Look4dog.com

Amerykański spaniel wodny

Historia rasy sięga XIX wieku. Amerykański spaniel wodny to wynik krzyżówki irlandzkich i angielskich spanieli wodnych, takich jak curly coated retriever i sussex spaniel. Motywacją do stworzenia nowej rasy była chęć otrzymania psa lżejszego niż dotychczasowe rasy myśliwskie, aby bez problemu mieścił się na łodziach podczas polowań na kaczki, oraz o dostatecznie grubej sierści, by nie przewodziła wilgoci i zimna w głąb skóry. Od początku były to psy wykorzystywane w polowaniach, w celu płoszenia zwierzyny w szuwarach, wodzie i lesie.

Rasa rozwinęła się szczególnie w rejonach rzeki Missisipi oraz Wielkich Amerykańskich Jezior, nad którymi przebiegają główne szlaki ptaków migrujących z północy na południe kraju. 
Wraz z końcem XIX wieku, gdy polowanie stało się hobby dla zamożnych, a populacje dzikich ptaków zmniejszyły się, spadkowi uległa również liczba amerykańskich spanieli wodnych. Ponadto, Amerykanie zainteresowali się angielskimi retrieverami. 
Obecnie, amerykański spaniel wodny nie jest popularną rasą, szczególnie poza granicami USA.

  • Długość życia: 13 - 15 lat
  • Wysokość w kłębie: 38 - 48 cm
  • Waga psa 13 - 20 kg
  • Waga suki 11 - 18 kg
     
Advert - Hodowla

Amerykański spaniel wodny - charakter

Amerykańskie spaniele wodne są psami towarzyskimi i ruchliwymi. Kochają zabawy i odpoczynek na świeżym powietrzu. Jest to rasa polecana dla doświadczonych i konsekwentnych osób, świadomych wkładu pracy, jaki należy włożyć, by ukształtować pożądany charakter swojego ulubieńca. Spaniele to psy angażujące: wymagają dużej uwagi ze strony opiekuna. Wykazują mocną potrzebę bycia w centrum wydarzeń. Potrzebują częstych pochwał. Przedstawiciele tej rasy to psy, które zazwyczaj przywiązują się tylko do jednej osoby. Inni domownicy są akceptowani, ale może się zdarzyć, że przy nieumiejętnym postępowaniu pies zacznie blokować im dostęp do swojego wybrańca.

Amerykański spaniel wodny miewa tendencje dominujące. Jeśli właściciel okaże słabość lub niekonsekwencję, może szybko stracić szacunek. Jeśli rozważasz zakup szczeniaka tej rasy, przygotuj się na szkolenie z profesjonalnym instruktorem oraz ewentualne wydatki na konsultacje z behawiorystą w przyszłości. Nie oznacza to, że jest to wyłącznie pies trudny. Rasa ta bardzo szybko adaptuje się do nowych warunków. Odpowiednio ułożony amerykański spaniel wodny, będzie dobrym kompanem w domu, na wycieczkach i podczas uprawiania sportu na zewnątrz. Ta rasa ma bowiem miłe usposobienie, lubi dzieci i nie jest agresywna w stosunku do innych.
 

Amerykański spaniel wodny - pielęgnacja

Jak u innych wodnych psów, pielęgnacja polega na regularnym szczotkowaniu i podcinaniu sierści. Spłukuj ją zawsze czystą wodą po tym, jak pies zażył kąpieli w jeziorze lub rzece. Należy również zwracać uwagę podczas pielęgnacji na uszy i sprawdzać czy nie ma w nich stanu zapalnego.

Amerykański spaniel wodny - umaszczenie

Umaszczenie amerykańskiego spaniela wodnego występuje w dwóch kolorach:

  •  wątrobianym
  •  czekoladowym 
  •  brązowa

Dopuszczalne są małe białe znakowania na przedpiersiu i palcach. Sierść jest falująca lub lekko karbowana. Pies może być trymowany dla schludnego wyglądu, a uszy ogolone, nie jest to jednak wymagane.

Amerykański spaniel wodny - choroby

Najczęściej spotykanymi schorzeniami u amerykańskich spanieli wodnych są zanik siatkówki, zaćma i jaskra. Odwiedzaj regularnie okulistę, aby je wykluczyć. Prawie co dziesiąty pies tej rasy cierpi na problemy ze stawami. Zapewnij swojemu czworonogowi odpowiednią dawkę ruchu i zbilansowaną dietę, aby mógł cieszyć się dobrym zdrowiem do późnej starości.
 

Amerykański spaniel wodny - żywienie

Amerykańskie spaniele wodne mają dobry apetyt. Unikaj przekarmiania psa oraz podawania mu wysoko zbożowej karmy zawierającej cukier. Może to doprowadzić do cukrzycy, która występuje u spanieli stosunkowo często w porównaniu do innych ras psów. Aby jej zapobiec, podawaj posiłki o stałej porze. Wtedy insulina utrzyma się na odpowiednim poziomie. Odpowiednim żywieniem, będzie podawanie psu surowych produktów pochodzenia zwierzęcego z dodatkiem niewielkiej ilości warzyw i owoców. Dzięki składnikom jakie znajdują się w tych produktach, pies otrzymuje to, co dla niego najlepsze.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.