Look4dog.com

Field spaniel

Field spaniel ma takie samo pochodzenie jak cocker spaniel. Tak naprawdę jest jego większą kopią. W przeszłości niemal w każdym miocie znajdowały się szczenięta obu ras. Od 1892 roku rasy cocker spaniel i field spaniel zaczęły się mocniej różnić. Cocker spaniel zaczął być znacząco udoskonalany przez hodowców.

Tymczasem masowi hodowcy field spaniela ukształtowali go z przesadnie długim tułowiem i krótkimi kończynami, co wpłynęło na wzrost schorzeń stawów i infekcji uszu u tych pięknych psów. W efekcie nastąpił spadek liczebności i popularności tej rasy. W 1948 Stowarzyszenie Field Spaniel podjęło prace nad przywróceniem mu lepszych proporcji, co zaowocowało sukcesem. Jednak ryzyka wystąpienia dysplazji stawów i infekcji uszu nie udało się zmniejszyć. Obecnie rasa jest rzadko widywana poza wystawami dla psów. A szkoda, bo field spaniel to spokojny, posłuszny i bardzo oddany pies.

  • Długość życia: 10 - 12 lat
  • Wysokość w kłębie: ok. 46 cm
  • Waga: 18 - 25 kg

Field spaniel - charakter

Field spaniel to bardzo wyważony, szlachetny, mocny pies myśliwski, który został stworzony do pracy. Jest bardzo wytrzymały. Niezwykle pojętny, aktywny, wrażliwy oraz niezależny. Jest zrównoważony i łagodny. W domowym zaciszu zachowuje się bardzo spokojnie. Na zewnątrz lubi wesołe zabawy i towarzyszenie właścicielowi uprawiającemu sport. Ma skłonność do przywiązywania się do jednej osoby. Field spaniele są bardzo cierpliwe i przyjazne wobec dzieci. Podczas zabawy psa z najmłodszymi, upewnij się, czy wszystko mu odpowiada. Jeśli field spaniel poczuje się niekomfortowo, nie okaże tego agresją, ale stanie się zamknięty w sobie i wycofany, co może mieć konsekwencje dla zdrowia. 

Ze względu na jego wrodzony instynkt myśliwski, pies zainteresowany widokiem albo zapachem ptactwa może za nim podążyć. Zadbaj o solidne ogrodzenie wokół domu oraz szkolenie. Podczas szkolenia należy być konsekwentnym, ale bardzo łagodnym, ponieważ to pies czuły, o wrażliwej naturze. Zwróć też uwagę, czy pies nadmiernie nie szczeka. Rasa ta tendencje do częstej wokalizacji, ale jeśli wykluczy się to we wczesnej młodości, nie powinna sprawiać problemu. Ten ruchliwy i energiczny pies potrzebuje też solidnej dawki ruchu. Źle znosi samotność. Kiedy czuje się znudzony i opuszczony, może zacząć niszczyć meble lub inny sprzęt domowy. Zadbaj o odpowiednią stymulację psycho-ruchową na spacerze oraz zapewnij psu należną uwagę w domu.

Field spaniel - charakterField spaniel 

Field spaniel - pielęgnacja

Przynajmniej cztery razy do roku field spaniel musi się spotkać z psim fryzjerem. Najlepiej wtedy wybrać się z nim do salonu groomerskiego. 
Wyczesuj jego falistą sierść każdego dnia. Dzięki temu nie utworzą się na niej uporczywe kłaczki. Martwe włosy możesz delikatnie wyskubywać ręką - szczególnie na uszach, łapach i szyi. Długie, zwisające i ciężkie uszy psa powinny być zawsze czyste. Jeśli po spacerze są zabłocone, oczyść je delikatnie wilgotną ściereczką. To samo dotyczy łap.

Field spaniel - pielęgnacjaField spaniel - pielęgnacja. Zdjęcie hodowla Selena Poland 

Field spaniel - umaszczenie

Field spaniel może mieć umaszczenie:

  • czarne
  • czarne podpalane 
  • błękitny deresz 
  • błękitny deresz z podpalaniem 
  • wątrobianobrązowe  
  • wątrobiane podpalany 
  • wątrobiany deresz 
  • wątrobiany deresz podpalany

U psów jednomaścistych dopuszczalne są białe lub dereszowate znaczenia na piersi. Niedopuszczalne jest umaszczenie czarno-białe, wątrobiano-białe, pomarańczowe, czerwone i złote.
Włos ma długi, gładki i lśniący, który ma jedwabistą strukturę. Nie może być kędzierzawy, krótki ani szorstki. Jest gęsty, a przede wszystkim odporny na warunki pogodowe. Obfity i długi na klatce piersiowej, pod brzuchem i na tylnych stronach kończyn, krótszy poniżej stawów skokowych.

Field spaniel - umaszczenieField spaniel - umaszczenie. Zdjęcie hodowla Selena Poland 

Field spaniel - choroby

Hodowcy field spanieli bardzo dbają o to, by rozmnażane były jedynie osobniki całkowicie pozbawione wad genetycznych. Dzięki temu rasa cieszy się doskonałym stanem zdrowia i wysoką odpornością. Najczęściej pojawiającą się dolegliwością są stany zapalne uszu, typowe dla wszystkich ras o ciężkich, zwisających uszach. Jeśli przestrzegasz zasad higieny i pielęgnacji, Twój pies nie powinien się z nimi borykać.

Field spaniel - chorobyField spaniel - choroby. Zdjęcie hodowla Selena Poland 

Field spaniel - żywienie

Field spaniel to pies z ogromnym apetytem. Zje wszystko, co znajdzie się w zasięgu jego pyszczka. Dlatego warto resztki po obiedzie od razu sprzątnąć, gdyż tego typu jedzenie nie jest dla niego odpowiednie. Aby nie martwić się o stan jego zdrowia, warto zastanowić się, jak będziemy go karmić. Na rynku mamy duży wybór suchych karm. Wybierając jedną z nich, zwracajmy uwagę na jej skład. Im więcej jest w niej mięsa, tym lepiej. Field spaniel na pewno pokocha miskę pełną surowego mięsa, podrobów, mięsnych kości z małą ilością warzyw. Przy tego typu żywieniu, warto je dodatkowo suplementować.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.