Look4dog.com

Łajka zachodniosyberyjska

Rasa ta należy do psów myśliwskich i pochodzi z Uralu, obszarów Wschodniej i Zachodniej Syberii. Rosyjscy kynolodzy wzorzec rasy łajek wogulskich i ostiackich opracowali w XX wieku. Te dwie rasy w roku 1947 zostały połączone w jedną, a w 1952 roku wzorzec łajki zachodniosyberyjskiej został zatwierdzony. Obecnie psy te zaliczane są do najbardziej popularnych psów myśliwskich. Występują na terenach głównie leśnych począwszy od Karelii po Kamczatkę. 

 • Długość życia: 12 -  14 lat
 • Wysokość w kłębie psa: 55 - 62 cm
 • Wysokość w kłębie suki: 51 - 58 cm
   

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Psy dla rodzin
  Psy dla rodzin

   

 • Psy do towarzystwa
  Psy do towarzystwa

   

 • Psy myśliwskie
  Psy myśliwskie

   

Charakter

Łajka zachodniosyberyjska jest psem mocnym, średniego wzrostu. To rasa zrównoważona, pełna energii, a przede wszystkim ma doskonale rozwinięty węch. Dzięki czemu podczas pracy nie ma problemu z odnalezieniem zwierzyny. Są to psy z ogromną pasją do myślistwa. Łajka ta jest pewna siebie i zdecydowanie nie należy do psów wylewnych w kontakcie z obcymi jej osobami. 

Łajki zachodniosyberyjskie bardzo mocno przywiązują się do swojego opiekuna. Bywają niezależne, gdyż zostały stworzone do samodzielnej pracy. To psy, które decyzje podejmują samodzielnie, dlatego też jej wychowanie i prowadzenie nie należy do łatwych. Są uparte, a jednocześnie fascynujące. Szkolenie i treningi powinny być bardzo różnorodne, w przeciwnym razie pies odmówi wykonywania zadań, ponieważ będzie go to już nudziło. Nie zapominajmy o zabawie, wtedy pies najlepiej przyswaja sobie komendy. Właściciel musi wykazać się dużą wyrozumiałością, cierpliwością oraz konsekwencją. Jedynie wtedy Łajka będzie psem bezgranicznie zakochanym w swoim opiekunie. Praca z łajką powinna przebiegać łagodnie i spokojnie, zbyt ciężka ręka odniesie odwrotny skutek. To psy bardzo wrażliwe i jego przyszły właściciel powinien traktować je łagodnie lecz stanowczo. Socjalizację powinno zacząć się jak najwcześniej. To opiekun jest liderem w stadzie i to on wyznacza psu co mu wolno, a czego nie. 

To rasa, która idealnie sprawdzi się w roli domowego stróża, jak i będzie wiernym i oddanym towarzyszem całej swojej rodziny. Decydując się na tę rasę należy pamiętać, że jest to jednak pies myśliwski, z doskonale rozwiniętą umiejętnością tropienia oraz polowania na grubą zwierzynę. Doskonałym zajęciem dla tego psa będą min. zawody w tropieniu. Łajka zachodniosyberyjska to pies z dużymi pokładami energii, uwielbia biegać oraz pracować. Nie zawsze dogada się z innymi psami. 

łajka zachodniosyberyjska

Pielęgnacja

Łajki zachodniosyberyjskie obdarzone są bardzo gęstą sierścią, dlatego należy je regularnie szczotkować. Zwłaszcza w okresie linienia w trakcie którego wypada spora ilość sierści. Nie należy również zapominać o pielęgnacji uszu i zębów, aby móc szybko zareagować jeżeli pojawi się problem.

łajka zachodniosyberyjska w trawieZdjęcie dzięki uprzejmości hodowli Z Mrozowej Woli FCI

Umaszczenie

Łajka zachodniosyberyjska powinna mieć jedno z poniższych umaszczeń:

 • szara w różnych odcieniach
 • płowa
 • czerwona
 • jednolita lub łaciata
 • biała

Sierść okrywowa jest prosta i twarda. Podszerstek powinien być jednak miękki i wełnisty. W samców tej rasy możemy zauważyć dłuższy włos na kłębie.

łajka zachodniosyberyjskaZdjęcie dzięki uprzejmości hodowli Z Mrozowej Woli FCI

Choroby

Łajki zachodniosyberyjskie są psami odpornymi i należą do zdrowych ras. Nie odnotowano chorób, które dotyczyłyby tej rasy. 

Żywienie

Nie mają szczególnych wymagań żywieniowych.

łajka na wystawie psów Z Mrozowej Woli FCIZdjęcie dzięki uprzejmości hodowli Z Mrozowej Woli FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.