Look4dog.com

Łajka Jakucka

Łajki pochodzą z dalekich, zimnych krajów, leżących na odległej północy. Psy te występują w różnych odmianach i są hodowane od setek lat. Nazwa "Łajka" wywodzi się z języka rosyjskiego i wskazuje na sposób pracy psa. Rosyjskie słowo "łajat" oznacza po prostu szczekać. Łajki były i są wykorzystywane do płoszenia, osaczania oraz oszczekiwania zwierząt. 

Przez wieki Łajka Jakucka była niezastąpionym i wiernym pomocnikiem człowieka w trudnych warunkach  środowiskowych. Dzięki temu człowiek dażył ją szacunkiem i była zawsze traktowana jako ważny członek rodziny.

  • Długość życia 12 -14 lat
  • Wysokość w kłębie psa od 55 - 59 cm jednak najbardziej pożądana wysokość to 56 cm
  • Wysokośc w kłębie suki od 52 - 57 cm jednak najbardziej  pożądana wysokość to 55 cm

Łajka Jakucka - charakter

Łajka Jakucka to szpic średniej wielkości wywodzący się z Rosji. Łajka jest psem dobrze umięśnionym o zwartej budowie, wyselekcjonowana przez ludy zamieszkujące Północno - Wschodnie rejony Rosji. W Rosji łajki te byly wykorzystywane jako psy zaprzęgowe, strużujące, a także myśliwskie. Łajka jakucka jest dobrym psem zaprzęgowym. Są zwinne, szybkie i poruszają się z dużą lekkością, także po lodzie i śniegu. Psy tej rasy były wykorzystywane do przewozu ludzi, oraz różnych towarów na znaczne odległości niezależnie od panujących warunków pogodowych. 

Łajka jest psem o ognistym i żywym temperamencie. To pies wytrwały, inteligentny, oddany i bardzo przywiązany do człowieka. Łajki jakuckie to prawdziwi indywidualiści. Również w kontakcie z dziećmi, jedne będą je tolerować inne wręcz przeciwnie. Jednak zawsze bardzo ważna jest wszczesna socjalizacja naszego psa. Łajka jest psem śmiałym, łagodnie nastawionym do otoczenia i innych psów. Należy do ras, które uwielbiają być w ciągłym ruchu. Łajka to przede wszystkim pies zaprzęgowy, ewentualnie myśliwski. Doskonale odnajdzie się w niektórych psich dyscyplinach takich jak - canicross, zaprzęgi, bikejoring, scooter, dogtrekking, agility. Niektóre łajki o odpowiednich predyspozycjach mogą brać udział w akcjach np. poszukiwawczych. Jednak musi być to pies z dobrej linii i tylko osoba doświadczona będzie mogła go dobrze poprowadzić. 

Łajki jakuckie znane są ze swej czujności, dzięki czemu będą dobrymi stróżami. Choć mogą trafić się osobniki, które będą szczekać częściej i takie, które szczekać będą  rzadziej. 

Łajka Jakucka - charakterŁajka Jakucka - charakter. Zdjęcie hodowla Princes Of The Universe FCI  

Łajka Jakucka - umaszczenie

Łajka Jakucka ma gęstą, lśniącą i twardą sierść. Posiada bardzo dobrze rozwinięty podszerstek.

Występują trzy typy umaszczenia:

  • biała
  • dwubarwna 
  • trójbarwna

Łajka Jakucka - umaszczenieŁajka Jakucka - umaszczenie. Zdjęcie hodowla Princes Of The Universe FCI

Łajka Jakucka - choroby

Łajka Jakucka zaliczana jest do zdrowych ras psów

Zalecane jest badanie tych psów w kierunku dysplazji biodrowej i rzepki, a także badania oczu IRIS-TO-Iris, PRCD-PRA i badanie słuchu metodą BAER u 6-7 tygodniowych szczeniaków. 

SzpiceŁajka Jakucka hodowle. Zdjęcie hodowlia Princes Of The Universe FCI

Zdjęcia wykorzystane w opisie rasy dzięki uprzejmości hodowli Princes Of The Universe FCI.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.