Look4dog.com

Portugalski pies wodny

Portugalski pies wodny należy do rasy psów pracujących pochodząca z regionu Algarve leżacego w Portugalii. Historycy twierdzą, że jej przodkowie były psami pasterskimi w starożytnej Azji. Następnie przywędrowały do północnej Afryki, by w IV wieku n.e. wspólnie z Maurami przenieść się na Półwysep Iberyjski. Kynolodzy głoszą, że rasa ta jest mocno spokrewniona z pudlem.

Z uwagi na imponującą umiejętność pływania, w swojej ojczyźnie pies ten nazywany jest „Cao de Água” (pies wodny), bądź „Cao de Água Algarvio” (pies wodny z Algarve). Wyjątkowe elementy budowy ciała: błona między palcami, pełniąca rolę płetw, oraz ogon, który idealnie imituje ster, czynią z niego niestrudzonego i szybkiego pływaka. Portugalski pies wodny płynie z prędkością 8 km/h, a nurkuje na głębokość prawie 4 metrów. 

Nic dziwnego, że przez lata portugalski pies wodny był wykorzystywany przez rybaków do wyciągania z wody sieci pełnych ryb oraz przenoszenia wiadomości pomiędzy statkami lub między statkiem a brzegiem. Obecnie, często jest asystentem osób niewidomych lub pomaga w dogoterapii. Najwięcej przedstawicieli rasy żyje w Portugalii, Wielkiej Brytanii oraz USA. Bez wątpienia ma w tym swój udział były prezydent, Barack Obama. Jakiś czas temu podarował dwa portugalskie psy wodne, o imieniu Bo i Sunny, swoim córkom. W Polsce i w każdym innym europejskim kraju mieszka zaledwie po kilkanaście przedstawicieli rasy. 

  • Długość życia: 12 - 15 lat
  • Wysokość i waga psa: 50-57 cm, 19-25 kg
  • Wysokość i waga suki: 43-52 cm, 16-23 kg

Portugalski pies wodny - charakter

Portugalski pies wodny (Cao de agua portugues) to średniej wielkości pies w typie psa gończego. Jest  harmonijnie wyważony w swoich proporcjach. Mocny i dobrze umięśniony.  

To nadzwyczaj inteligentny. Z uwagą  słucha i rozumie  wszystkie polecenia swego pana. Potrugalski pies wodny ma  gwałtowny temperament jest uparty, odważny. To pies niewymagający, a przede wszystkim wytrwały. Jego wyraz jest surowy, spojrzenie przenikliwe i uważne. Idealny wytrwały pływak i nurek, jest nierozłącznym towarzyszem rybaków, oddającym im niezliczone usługi, nie tylko w czasie połowu, ale także przy pilnowaniu i bronieniu ich łodzi i dobytku. Podczas połowu z własnej inicjatywy skacze do morza i chwyta odpływające ryby, a także zawraca je z powrotem. Tak samo zachowuje się w razie potrzeby, jeśli przerwie się sieć lub urwie się lina. Pływając zabezpiecza łączność między łodziami a lądem stałym, nawet jeżeli odległość jest naprawdę znaczna.

Portugalski pies wodny - charakterPortugalski pies wodny - charakter. Zdjęcie hodowli SPECIAL VERO FCI

Uwielbiają towarzystwo i pieszczoty człowieka. Nie czują się dobrze w samotności lub pozostawione bez opieki przed domem. Dlatego dobrze, by miały towarzystwo innego psa lub kota. W towarzystwie dzieci są wyjątkowo łagodne i nie wykazują agresji. W stosunku do obcych mają silny instynkt terytorialny i odważnie bronią szczekaniem swojego domu oraz jego mieszkańców. Na wokalizacji jednak się kończy. Portugalskie psy wodne szczekają dość donośnie. Nawet podczas zabawy, kiedy manifestują swoją ogromną radość. Kochają wygłupy i bieganie za piłeczkami rzucanymi do wody. Sprawiają dużo radości swojemu opiekunowi.

Portugalski pies wodny - charakter1Portugalski pies wodny - charakter hodowla Tempus Ad Miraculum

Wrodzona energia portugalskiego psa wodnego nakazuje mu witać się skakaniem z każdym napotkanym człowiekiem. Bywa że jest pobudliwy, dlatego należy go odpowiednio wychować. Szkolenie portugalskiego psa wodnego nie należy do trudnych. Rasa ta lubi ciężką pracę, jest pojętna, ma dobrą pamięć i węch oraz pozostaje wyczulona na intonację głosu opiekuna. Aby osiągnąć właściwe rezultaty, należy przeplatać ćwiczenia elementami zabawy. Gdy pies zacznie ignorować polecenia, bądź konsekwentny. 

