Na starożytnych malowidłach egipskich sprzed 4000 lat widnieją podobizny psów przypominających Basenji. Jego przodkowie już wiele tysiącleci temu polowali z pigmejami. Później Basenji został pomocnikiem Baschengi (stąd jego nazwa), zamieszkującego tereny nad brzegami Konga w zachodniej Afryce. Następnie, jako ulubieniec faraonów, Basenji stał się świętym zwierzęciem, a przypisywana mu rola było prowadzenie zmarłych w zaświaty.
W latach 80-tych XIX wieku Basenji zamieszkały w paryskim ogrodzie zoologicznym. Istnieją dwie odmiany Basenji: dla obu charakterystyczna jest krótka i jedwabista sierść z luźną skórą. Odmiana „z buszu” ma nieco ponad 40 cm wzrostu i jasnopłową szatę z dużym białym plastronem. Odmiana „leśna” jest nieco mniejsza, a jej sierść jest w kolorze ciemnopłowym, prawie mahoniowym. Nieliczne osobniki tej pierwotnej rasy zachowały się do dziś np. w Zairze i Sudanie. Basenji nazywany jest także: psem zande, psem kongijskim, bongo terierem, terierem kongijskim lub nyam nyam terierem.
FCI zatwierdziła wzorzec Basenji jako rasy afrykańskiej.
- Wysokość psa: 43 cm
- Wysokość suczki: 40 cm
- Waga psa 11 kg
- Waga suki 9,5 kg
- Długość życia: ok. 13 lat
Basenji - charakter. Zdjęcie hodowla the Red Ranch FCI
Basenji to piesek o lekkiej budowie i delikatnym kośćcu. Wygląda arystokratycznie jest zawsze zrównoważony, czujny oraz inteligentny. Głowę zawsze nosi w górze, przez co wygląda bardzo dumnie i dostojnie. Niektórzy nazywaja go mała gazelą.
Basenji to mądry pies, który nie absorbuje nadmiernie swoją obecnością. Ma wyjątkowo silny instynkt łowiecki, więc raczej nie mógłby mieszkać pod jednym dachem z kotem lub innymi zwierzętami domowymi. Są to psy o bardzo dużym temperamencie. Cechuje je pewność siebie oraz niezależność. Dlatego decydując się na tę rasę, należy sobie zdawać sprawę, że nie będzie to pies reagujący na każde nasze polecenie. To Bensej analizuje i ocenia daną sytuację, często może lekceważyć, to czego on niego oczekujemy. Dlatego już od pierwszych dni w domu, duży nacisk kładziemy na jego wychowanie. Jego właściciel musi być konsekwentny, a przede wszystkim bardzo cierpliwy. Warto go zabierać ze sobą na miejskie spacery, przy ruchliwych ulicach, aby piesek poznawał otaczający go świat. Jednak ze względu na swój instynk łowiecki może pobiec za rowerzystą czy autem, dlatego lepiej wyprowadzać go na dłuższej lince.
Basenji - charakter. Zdjęcie hodowli Zakira FCI
Rasa ta jest bardzo potrzebuje czułego kontaktu ze swoim właścicielem. Uwielbia dzieci, jest czułym psem, choć to on wybiera kiedy chce być głaskany i przytulany. Czasami potrafi zachowywać się jak kot, podchodząc do swojego właściciela i dotykać go łapką i oczekując od niego pieszczot. Basenji najlepiej będzie się czuć w aktywnej rodzinie, ponieważ ma duże potrzeby ruchowe. Jest zawsze chętny do zabawy. Zazwyczaj nie wykazuje agresji w stosunku do innych psów.
W Afryce Basenji używany jest przez przewodników safari jako tropowiec, natomiast ludności wiejskiej służy jako pies stróżujący. Basenji pozostaje nieufny wobec obcych, ale nie szczeka, tylko wydaje głos przez jodłowanie, które nie brzmi agresywnie. To rasa bardzo czysta, a po domu porusza się bezszelestnie.
To pies wesoły i dynamiczny, a także bardzo sprytny i inteligentny. Jako szczeniak Basenji może miewać tendencje destrukcyjne. Zadbaj zatem o odpowiednią ilość uwagi, zabaw, aktywności i stymulacji, by młody pies mógł pozytywnie spożytkować swoje duże pokłady energii.
Basenji
Basenji jest bardzo czystym psem, który sam pielęgnuje swoje futro, niczym kot. Nie posiada psiego zapachu, więc wystarczy codziennie wytrzeć jego sierść psią rękawicą lub ściereczką z flaneli. Kontroluj i badaj stan uszu i uzębienia pupila oraz regularnie przycinaj mu pazury.
Nie przepada za wilgotną pogodą, więc ogranicz wtedy spacery.
Basenji - pielęgncja. Zdjęcie hodowli Zakira FCI
Maść:
- czysto czarna zbiałym
- ruda z białym
- czarna podpalana z białym, z podpalanymi znaczeniami nad oczmi, na kufie oraz policzkach
- czarna podpalana z białym
- pręgowana to rude tło z czarnymi pręgami
Im wyraźniejsze pręgi tym lepiej. Biel powinna znajdować się na łapach, klatce piersiowej i na końcu ogona. Białe łapy, strzałka i kołnierz – opcjonalne.
Basenji - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Zakira FCI
Basenji miewa skłonności do chorób oczu, kamicy nerkowej, zaburzenia przemiany materii i skłonność do alergii. Suki mają cieczkę tylko raz w roku.
Basenji - choroby. Zdjęcie hodowli the Red Ranch FCI
Basenji nie jest wymagającą rasą, jeśli chodzi o dietę. Pies powinien spożywać pokarm, który bogaty jest w białko, aminokwasy, kwasy tłuszczowe oraz witaminy i minerały. Niewłaściwe proporcje odpowiednich składników mogę odbić się na wyglądzie oraz stanie zdrowia Twojego psa. Poszerzaj swoją wiedzę na temat żywienia psa oraz konsultuj ją z ekspertami, np. zaufanymi hodowcami czy weterynarzami.