Look4dog.com

Segugio Maremmano

Segugio Maremmano to włoska rasa wyhodowana w okolicy Maremma w Toskanii. Rasa wzięła swój początek z niezarejestrowanej hodowli psów myśliwskich z tamtego regionu. Włoscy myśliwi cenili ją ze względu na dużą odwagę i prędkość podczas polowania na dziki. Psy te polowały zarówno indywidualnie, jak i w sforze. W trakcie hodowli wykształciły się psy o tym samym usposobieniu i umiejętnościach łowieckich, lecz różnych typach maści oraz szczegółach związanymi z budową ciała. 

Od lat 30-tych XX wieku rozpoczęła się regularna hodowla rasy, której inicjatorem był dr Bosio, weterynarz i reprezentant miłośników poskowców. To on opracował pierwszy standard rasy. Segugio Maremmano występuje w dwóch odmianach: krótko- i szorstkowłosej. Rasa została zatwierdzona przez FCI bardzo niedawno, bo w 2018 roku.

 • Wysokość w kłębie psa 44 - 52
 • Wysokość w kłębie suki 42 - 50
 • Waga 13 do 23 kg

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Psy myśliwskie
  Psy myśliwskie

   

Charakter

Segugio Maremmano to psy pewne siebie, odważne i dynamiczne. Jako psy myśliwskie, zdecydowanie lepiej odnajdą się na wsi, gdzie będą miały przestrzeń i dom z ogrodem do dyspozycji. To pracowita rasa, która posłusznie wykonuje polecenia człowieka i lubi z nim współpracować. 

Segugio Maremmano są bardzo ruchliwe, wobec czego jako właściciel powinien poświęcić im sporo uwagi i czasu, a także zadbać o różnorodne formy aktywności. Dużą radość sprawi psu bieganie obok roweru, czy wędrówki po lesie. Lepiej jednak nie spuszczać psa ze smyczy w nieznanym terenie, gdyż wrodzony instynkt myśliwski nakaże mu samotną wędrówkę w poszukiwaniu zwierzyny. Z tego samego powodu Segugio Maremmano raczej nie polubią się z kotami i innymi czworonogami w domu, chyba że zostaną z nimi właściwie zapoznane od pierwszych tygodni życia. Psy te oznajmią pojawienie się obcych, ale nie wykażą agresji. W stosunku do innych przedstawicieli swojego gatunku, są raczej przyjaźnie nastawione. Wobec dzieci Segugio Maremmano są łagodne i spokojne.

Umaszczenie

Dopuszczalne kolory umaszczenia Segugio Maremmano to:

 • intensywnie lub wyblakłe płowe
 • czarne podpalane
 • pręgowane

Pielęgnacja

Szata Segugio Maremmano nie potrzebuje skomplikowanych zabiegów, ponieważ jego sierść jest krótka. Pamiętajmy o uszach i zębach, aby nie doprowadzić do powstania w nich stanów zapalnych. 
 

Choroby

Dzięki dużemu zróżnicowaniu genetycznemu Segugio Maremmano to psy zdrowe i odporne. W przypadku tej rasy postaw na profilaktykę oraz bieżące leczenie urazów i kontuzji powstałych wskutek intensywnej aktywności psa.
 

Żywienie

To jak będziesz swojego pupila karmić zależy od Ciebie. Należy pamiętać jednak, że jest to pies należący do ras szybko rosnących. Karma powinna być dostosowana do jego wieku i aktywności. Pies powinien dostawać karmę, która jest dobrze zbilansowana. W swoim składzie powinna zawierać dobrej jakości białko, składniki mineralne, witaminy. 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.