Look4dog.com

Chow chow

Chow chow trafił do Chin trafił z Mongolii 2 tysiące lat temu. Na początku ten szpicowaty, przypominający lwa pies, służył jako strażnik świątyń przed złymi duchami. Następnie pełnił rolę psa pasterskiego, pociągowego oraz myśliwskiego polującego na wilki.
Z czasem zaczęto hodować Chow chow dla futra i mięsa. Mówi się że nazwa rasy oznacza po chińsku “mniam, mniam”, czyli określenie smaku jego mięsa. Inna wersja głosi, że rasa zawdzięcza nazwę chińskiemu psu myśliwskiemu choo. 
We wczesnym piśmiennictwie chińskim Chow chow określany jest jako pies tatarski i barbarzyński. Pierwszy Chow chow został sprowadzony do Europy 1760 roku. Zamieszkał w angielskim zoo jako atrakcja turystyczna. 

Ten wyglądający jak niedźwiedź pies ma z nim wspólną cechę: niebieski język i wargi. Legenda chińska twierdzi, że Chow chow polizał niebo.
W 1895 roku powstał klub rasy, a 10 lat później pierwszy Chow chow popłynął statkiem do USA, gdzie służył jako luksusowy pies do towarzystwa. 
Obecnie Chow chow to najczęściej pies wystawowy i rodzinny.

 • Długość życia 9 - 15 lat
 • Wysokość psa w kłębie wynosi: 48-56 cm
 • Wysokość suki w kłębie wynosi: 46 - 51 cm
 • Waga psa 25 - 32 kg
 • Waga suki 20 - 27 kg

Dla kogo?

 • Psy dla rodzin
  Psy dla rodzin

   

 • Psy dla średnio aktywnych
  Psy dla średnio aktywnych

   

 • Średnie psy
  Średnie psy

   

 • Psy do towarzystwa
  Psy do towarzystwa

   

Chow chow - charakter

Choc chow to ktywny, zwarty, krótki i przede wszystkim bardzo harmonijny pies, o lwim wyglądzie oraz dumnej, dostojnej postawie. Ten wyjątkowej urody wrażliwy i niezależny pies zdecydowanie nie jest dla każdego. Po pierwsze, jest uparty i bywa leniwy. Po drugie, nie przepada za dotykiem człowieka. Czasem sprawia wrażenie, że akceptuje głaskanie dla świętego spokoju, ale nie jest ono źródłem radości. Osoby o małej świadomości na temat zwierząt, mówią że drzemie w nim coś z natury kota. Prawda jest taka, że Chow chow potrzebuje czasu, by zaufać człowiekowi i naprawdę cieszy się z jego obecności, ale w sposób stateczny i stoicki. Nie ma emocji na wierzchu, jak pozostałe psy. Chow chow będzie wspaniałym przyjacielem spokojnych osób, dla których liczy się dyskretna obecność pupila w domu i świadomych, że pies je kocha mimo iż nie dostarcza nieustannych dowodów przywiązania i sympatii.

Z reguły Chow chow uznaje tylko jednego właściciela, wobec którego jest najbardziej oddany i lojalny. Mimo, że Chow chow wygląda jak przytulanka, nie przepada za dziećmi, które nie szczędzą mu szarpania za futro i uszy, przytulania i głośnych pisków. Dlatego pies tej rasy nie powinien mieszkać w domu z małymi dziećmi.

Jest wiernym i oddanym czworonogiem, który lubi wylegiwanie się w domu w spokojnym i ciepłym kącie. Może być trzymany w bloku, ponieważ nie wymaga dużej przestrzeni i aktywności fizycznej. Jeden dłuższy spacer i kilka krótszych dziennie to oczywiście konieczność. W domu zachowuje spokój i czystość. Na spacerach omija szerokim łukiem kałuże, a nawet piasek.

