Look4dog.com

Sznaucer miniaturowy czarny

Pierwsze informacje pisemne o sznaucerze miniaturowym datowane są na XIX wiek. Według nich, sznaucer miniaturowy to potomek małpiego pinczera oraz sznaucera średniego. Do ostatnich lat XIX wieku w zasadzie nie odróżniano go od tego pierwszego. W hodowli sznaucera miniaturowego dążono do zaprzestania rozmnażania psów karłowatych z okrągłą głową i krótkim nosem, w typie affenpinczera.

Sznaucer miniaturowy był częstym bywalcem najmodniejszych amerykańskich miejsc, a gdy nie bywał na salonach. Nocą zaś wpuszczano go do stajni, gdzie łapał gryzonie. Pierwsze lata hodowli nie kładły nacisku na umaszczenie psa. Z upływem czasu powstała odmiana czarna, a oprócz niej: biała, pieprz i sól oraz czarno-srebrna. W USA i Kanadzie sznaucer miniaturowy czarny uważany jest za teriera. Brytyjczycy traktują go zarówno jako psa domowego, jak i użytkowego.

  • Długość życia: 12 - 15 lat
  • Wysokość w kłębie wynosi: 30 - 35 cm
  • Waga 4 - 8 kg
     
Advert - Hodowla

Sznaucer miniaturowy czarny - charakter

Sznaucer miniaturowy to mały, mocny, krępy, szorstkowłosy piesek. Pełen elegancji. Dobrze sprawdzi się jako stróż domowego ogniska oraz idealny towarzysz całej rodziny

Tak samo jak jego więksi bracia, sznaucer miniaturowy czarny to pies energiczny, który cały dzień mógłby spędzić w ruchu. Jest odważnym, śmiałym i temperamentnym psem, a socjalizację należy rozpocząć jak najwcześniej. To pies, który dużo biega, często szczeka i jest bardzo aktywny. Z tego powodu osoby starsze lub bez doświadczenia z psami mogą mieć kłopoty z jego okiełznaniem. Rasa bywa lekko niezależna i chodzi swoimi drogami, ale przy właściwym wychowaniu i treningu będzie lojalnym i posłusznym pupilem całej rodziny. 

Sznaucer miniaturowy czarny najlepiej będzie się czuł z opiekunem cierpliwym, zdecydowanym i który postawi mu granice. Jest wtedy duża szansa, że pies będzie zachowywał się należycie, także wśród dzieci i wobec gości domu. Pieski tej rasy staną się idealnymi kupmplami dla młodych ludzi, ponieważ tak jak oni uwielbiają ruch i wyzwania intelektualne. W trakcie odpoczynku po intensywnym spacerze lub treningu, lubią być przytulane, pieszczone, a ich najlepszym miejscem do leniuchowania jest łóżko swojego właściciela. 

Sznaucer miniaturowy czarny - charakterSznaucer miniaturowy czarny - charakter. Zdjęcie hodowli Wawelskie Wzgórza FCI

Sznaucer miniaturowy czarny - pielęgnacja

Pielęgnacja tej rasy nie jest skomplikowana i nie zabiera zbyt dużo czasu. Wystarczy psa regularnie wyczesywać w celu usunięcia wypadającej sierści. Należy pamiętać, że regularne trymowanie szorstkiej i twardej szaty pomaga utrzymać ją w dobrym stanie. Sznaucery miniaturowe czarne mogą być strzyżone.

Jeśli żywisz psa mokrą karmą, po każdym posiłku należy przetrzeć mu wilgotną szmatką mordkę, aby resztki jedzenia się na niej nie gromadziły. Szczególną uwagę zwróć na brodę.

Sznaucer miniaturowy czarny - pielęgnacjaSznaucer miniaturowy czarny - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Wawelskie Wzgórza FCI

Sznaucery są odporne na warunki atmosferyczne, dosyć dobrze znoszą zarówno niskie, jak i wysokie temperatury. Nie przepadają za to za wilgocią i deszczem.
 

Sznaucer miniaturowy czarny - umaszczenie

Umaszczenie sznaucera miniaturowego czarnego jest czarne. Szata jest szorstka i twarda, a podszerstek miękki. Charakterystyczna dla sznaucera jest broda oraz krzaczaste brwi delikatnie przykrywające oczy.

Sznaucer miniaturowy czarny - umaszczenieSznaucer miniaturowy czarny - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Wawelskie Wzgórza FCI

Sznaucer miniaturowy czarny - choroby

Sznaucer miniaturowy czarny należy do ras długowiecznych. Niektóre linie hodowlane bywają obciążone genetycznymi chorobami oczu, np. zaćmą czy postępującym zanikiem siatkówki (PRA). Sporadycznie mogą się pojawić problemy skórne np. alergie oraz problemy ze strony przewodu pokarmowego, spowodowane niewłaściwą dietą. 
 

Sznaucer miniaturowy czarny - żywienie

Sznaucery miniaturowe należą do ras, która raczej nie zastanawia się nad miską, zjeść, czy też nie. Powszechnie przyjmuje się, że psy są wszystkożerne. W przypadku sznaucerów, jednak trzeba uważać i podawać im pokarm bardzo dobrej jakości. Jako właściciel tej rasy, możesz zdecydować się na karmie swojego pupila sucha karmą wysokiej jakości. Pamiętaj, aby nie zawierała on zbóż i posiadała naturalne konserwanty. W jej składzie powinno się znaleźć białko zwierzęce dobrej jakości. Nie kupuj karmy, która na opakowaniu w swym składzie będzie miała produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego lub mączka kostna.

Drugim rodzajem karmienia, na który możesz się zdecydować to dieta Barf. To nic prostszego, jak przygotowywanie posiłków na bazie surowego mięsa z dodatkiem małej ilości podrobów, warzyw i owoców. Masz wtedy pewność co ląduje w misce Twojego ukochanego przyjaciela. Warto się z nią zapoznać, zanim wdrożysz ją w życie.

Zdjęcie profilowe rasy dzięki uprzejmości hodowli Wawelskie Wzgórza FCI

Advert - Hodowla

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.