Look4dog.com

Kanadyjski pies eskimoski

Historia kanadyjskiego psa eskimowskiego sięga 4000 lat wstecz. Od stuleci były wykorzystywane jako psy pracujące, pociągowe, potrafiące przewieźć ciężkie ładunki, których ciężar zbliżał się do 80 kg. Inuici zabierali je na polowanie do odszukiwania otworów w lodzie. Psy te potrafiły także osaczyć niedźwiedzia polarnego. 

W latach dwudziestych XX wieku w północnej Kanadzie żyło około 20.000 kanadyjskich psów eskimoskich. W sześćdziesiątych latach XX wieku, w wyniku wprowadzenia skuterów śnieżnych i systematycznej rzezi tych psów przez siły RCMP ich liczebność ogromnie spadła. Dlatego też zespół, który był wspierany przez kanadyjski rząd zaczął przeszukiwać obszary tego kraju w celu odnalezienia psów tej rasy. FCI uznało tę rasę w 2018 roku.

  • Długość życia: do 15 lat
  • Wysokość psa w kłębie: 58-70 cm
  • Wysokość suki w kłębie: 50-60 cm
  • Waga psa: 30-40 kg
  • Waga suki: 18-30 kg

Kanadyjski pies eskimoski - charakter

Kanadyjski pies eskimoski to pies z charakterem, który został wyhodowany do ciężkiej pracy. Ma mocny i twardy charakter, dlatego też nie będzie on odpowiednim psem do towarzystwa. Jest lojalny i bardzo oddany swojemu opiekunowi. To rasa, która musi żyć przy człowieku w swoim stadzie i nie lubi być pozostawiana samemu sobie. Pies ten uwielbia, gdy poświęca mu się uwagę i realizuje wytyczone mu zadania. Psy te mają silny instynkt sfory: kiedy są w grupie, tworzą hierarchię, w której rządzi samiec alfa. Kanadyjskie psy eskimoskie nie radzą sobie w towarzystwie obcych psów-mogą wykazywać w stosunku do nich agresję. Inne zwierzęta, takie jak koty, gryzonie, ptaki i gady, powinny być trzymane z dala od nich, ponieważ psy postrzegają je jako zdobycz.

Kanadyjski pies eskimoski - umaszczenie

Każde z tych umaszczeń nie powinno stać się dominującym:

  • czysto białe
  • białe z niewielkimi znaczeniami czerwonymi, cynamonowymi, czarnymi
  • biały tułów, z pojedynczymi łatami czerwonymi, blond, cynamonowymi, czarne i szare na zadzie 
  • łaty czerwone, blond, cynamonowe, czarne lub szare 50/50
  • tułów czerwony, blond, cynamonowy z białymi znaczeniami na piersi i spodzie tułowia
  • tułów śniady, czarny, szary z białymi znaczeniami na piersi oraz spodzie tułowia
  • tułów srebrno szary, jasnoszary, prawie biały
  • maść podstawowa blond, brązowa z ciemnym nalotem

Kanadyjski pies eskimoski - pielęgnacja

Gruba, gęsta sierść jest dość łatwa w utrzymaniu. Zaleca się regularne wyczesywanie zwłaszcza w okresie silnego linienia. Kąpiele zalecane są tylko kiedy jest ku temu potrzeba.

Kanadyjski pies eskimoski - choroby

Kanadyjski pies eskimoski,należy do ras zdrowych. U niektórych osobników została stwierdzona dysplazja biodrowa, a także choroba zwana jako postępujący zanik siatkówki.

Kanadyjski pies eskimoski - żywienie

Ilość karmy jaką zjada pies różni się nawet u psów tej samej rasy, ponieważ zależy to od takich czynników jak wiek, aktywność, stan zdrowia. Kanadyjski pies eskimoski powinien otrzymywać dobrze zbilansowaną karmę, dzięki której będzie miał energię do pracy. Ponieważ rasa ta ma tendencję do otyłości, należy dbać o odpowiednią ilość ruchu.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.