pływakiem i doskonale odnajdzie się w sportach kynologicznych takich jak agility. 

Catahoula Leopard - pielęgnacja

Pielęgnacja psów tej rasy jest bardzo prosta, ze względu na ich krótką sierść. Wystarczy co jakiś czas je wyczesać w celu usunięcia wypadającej sierści. Kąpiele - tylko okazjonalne. Podczas czesania, warto również zwrócić uwagę na ich uszy, czy nie ma w nich stanu zapalnego.

Catahoula Leopard - umaszczenie

Umaszczenie Catahoula Leopard może przybierać następujące warianty:

 • czarne
 • czekoladowe
 • niebiesko marmurkowe
 • czekoladowo marmurkowe
 • rude
 • pręgowana 

Catahoula Leopard - choroby

U niektórych osobników Catahoula Leopard Dog występowały problemy z dysplazja stawu biodrowego, głuchota i problemy z oczami. Dlatego ważne jest, aby kupić psa od hodowcy, który wykonuje badania genetyczne swoim psom żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo choroby u szczeniąt.

Catahoula Leopard - żywienie

Catahoula Leopard Dog powinny otrzymywać pokarm dobrze zbilansowany, dobrej jakości. Każda dieta musi być dostosowana do aktywności, wieku i zdrowia psa. Niektóre psy mają tendencję do nadwagi.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.