Look4dog.com

Fryzyjski pies wodny

Jak wskazuje nazwa, fryzyjski pies wodny, pochodzi z Fryzji, jednej z holenderskich prowincji, w której zamieszkiwał ponad 400 lat temu. Kynolodzy przypuszczają, że rasa powstała w wyniku skrzyżowania psów cygańskich z rdzennymi psami fryzyjskimi, a także wymarłymi już psami wodnymi. Wetterhouny, bo tak brzmi ich druga nazwa, wykorzystywano podczas polowań na zwierzęta wodne, takie jak wydry, oraz aportowania zastrzelonego ptactwa wodnego.

Po II wojnie światowej, podobnie jak w przypadku licznych ras zamieszkujących Europę, liczebność populacji osiągnęła stan krytyczny i wszystko wskazywało na to, że fryzyjski pies wodny trafi na listę ras wymarłych. Dzięki staraniom hodowców, fryzyjskie psy wodne przetrwały i z roku na rok zyskiwały coraz większą popularność.

  • Psy osiągają wysokość do 59 cm
  • Suki osiągają wysokość do 55 cm wysokości 

Fryzyjski pies wodny - charakter

Jest to pies bardzo pojętny i inteligentny, ale wymaga prowadzenia przez doświadczoną osobę. Nie poleca się zakupu szczeniaki fryzyjskiego psa wodnego jako pierwszego psa w życiu, ponieważ rasa ta bywa niezależna i uparta. Szkolenie powinno przebiegać w życzliwej atmosferze, ze względu na jej wrażliwość. Możliwe, że samodzielną pracę nad psem trzeba będzie uzupełnić o konsultacje u behawiorysty. Fryzyjski pies wodny wynagrodzi nam poświęcenie swoim oddaniem, odwagą i niezawodnością. Będzie czujnym stróżem, który nie wpuści na posesję nikogo obcego. Dodatkowo, nie będzie próbował ucieczki, bowiem bardzo przywiązuje się do swojego terytorium. Przy czym, przyjaciele domu i inne zwierzęta oraz dzieci będą bezwarunkowo akceptowane. Na spacerach wymaga stymulacji psycho-ruchowej, a dodatkowo przynajmniej 2 godzin dziennie poświęconych tylko jemu. Wetterhoun ma ogromną potrzebę ruchu, dlatego powinien mieszkać jedynie w domu z ogrodem, najlepiej na prowincji, i zażywać regularnych, długich spacerów. W blokowisku i hałaśliwej dzielnicy nie będzie do końca szczęśliwy. Nic dziwnego, że rasa ta w zasadzie nie występuje poza krajem pochodzenia.
 

Fryzyjski pies wodny - pielęgnacja

Holenderski pies wodny nie wymaga wielu zabiegów upiększających. Czesz go regularnie oraz sprawdzaj stan uszu.

Fryzyjski pies wodny - umaszczenie

Dopuszczalne umaszczenie holenderskiego psa wodnego to:

  • jednolicie czarne
  • brązowa
  • z białymi znaczeniami

Całe ciało z wyjątkiem głowy i nóg stanowią loki z kępek mocnego włosa. Luźne loki oraz cienki włos sprawiają, że wygląda on na wełnisty. Co jest poważną wadą. Sierść w dotyku jest twarda i natłuszczona.

Fryzyjski pies wodny - choroby

Choroby dziedziczne zdarzają się niezwykle rzadko. Moga pojawić się dysplazje stawów czy wywinięcie powieki. Kontroluj zdrowie stawów, a jeśli coś Cię niepokoi, poproś weterynarza o wykonanie prześwietlenia. Włącz do diety najlepiej naturalne suplementy chroniące chrząstkę stawową i nie zapominaj, że najlepszym lekarstwem jest ruch. Sprawdzaj regularnie stan oczu oraz uszu, które ze względu na naturalną budowę, mogą mieć tendencję do zarastania i infekcji. Aby tego uniknąć, czyść uszy regularnie, a po kąpieli wysusz delikatnie i dokładnie za pomocą miękkiego ręcznika.
 

Fryzyjski pies wodny - żywienie

Dietę i jej kaloryczność należy dostosować do trybu życia Wetterhoun. W okresie treningów i polowań potrzebuje wysokoenergetycznych, bogatych w białko posiłków. Natomiast psom o umiarkowanej aktywności podawaj karmę z niższą zawartością białka i tłuszczu, aby nie doprowadzić do nadwagi. Jeśli kupujesz suchą karmę, zwróć uwagę na jej skład. Szczególnie istotny jest stosunek wapnia do fosforu oraz ilość substancji niezbędnych do odbudowy chrząstek stawowych. Jeśli przygotowujesz jedzenie dla psa samodzielnie, uzupełnij je preparatami z zawartością wapnia i minerałów, najlepiej po konsultacji z weterynarzem albo doświadczonym hodowcą. 
Podawaj psu co najmniej dwa posiłki dziennie, a po jedzeniu zapewnij możliwość odpoczynku.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.