Look4dog.com

Szorstkowłosy gończy gaskoński

Ta średniowieczna rasa pochodząca z francuskiego rejonu Gaskonia jest potomkiem małego gończego gaskońskiego oraz gryfonika szorstkowłosego. Sam gończy gaskoński szorstkowłosy jest zaś poprzednikiem m.in. Grand Gascon Saintongeois oraz Ariégeois. W XIV wieku hrabia Gaston Phoebus, autor „Księgi Łowów” wyhodował słynną sforę „błękitnych psów”. Mawiano na nie tak z powodu układu kolorystycznego sierści, gdzie czarne i białe włosy mieszają się w taki sposób, że zachodzi złudzenie, jakby były niebieskie.

Szorstkowłosy gończy gaskoński jest bardzo wytrzymały i silny. Świetnie radzi sobie podczas polowania na grubą zwierzynę, jak niedźwiedzie, wilki i dziki. W porównaniu do znanych wtedy psów gończych, to pies arystokratyczny, wyższy i lżejszy od innych psów myśliwskich, o melodyjnym głosie. Opis francuskiego hrabiego Couteulx prezentuje szorstkowłose gończe gaskońskie jako bystrych, odważnych i wytrwałych myśliwych, o bezbłędnym węchu, który łapie tzw. „zimny trop”, pozostawiony przez zwierzę nawet kilkanaście godzin wcześniej. Podczas Rewolucji Francuskiej populacja szorstkowłosego gończego gaskońskiego znacznie zmalała, ale jej miłośnik, baron "de Ruble" z Blanquefort zapobiegł jej wymarciu. Do własnej linii szorstkowłosych gończych gaskońskich dodał Grand Gascon Saintongeois.

  • Wysokość psa: 48-57 cm
  • Waga: 16-24 kg
  • Długość życia: ok. 12 lat
     

Szorstkowłosy gończy gaskoński - charakter

Mimo, że szorstkowłosy gończy gaskoński od początku hodowany był jako pies myśliwski, swoim usposobieniem zdobędzie serce każdej osoby. Tworzenie silnej więzi z opiekunem, którym był przeważnie myśliwy, przenosi się na miłość do wszystkich członków rodziny. Duża inteligencja psa ułatwia wychowanie go na psa do towarzystwa. Szorstkowłosy gończy gaskoński jest spokojnym, czułym i wiernym psem towarzyszącym. Lubi przebywać w pobliżu dzieci oraz bawić się z nimi w ogrodzie. Akceptuje inne zwierzęta domowe. Szorstkowłosy gończy gaskoński nie jest wymagający w utrzymaniu i dobrze znosi różnorodne warunki atmosferyczne i lokalowe. Niekoniecznie musi mieszkać w domu. Równie dobrze odnajdzie się w mieszkaniu w bloku. Należy jedynie zapewnić psu dużą dawkę ruchu, by spożytkował swoją wielką energię na zewnątrz. Właściciel powinien mu zapewnić codziennie co najmniej jeden godzinny spacer z możliwością swobodnego wybiegania się oraz różnorodne zabawy stymulujące rozwój intelektualny.

Szorstkowłosy gończy gaskoński - pielęgnacja

Szorstkowłosego gończego gaskońskiego należy regularnie kąpać, a w okresie linienia wyczesywać martwą sierść. Po każdym spacerze dokładnie obejrzyj uszy, które wymagają nieco większej dbałości i regularnego czyszczenia. Przy niewystarczającej pielęgnacji może wystąpić zapalenie. Oczyszczaj sierść psa z zaplątanych patyczków, itp., aby uniknąć skołtunień. 
 

Szorstkowłosy gończy gaskoński - umaszczenie

Umaszczenie szorstkowłosego gończego gaskońskiego jest niebieskoszare, lub czarno-piegowate z drobnym nakrapianiem. Może zdarzyć się też płowe podpalanie, np. na łapach czy ogonie.

Szorstkowłosy gończy gaskoński - choroby

Dbałość o zdrowie szorstkowłosego gończego gaskońskiego nie stanowi trudności. Jest to rasa bardzo wytrzymała i odporna. Pies może mieć tendencje do dysplazji stawowej oraz rozszerzenia się i skrętu żołądka. Aby Twój pies cieszył się doskonałym zdrowiem, wykonuj badania profilaktyczne, zadbaj o dietę i wystarczającą dawkę ruchu na świeżym powietrzu. Jeśli pies ma sporo ruchu, zwróć uwagę, czy nie przydarzają się kontuzje. Nie zapominaj o regularnych szczepieniach, odrobaczaniu oraz dodawaniu do karmy suplementów z witaminami i minerałami.
 

Szorstkowłosy gończy gaskoński - żywienie

Szorstkowłosy gończy gaskoński cieszy się dobrym apetytem. Dopasuj sposób żywienia do trybu życia psa. Jeśli często trenuje i poluje, powinien otrzymywać posiłki wysokoenergetyczne i obfitujące w białko niezbędne do odbudowy masy mięśniowej. Jeśli pies nie trenuje intensywnie, właściwa będzie karma o umiarkowanej zawartości białka i tłuszczu, co zniweluje ryzyko nadwagi. Zawsze zwracaj uwagę na skład karmy. Szczególnie ważny jest stosunek wapnia do fosforu i dodatek substancji potrzebnych do regeneracji chrząstek stawowych. Jeśli żywisz psa posiłkami przygotowanymi samodzielnie, dokupuj suplementy witaminowe i minerały osobno.


 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.