Portugalski pies wodnyPortugalski pies wodny 

Portugalski pies wodny - pielęgnacja

Sierść portugalskiego psa wodnego rośnie dość szybko, więc wymaga regularnego strzyżenia. Należy mieć świadomość, że rasa ta wiąże się z kosztami częstych wizyt u fryzjera-groomera bądź zakupu specjalnej maszynki i robienia tego w domowym zaciszu. Odmianie o sierści kędzierzawej zazwyczaj wystarczy ostrzyc regularnie okolice pyska, by włosy nie wchodziły do oczu, oraz rejon zadu.

Psy o włosach sznurowych, które zazwyczaj pokazuje się na wystawach, wymagają bardziej skomplikowanych zabiegów. Wynika to z faktu, że ich włos jest sztywny i gęsty, co może wywoływać podrażnienia skóry, a w konsekwencji stany zapalne i zmiany skórne. Wizyty u fryzjera są wymagane co 2 miesiące. Sierść strzyże się na pysku, zadzie, tylnych łapach i części ogona. To zadanie najlepiej powierzyć profesjonalistom, którzy wiedzą jak zapobiec tworzeniu się problematycznych kołtunów. Odpowiednie cięcie ułatwia portugalskiemu psu wodnemu poruszanie się i pływanie. 

Portugalski pies wodny - pielęgnacjaPortugalski pies wodny - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli SPECIAL VERO FCI

Portugalski pies wodny - umaszczenie

Sierść jest gęsta i kędzierzawa. Loki mogą być luźne lub ścisłe. Zdarzają się też osobniki z sierścią sznurową i to one są najczęściej pokazywane na wystawach.
Najpopularniejsze maści portulgaskiego psa wodnego to:

Portugalski pies wodny - umaszczenie1Portugalski pies wodny - umaszczenie. Zdjęcie z hodowli Tempus Ad Miraculum 

  • czarna
  • brązowa
  • biała
  • dwukolorowe: czarno-biała i wątrobiano-biała

Niektórzy hodowcy twierdzą, że sierść psa jest hipoalergiczna. Z pewnością psy te nie linieją, co zmniejsza ryzyko reakcji alergicznej. 

Portugalski pies wodny - umaszczeniePortugalski pies wodny - umaszczenie. Zdjęcie hodowli SPECIAL VERO FCI

Portugalski pies wodny - choroby

Z racji szybko rosnącej sierści, rasa ta miewa podrażnienia spojówek, które czasem prowadzą do poważniejszych infekcji oczu. Należy pamiętać o regularnym strzyżeniu psa. Inne problemy zdrowotne, jakie mogą wystąpić w nielicznych przypadkach to np. zaćma, ślepota, głuchota i dysplazja stawów. Postaw na odpowiednią dietę i badania okresowe, aby wykluczyć ewentualne nieprawidłowości we wczesnym etapie. 

Portugalski pies wodny - chorobyPortugalski pies wodny - choroby. Zdjęcie hodowli SPECIAL VERO FCI

Portugalski pies wodny - żywienie

Portugalski pies wodny ma bardzo duży apetyt. Sprzyja to opiekunowi podczas szkolenia, ale po jego zakończeniu niekoniecznie. Kontroluj wagę psa i dostosuj ilość spożywanej karmy do jego wagi. Rasa ta praktycznie cały czas jest  w ruchu. Potrzebuje pokarmu wysokiej jakości. Jeżeli miska ma być zawsze pusta, warto swojego pupila karmić surowym nieprzetworzonym mięsem. W takiej postaci mięso bogate jest w witaminy, minerały i przeciwutleniacze. Dlatego do psiego organizmu trafia wszystko to, co najlepsze, a nasz pies wygląda pięknie i cieszy się dobrym zdrowiem. Warto poszerzyć swoja wiedze na temat diety Barf. Więcej w sekcji Żywienie na naszej wyszukwiarce.

Portugalski pies wodny - żywieniePortugalski pies wodny - żywienie. Szczeniaki z hodowli Tempus Ad Miraculum

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.