Look4dog.com

Kai

Kai to jeden z sześciu japońskich szpiców, występujący od stuleci w Japonii. Rasa wywodzi swoją nazwę od historycznej prowincji japońskiej Kai, zlokalizowanej wśród gór otoczony na wyspie Honsiu. Ze względu na izolację geograficzną, rasę Kai uznaje się za najbardziej pierwotną i najczystszą genetycznie ze rasę japońską. Słowo: „ken” oznacza z kolei psa.Pierwotnie Kai był psem myśliwskim użytkowanym na większą zwierzynę, jak jelenie, dziki, a nawet niedźwiedzie. Podczas pogoni za ofiarą był wytrwały i cięty.

Obecnie pełni głównie rolę psa do towarzystwa, jednak w myśliwi japońscy polują z nim na bażanty, dziki i jelenie. W 1934 roku rasę uznało FCI, po tym jak rok wcześniej w Japonii okrzyknięto ją „pomnikiem przyrody”. Poza ojczyzną rasa Kai ken jest bardzo rzadko spotykana. Co prawda od lat 50-tych zaczęły się rozwijać hodowle Kai w Stanach Zjednoczonych, ale w innych krajach, np. w Polsce ciężko zobaczyć przedstawiciela tej rasy.

  • Wysokość psa 53 cm
  • Wysokość suki 48 cm 
  • Długość życia: 14-16 lat
     

Kai - charakter

Kai jest psem średniej wielkości. Pięknie i harmonijnie zbudowany, z bardzo dobrze rozwiniętymi mięśniami. Lojalny Kai jest psem czujnym, inteligentnym, żywym i odważnym. To również pies niezależny. Kai jako rasa japońska nie wykazuje agresji. To pies posłuszny i żywiołowy, choć czasem bywa uparty. Nie jest trudny do ułożenia, ale ważne, by przewodnik postępował konsekwentnie. Ponieważ potrzebuje starannej socjalizacji i znacznej uwagi, poleca się go doświadczonym i cierpliwym osobom. Kai uczy się szybko i czerpie dużą przyjemność z takich sportów, jak próby na torze przeszkód i łapanie rzuconej piłki. Bardzo lubi pływać.

Zazwyczaj Kai żyje zgodnie z dziećmi, zwłaszcza starszymi, jednak za nimi nie przepada. Jest niezwykle oddany swojej rodzinie.
Większość Kai ma skłonność do wykazywania rezerwy wobec obcych, ale rzadko wykazuje w stosunku do nich agresję. Co do innych psów, lubi je i nie jest natrętny, ale tego samego oczekuje od innych czworonogów. Akceptuje inne zwierzęta domowe, o ile poznał je za młodu. W przeciwnym razie może wykazywać instynkt myśliwski. Należy o tym pamiętać na spacerach, na których mogą się zdarzyć próby pogoni za małymi zwierzętami.

W Japonii Kai służy także w policji lub służbach ratunkowych. Ma doskonały węch. Kai silnie przywiązuje się do jednego przewodnika, z którym współpracuje. Mimo iż kai dobrze znosi trudne temperatury, powinien mieszkać w domu z ludźmi. Odizolowany może stać się smutny, a zarazem zmienny i nieprzewidywalny. 

Kai - charakter
Kai - charakter

Kai - pielęgnacja

Kai powinien być codziennie szczotkowany, ale trzeba uważać, aby nie uszkodzić przy tym zabiegu delikatnego podszerstka. W okresie linienia do usuwania martwych włosów używaj grzebienia z dwoma rzędami metalowych zębów. Nie ma potrzeby kąpania psa, który znany jest z dbałości o swoje futro i unika okazji do zabrudzenia się, np. w kałuży. Przycinaj psu pazury oraz dłuższe włosy między opuszkami palców.
 

Kai - umaszczenie

Kolorystyka umaszczenia psa rasy Kai to:

  • czarna pręgowana
  • ruda pręgowana
  • pręgowana

Szczeniaki rodzą się w jednolitym kolorze, dopiero jak są dorosłe robią się pręgowane.
 

Kai - choroby

Kai są ogólnie zdrowe i długowieczne, a schorzenia dziedziczne występują u nich rzadko. Głównym problemem może być zwichnięcie rzepki, choroby oczu oraz alergie.
 

Kai - żywienie

Szpice japońskie, jak Kai, mają szybki metabolizm. Szybko spalają energię, więc powinny jeść często, ale mało. Karma opracowana dla psów pracujących i aktywnych zawiera odpowiednio zbilansowane składniki, których potrzebuje duży i dynamiczny pies. Jeśli pies nie ma wystarczającej aktywności i mieszka w domu, posiłki mogą być nieco mniej kaloryczne. Psu stróżującemu zapewnij bardziej pożywne jedzenie z większą ilością tłuszczu. Jeśli karmisz pupila domowymi mieszankami, uzupełniaj je o suplementy z wapniem, witaminami oraz glukozaminą i chondroityną potrzebnymi dla regeneracji stawów.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.