Chow chow wymaga zdecydowanego, lecz łagodnego prowadzenia. Jeśli otrzyma reprymendę, jego duma zostanie urażona i zamknie się w sobie. W obecności psa nie należy zachowywać się nerwowo ani krzyczeć. Od pierwszych tygodni życia należy socjalizować Chow chow z różnymi sytuacjami, ludźmi i innymi zwierzętami, aby w przyszłości tolerował chociażby codzienne rytuały pielęgnacyjne, regularne zabiegi u weterynarza i wizyty gości.

Chow chow zachowuje dystans wobec obcych. Jest zawsze gotów do obrony swojej rodziny, jednak nigdy nie atakuje pierwszy, chyba że zostanie sprowokowany. Akceptuje koty, a nawet papugi, o ile zostanie odpowiednio zsocjalizowany. Ma jednak dominujący charakter i zawsze ustala hierarchię pomiędzy innymi zwierzętami. 

Chow chow - umaszczenie

Włos długi lub też krótki. Sierść długa obfita, gęsta, prosta oraz odstająca. Włos okrywowy ma trwardą strukturę, a podszerstek jest miękki i wełnisty. Szczególnie bogaty jest przy szyi i tworzy grzywę lub kryzę.
Sierść krótka jest również obfita, gęsta, prosta, stercząca, nie przylegająca płasko. Struktura podoba do pluszu. Jakiekolwiek skracanie szaty, zmieniające naturalne kontury czy wyraz, oceniane są negatywnie.

Umaszczenie ma kolor jednolity:

 • czarny 
 • błękitny 
 • płowy 
 • czerwony 
 • kremowy 
 • biały

Coraz częściej spotyka się osobniki o krótkiej sierści, szczególnie popularne Rosji i USA.

Chow chow - umaszczenie

Chow chow - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Z ogrodów Tybetu FCI

Chow chow - pielęgnacja

Bujna szata Chow chow wymaga codziennej pielęgnacji. Aby włosy nie plątały się, należy wyczesywać gęsty podszerstek drucianą szczotką. Dzięki temu martwe włosy nie będą blokowały dostępu powietrza do skóry, co może wywoływać infekcje. Kontroluj również fałdy na pysku, bowiem w tych miejscach mogą się tworzyć stany zapalne.

Latem, ze względu na bujną szatę i krótką kufę, pies źle znosi upały. Dlatego długi spacer zaplanuj wczesnym rankiem lub po zmierzchu.

Chow chow - pielęgnacja

Chow chow - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Z ogrodów Tybetu FCI

Chow chow - choroby

Chow chow, ze względu na gęstą sierść, ma tendencje do chorób skóry. Bardzo ważna jest profilaktyka przeciwpchelna, aby uniknąć alergicznego pchelnego zapalenia skóry (APZS). Podczas lata stosuj również środki przeciwkleszczowe. Zdarzają się dermatozy polegające na ubywaniu sierści pod wpływem hormonów.
Chow chow może również cierpieć na miotonię, czyli opóźnione rozluźnianie mięśni po wysiłku, co powoduje ich przerost i sztywność.
Proste kończyny tylne mają tendencję do zerwania więzadeł, jeśli pies się forsuje. 

Chow chow - żywienie

Dostosuj dietę chow chow do aktualnych potrzeb Twojego pupila. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór suchych karm z różnymi rodzajami mięsa. Wybierz taką, która będzie miała najlepszy skład, bez zbóż i mączek kostnych. Tak jak w przypadku innych ras, należy mu dostarczyć dobrze zbilansowaną karmę, która zaspokoi jego potrzeby i sprawi, że pies otrzyma wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego wzrostu. Karma też musi być odpowiednio dopasowana pod kątem aktywności psa. Wszelkie nieprawidłowości w diecie mogą doprowadzić do pogorszenia się jakości szaty oraz skóry.

Chow chow - żywienie

Chow chow - hodowle. Zdjęcie hodowli Z ogrodów Tybetu FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.