Look4dog.com

Norsk Buhund

Buhund norweski to rasa w typie szpica ściśle spokrewniona z islandzkim szpicem pasterskim oraz Jämthundem. Nazwa „Buhund” jest połączeniem dwóch norweskich słów: „Bu” oraz „Hund”, co oznacza: „psa gospodarskiego”. Jego zadaniem było niegdyś pilnowanie i przeganianie owiec, a także stróżowanie w obejściu. Buhund norweski pomagał także przy polowaniach na wilki i niedźwiedzie. Wykorzystywano go również do polowania na drobną zwierzynę.

Niektóre czworonogi spełniają się w służbach państwowych oraz ośrodkach terapeutycznych, gdzie współpracują z osobami niedosłyszącymi lub niesłyszącymi. W Norwegii hodowla Buhunda jest wspierana ze względu na to, że uznaje się go za dziedzictwo kulturowe. Dlatego w tym kraju jest najbardziej znaną rasą. Obecnie w Norwegii Buhund służy głównie jako pies pasterski do wypasania bydła, owiec i kucyków. Norweski Buhund poza ojczyczną jest prawie nieznany.

 • Wysokość psa: 43 - 47 cm
 • Wysokość suki: 41 - 45 cm
 • Waga psa to 14 - 18 kg
 • Waga suki to 12 - 16 kg
 • Długość życia: 12 - 14 lat
   

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Psy dla rodzin
  Psy dla rodzin

   

 • Psy myśliwskie
  Psy myśliwskie

   

 • Psy pracujące
  Psy pracujące

   

Charakter

Żywy, pojętny i przyjazny wobec ludzi – taki jest norweski Buhund. To pies wierny i lubiący dzieci. Jest wobec nich delikatny, cierpliwy oraz wykazuje dużą wyrozumiałość podczas zabaw. Jest doskonałym towarzyszem ich zabaw. Norweski Buhund jest łagodny i cierpliwy. Jednak nie powinien zostawać z najmłodszymi bez opieki, ponieważ jest bardzo żywiołowy i może niechcący zrobić im krzywdę. Jako dobry stróż jest bardzo energiczny i czujny. Nie lubi obcych osób na swoim terenie. Norweski Buhund potrzebuje dużo zajęć i ruchu, przy których wykazuje się dużą siłą i wytrwałością. Sprawdzają się świetnie w zawodach agility i posłuszeństwa. To rasa wszechstronna, której psy mogą być oddanym przyjacielem rodziny, wykorzystywane są również w policji, a także służą pomocą osobom niesłyszącym. Sprawdzają się świetnie w zawodach agility i posłuszeństwa.

Norweski Buhund to pies niezależny i uparty. Jego właściciel powinien posiadać wiedzę na temat specyfiki szpiców i wychowywać pupila z wyczuciem oraz konsekwencją. Potrzebuje przede wszystkim kontaktu ze swoja rodziną, wtedy będzie najszczęśliwszy. 
Bywa, że na spacerach oszczekuje inne psy i zwierzęta oraz wykazuje tendencje do dominacji. Ponieważ są to psy pasterskie, które doskonale panowały nad stadem owiec, również w życiu codziennych charakteryzuje je doskonała orientacja w terenie. To psy odporne na zmieniające się warunki klimatyczne.
 

Pielęgnacja

Pielęgnacja tego psa nie jest trudna. Wystarczy, że będziemy go regularnie wyczesywać. Warto zwrócić także od czasu do czasu uwagę na stan jego uszu, oraz zębów. 

Umaszczenie

Kolory maści Norsk Buhunda:

 • pszeniczna od jasnej do żółtawo - czerwonej barwy. Na końcach sierść może mieć ciemne zakończenia. 
 • czarna - musi być jednobarwna, bez brązowych refleksów

Włos Norsk Buhunda okrywowy powinien być gruby, obfity oraz twardy. 
 

Choroby

Norweski Buhund to rasa zdrowa i odporna. Ze schorzeń mogą występować dysplazje stawowe (biodrowa lub łokciowa) oraz choroby oczu, np. zaćma.
 

Żywienie

Pełnoporcjowe karmy dla psów renomowanych marek są bezpieczne dla zdrowia, mają stały skład oraz uzupełnione są o makro- i mikroelementy niezbędne dla zdrowia psa. Można, ale nie trzeba, dodatkowo uzupełniać je suplementami, takimi jak glukozamina czy chondroityna wspierającymi regenerację chrząstek stawowych.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.