Look4dog.com

Irlandzki spaniel wodny

Irlandzki spaniel wodny wywodzi się z Irlandii. Z wyglądu przypomina mieszankę pudla i spaniela. Kynolodzy utrzymują, że rasa ta powstała na skutek skrzyżowania się pudla, portugalskiego psa wodnego oraz curly coated retrievera. Pierwsze hodowle i wzmianki o rasie zaczęły pojawiać się w latach 30-tych XIX wieku w Dublinie. 100 lat później irlandzkie spaniele wodne stały się bardzo popularne, by po II wojnie światowej ustąpić miejsca retrieverom, znacznie łatwiejszym w pielęgnacji. 

Przez cały okres istnienia rasa była wykorzystywana do polowań na kaczki i inne ptactwo wodne. Obecnie, oprócz roli psa myśliwskiego, irlandzki pies wodny pełni funkcję psa tropiącego narkotyki i ładunki wybuchowe dla policji, a także wiernego przyjaciela rodziny. 
Jego znak rozpoznawczy to zakręcona grzywka i tzw. szczurzy ogon. Bardzo cienki, zwężający się ku końcowi ogon, nie występuje u żadnej innej rasy na świecie.

  • Długość życia 10 - 12 lat 
  • Wysokość w kłębie psów 53 - 59 cm
  • Wysokość w kłeļie suki 51 - 56 cm 
Advert - Hodowla

Irlandzki spaniel wodny - charakter

Irlandzki spaniel wodny łączy w sobie inteligencję pudla, doskonały węch setera i łowiecką pasję spaniela. Aby w pełni wykorzystać jego potencjał, szkolenie należy rozpocząć wcześnie. Rasa ta uczy się szybko, ale wymaga prowadzenia przez konsekwentną osobę. Jeśli przewodnik będzie tolerował nieposłuszeństwo, pies poczuje, że może go zdominować. Dobrze jest urozmaicać ćwiczenia i upewniać się, że psu to odpowiada.

Jeśli prawidłowo wychowasz irlandzkiego spaniela wodnego, możesz liczyć na zrównoważonego i rozsądnego przyjaciela. Dobrze odnajdzie się w domu z dziećmi, kotami i innymi psami, o ile każde zwierzę zostanie prawidłowo zapoznane z pozostałymi domownikami.
Irlandzki pies wodny jest psem nieufnym wobec obcych. Gdy wyczuwa niebezpieczeństwo, zaczyna szczekać. Mimo to nie wykazuje żadnych agresywnych zachowań. Ten wesoły i żywy pies jest obdarzony znacznym temperamentem i energią. Dla zachowania dobrego samopoczucia i zdrowia niezbędna jest aktywność fizyczna. Irlandzki spaniel wodny uwielbia aportowanie i zabawy w wodzie. Jeśli tylko pozwala na to pogoda, powinien regularnie pływać. Jego sierść pokryta jest solidną warstwą tłuszczu nieprzepuszczającą zimna i wilgoci w głąb skóry, dlatego nie obawiaj się, że pies się przeziębi. Poza aktywnością w wodzie, irlandzki pies wodny wymaga długich, intensywnych spacerów. 
 

Irlandzki spaniel wodny - pielęgnacja

Aby uniknąć rozkręcenia się loków, nie należy czesać psa zbyt często. Po dokładnym szczotkowaniu, wykąp go lub pozwól mu popływać, aby sierść po wyschnięciu uległa ponownemu skręceniu. W celu utrzymania zadbanego wyglądu sierści, odwiedzaj regularnie salon groomerski. Osobniki przeznaczone na wystawy wymagają dodatkowych preparatów i zabiegów pielęgnacyjnych, które najlepiej zlecić profesjonalistom. Nagrodą za cierpliwe dbanie o sierść psa jest fakt, że pies ten nie linieje. Zaoszczędzony czas związany ze sprzątaniem kanapy czy dywanu, możesz poświęcić na zabawę ze swoim pupilem. 
 

Irlandzki spaniel wodny - umaszczenie

Sierść irlandzkiego spaniela wodnego składa się z gęstych, ścisłych loków, które nigdy nie powinny być wełniste. 

  • wątrobianym z czerwonym odcieniem

Biel na klatce piersiowej jest niepożądana. 

Irlandzki spaniel wodny - choroby

Jego słaba stroną są długie, przylegające i słabo wentylowane uszy. Sprawdzaj ich stan regularnie. W razie potrzeby wyczyść samodzielnie lub poproś o to weterynarza. Bardzo rzadko zdarzają się przypadki dysplazji lub wywijania się powieki. 
 

Irlandzki spaniel wodny - żywienie

Irlandzki spaniel wodny cieszy się doskonałym apetytem. Dlatego unikaj przekarmiania psa. Posiłki serwuj o stałych porach. Przekąski podawaj jedynie podczas szkolenia, aby wzmacniać pozytywne zachowania psa. W przypadku tego psa doskonale sprawdzi się sucha karma lub dieta Barf.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.