Look4dog.com

Elkhund szary

Elkhound norweski szary przypuszczalnie zamieszkuje tereny rodzimej Skandynawii od tysiącleci. Jego Archeologowie odkryli kości podobnego psa, podchodzące z epoki kamiennej, datowane na okres 5000-4000 lat p.n.e.
Jego zadaniem podczas polowanie, polegało na odszukaniu łosia oraz osaczenie go do momentu nadejścia myśliwego, uniemożliwiając mu ucieczkę.  Wymagało to od psów ogromnej odwagi i wytrzymałości, ale też zachowania ostrożności. Niektórzy myśliwi zabierali elkhoundy na polowania na niedźwiedzie, ale w starciu z tak dużymi zwierzętami psy często traciły życie. 

Pierwsza regularna hodowla elkhoundów szarych została założona prawdopodobnie w 1865 roku. W 1879 roku powstał skandynawski klub miłośników rasy. Pierwszy wzorzec rasy został opracowany dopiero na początku XX wieku. Poza krajami skandynawskimi elkhoundy szare są modne w USA. Są wykorzystywane do ochrony posiadłości i pilnowania zwierząt.

  • Psy: Idealna wysokość: 52 cm
  • Suki: Idealna wysokość: 49 cm

Elkhund szary - charakter

Choć w młodości bywa psem swawolnym, elkhound jest z reguły łagodny i godny zaufania. Elkhound szary to pies prostolinijny, zrównoważon, energiczny i odważny. Może być trzymany w domu, gdzie jest spokojnym towarzyszem całej rodziny, natomiast wypuszczony na zewnątrz tryska energią. Tak jak inne psy nordyckie, elkhound szary może być uparty i niezależny. Ważne by postępować z nim konsekwentnie oraz zdecydowanie. Jednocześnie należy mu pokazywać pozytywne uczucia i być wobec niego sprawiedliwym. Kiedy poczuje, że niesłusznie został skarcony, będzie mu smutno. 

W stosunku do nieznanych sobie osób, elkhound odnosi się z pewną rezerwą. Natomiast przyjaciół zawsze wita entuzjastycznie.
W stosunku do innych psów potrafi zachowywać się w sposób dominujący, ale nie jest to regułą. Zazwyczaj dobrze żyje z innymi psami, podobnie z dziećmi - o ile mu nie dokuczają. Jako stróż elkhound nie sprawdza się, ponieważ oprócz szczekania nie obroni domu.
Taki pies jak elkhound szary powinien zażywać przynajmniej godzinę spaceru dziennie, jeśli jego zdrowie oraz samopoczucie mają się utrzymywać w dobrym stanie. Może biec koło roweru lub hasać swobodnie po lesie, ale należy wyszkolić go tak, aby zwietrzywszy zwierzynę, podporządkował się człowiekowi, zamiast biec za tropem.
 

Elkhund szary - umaszczenie

Umaszczenie:

Szare o różnych odcieniach. O kolorze stanowią czarne koniuszki włosów okrywowych. Maść jaśniejsza na klatce piersiowej na brzuchu, kończynach, a także na  spodzie ogona, pod nasadą ogona.  Ciemna linia od oka do nasady uszu wytycza granice maski. Jasnoszare podszycie.

Elkhund szary - pielęgnacja

Elkhound szary, podobnie jak inne rasy nordyckie, pozbawiony jest typowego psiego zapachu sierści. Pielęgnacja tej rasy nie wymaga od przyszłych jego właścicieli skomplikowanych zabiegów. Wystarczy raz na jakiś czas, dobrze go wyczesać. 

Sprawdzaj regularnie stan uszu i obcinaj pazury swojego pupila.
 

Elkhund szary - choroby

  • dysplazja stawowa
  • stopniowy zanik siatkówki
  • probley z tarczycą
  • problemy z nerkami
  • torbiele u starszych psów


 

Elkhund szary - żywienie

Tak jak każdy pies, również i elkhound szary powinien być karmiony odpowiednia karmą, dostosowaną do wieku i aktywności psa. Powinna ona być dobrze zbilansowana i musi zawierać wszystkie niezbędne składniki do proawidłowego rozwoju. 


 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.