Look4dog.com

Canaan Dog

Rasa pochodzi z historycznej krainy Kanaan na terenach współczesnego Izraela. Po hebrajsku jej nazwa to: „Kelev K’naani”. Przodkowie rasy Canaan dog zamieszkiwali krainę Kanaan już w czasach starożytnych, co udowadniają ich wizerunku sprzed 4 tysięcy lat p.n.e. Sądzi się, że Canaan dog został ukształtowany w drodze selektywnej hodowli wytrzymałego pariah doga (psów pariasów) z pustyni Negew, na której żył zarówno jako dziki pies, jak i pupil beduinów, hodowany jako pies pasterski i stróżujący.

W latach 30-tych XX wieku Hagana, czyli żydowska organizacja samoobrony, zwróciła się do kynolog dr Rudolfinę Menzel z prośbą o wyhodowanie idealnego psa stróżującego. Prof. Menzel rozpoczęła prace nad udomowieniem dzikich psów, gdyż rasy psów pracujących sprowadzane z innych krajów nie były w stanie znieść miejscowego klimatu i były zbyt podatne na choroby. Ich zaufanie zdobyła karmiąc je codziennie w tym samym miejscu. Po pół roku odniosła sukces. W 1934 roku rozpoczęto pierwszą hodowlę Canaan dog. Jest to jedyna rasa psów pochodząca z Izraela.

  • Wysokość psa: 50 - 60 cm
  • Waga psa: 18 - 25 kg
  • Długość życia: 14 -15 lat i więcej
     

Canaan Dog - charakter

Jego charakter i wszechstronność doceniają doświadczeni miłośnicy psów. Canaan dog wymaga wczesnej socjalizacji oraz konsekwentnego wychowania. Canaan dog jest pojętny i łatwo się uczy. Doskonale sprawdza się jako stróż żywego inwentarza i stróżujący. Jest chętny do obrony swoich bliskich oraz terenu. Stróżuje z oddaniem, często zaciekle i z dużą agresją. Jeśli otrzyma od przewodnika rozkaz walki, będzie walczył do upadłego. Jest nieufny do obcych, a z racji wrodzonej agresji nie powinien zamieszkiwać z innymi zwierzętami.

Canaan dog dowiódł swojej użyteczności jako pies obronny i posłaniec w armii izraelskiej. Jest on także przewodnikiem niewidomych, psem-poszukiwaczem oraz psem ratownikiem. W obcym otoczeniu Canaan dog zachowuje się raczej neutralnie. Obecność innych psów traktuje jako wyzwanie do bójki. Już jako szczeniak wykazuje takie predyspozycje, dlatego należy go rozdzielać od innych psów, aby nie doszło do poważnych zranień ciała. Canaan dog to z drugiej strony czuły, lojalny i przywiązany do domowników przyjaciel. Wobec dzieci jest spokojny i cierpliwy.

Canaan Dog - charakter
Canaan Dog

Canaan Dog - pielęgnacja

Canaan dog nie wymaga długiej pielęgnacji. Wystarczy szczotkowanie raz w tygodniu, a w czasie linienia częściej. Dbaj o stan zębów i uszu psa.
 

Canaan Dog - umaszczenie

Maść Canaan dog może być od piaskowej do czerwonej, biała, czarna lub łaciata (biało-czarna lub biało-ruda). Występuje czarna maska i białe znaczenia. Sierść prosta, twarda, średniej długości.

Canaan Dog - choroby

Canaan dog to zdrowy i odporny pies bez chorób genetycznych. Z uwagi na twardy charakter i tendencje do agresji, należy unikać i uważać na urazy i kontuzje oraz leczyć je na bieżąco.
 

Canaan Dog - żywienie

W diecie psa powinno się znaleźć mięso, ryby, jajka, chrząstki, kości mięsne, owoce i warzywa. Jakość pożywienia jest bardzo ważna, gdyż złe i nieodpowiednie karmienie może przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia. Dlatego wybieraj naturalne produkty z pewnego źródła. Podawanie psu surowych produktów dostarczy naszemu pupilowi samych cennych składników odżywczych. Psy młode i w podeszłym wieku wymagają preparatów zwiększających odporność. Wszelkie dodatki i suplementy podawaj jedynie po konsultacji z weterynarzem lub hodowcą.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.