Look4dog.com

Korea jindo dog

Pochodzenie Korea jindo dog nie jest do końca znane. Niektórzy uważają, że Jindo przybył do Korei wraz z najeźdźcami z Mongolii, inni – że wywodzi się bezpośrednio od wilków. Kynolodzy twierdzą, że Korea jindo dog ma wiele wspólnego ze szpicami północnymi, które znalazły się w Korei kilkaset lat temu, a następnie krzyżowały z lokalnymi psami.

Wiadomo, że do XX wieku osobniki z wyspy Jindo nie uległy przemianom pod kątem wyglądu czy charakteru. Nazwa rasy pochodzi od wyspy Jindo znajdującej się na południowym zachodzie od Korei. Jindo traktowano jako psy myśliwskie, do polowania na  bażanty, króliki, szopy, borsuki, a w sforze na dziki i sarny. Służyły także jako szczurołapy.

Dawniej były spożywane przez ludzi, podobnie jak inne psy. Od 1962 roku, kiedy to rasa została ogłoszona jako skarb narodowy, zakazano tych praktyk. Od tej pory wiele rodzin hoduje Jindo w celach zarobkowych, ale państwo dba o właściwe warunki hodowli. W 1988 roku, wiele Jindo wzięło udział w paradzie podczas ceremonii otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Seulu. Korea jindo dog stały się popularne w USA, wraz z napływem emigrantów z Korei. FCI uznało oficjalnie rasę dopiero w 2005 roku.

 • Wysokość psa: 50 - 55 cm, idealny wzrost 53 - 54 cm
 • Wysokość suki: 45 - 50 cm, idealny wzrost 48 - 49 cm
 • Waga psa: 18 - 23 kg
 • Waga suki: 15 - 19 kg
 • Długość życia: 11-12 lat
   

Korea jindo dog - charakter

Jindo są uznawane za wyjątkowo przyjazne psy. Szybko przywiązują się do ludzi. Są wierne, lojalne i czułe. Tak samo przyzwyczajają się do swojego terytorium i domu. Mimo tego, że kochają całą rodzinę, wybierają jedną osobę na przewodnika. Niejeden jindo odbył kilkuset kilometrową wędrówkę, aby odnaleźć poprzedniego właściciela. Raczej pilnują się opiekuna podczas spacerów i są grzeczne oraz posłuszne.

To opiekuńcze i cierpliwe czworonogi, które lubią dzieci, szczególnie starsze. Wobec obcych są nieufne, ale nieagresywne. To psy terytorialne, które nie tolerują innych psów na swoim obszarze, dlatego zapoznanie z nimi powinno się odbyć jak najwcześniej. Z uwagi na mocny instynkt łowiecki, nie zaleca się przebywania Jindo pod jednym dachem z kotem lub małymi zwierzętami, chyba że pies zostanie wprowadzony jako szczeniak i cierpliwie nauczony pozytywnych zachowań. To bardzo inteligentna rasa, lecz nieco niezależna. Właściciel powinien być doświadczony, konsekwentny i otwarty na potrzeby psa.

Korea jindo dog - charakter
Korea jindo dog

Korea jindo dog - pielęgnacja

Jindo koreańskie są psami bardzo czystymi. Utrzymują swoje futro w nienagannym stanie. W trakcie linienia, aby usunąć martwe i luźne włosy, wyczesuj psa grzebieniem z dwoma rzędami metalowych zębów.
 

Korea jindo dog - umaszczenie

 • białe 
 • płowe 
 • czarno-białe

Wzorce FCI oraz UKC wyróżniają jeszcze maść:

 • rudopłową 
 • czarną jednolitą 
 • podpalaną 
 • wilczastą 
 • pręgowaną
   

Korea jindo dog - choroby

Jindo to rasa zdrowa, gdyż hodowle są pod ścisłą ochroną. W podeszłym wieku mogą wystąpić choroby oczu, np. zaćma lub problemy ze stawami. Badaj regularnie swojego pupila i konsultuj z lekarzem wszelkie wątpliwości.
 

Korea jindo dog - żywienie

Dostosuj dietę do bieżącego stanu zdrowia i stylu życia pupila. Pożywienie, jakie będziesz podawać swojemu pupilowi musi mu dostraczyć odpowiednią ilość witamin, minerałów czy też nienasyconych kwasów tłuszczowych omega. Jest to bardzo ważne, żeby pies rozwijał się zdrowo i prawidłowo. Warto również raz do roku zrobić psu profilaktyczne badania krwi, aby móc w porę, jeżeli będzie taka potrzeba wdrożyć odpowiednie suplementy.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.