Look4dog.com

Norsk Buhund

Buhund norweski to rasa w typie szpica ściśle spokrewniona z islandzkim szpicem pasterskim oraz Jämthundem. Nazwa „Buhund” jest połączeniem dwóch norweskich słów: „Bu” oraz „Hund”, co oznacza: „psa gospodarskiego”. Jego zadaniem było niegdyś pilnowanie i przeganianie owiec, a także stróżowanie w obejściu. Buhund norweski pomagał także przy polowaniach na wilki i niedźwiedzie. Wykorzystywano go również do polowania na drobną zwierzynę.

Niektóre czworonogi spełniają się w służbach państwowych oraz ośrodkach terapeutycznych, gdzie współpracują z osobami niedosłyszącymi lub niesłyszącymi. W Norwegii hodowla Buhunda jest wspierana ze względu na to, że uznaje się go za dziedzictwo kulturowe. Dlatego w tym kraju jest najbardziej znaną rasą. Obecnie w Norwegii Buhund służy głównie jako pies pasterski do wypasania bydła, owiec i kucyków. Norweski Buhund poza ojczyczną jest prawie nieznany.

  • Wysokość psa: 43 - 47 cm
  • Wysokość suki: 41 - 45 cm
  • Waga psa to 14 - 18 kg
  • Waga suki to 12 - 16 kg
  • Długość życia: 12 - 14 lat
     
Advert - Hodowla

Norsk Buhund - charakter

Żywy, pojętny i przyjazny wobec ludzi – taki jest norweski Buhund. To pies wierny i lubiący dzieci. Jest wobec nich delikatny, cierpliwy oraz wykazuje dużą wyrozumiałość podczas zabaw. Jest doskonałym towarzyszem ich zabaw. Norweski Buhund jest łagodny i cierpliwy. Jednak nie powinien zostawać z najmłodszymi bez opieki, ponieważ jest bardzo żywiołowy i może niechcący zrobić im krzywdę. Jako dobry stróż jest bardzo energiczny i czujny. Nie lubi obcych osób na swoim terenie. Norweski Buhund potrzebuje dużo zajęć i ruchu, przy których wykazuje się dużą siłą i wytrwałością. Sprawdzają się świetnie w zawodach agility i posłuszeństwa. To rasa wszechstronna, której psy mogą być oddanym przyjacielem rodziny, wykorzystywane są również w policji, a także służą pomocą osobom niesłyszącym. Sprawdzają się świetnie w zawodach agility i posłuszeństwa.

Norweski Buhund to pies niezależny i uparty. Jego właściciel powinien posiadać wiedzę na temat specyfiki szpiców i wychowywać pupila z wyczuciem oraz konsekwencją. Potrzebuje przede wszystkim kontaktu ze swoja rodziną, wtedy będzie najszczęśliwszy. 
Bywa, że na spacerach oszczekuje inne psy i zwierzęta oraz wykazuje tendencje do dominacji. Ponieważ są to psy pasterskie, które doskonale panowały nad stadem owiec, również w życiu codziennych charakteryzuje je doskonała orientacja w terenie. To psy odporne na zmieniające się warunki klimatyczne.
 

Norsk Buhund - pielęgnacja

Pielęgnacja tego psa nie jest trudna. Wystarczy, że będziemy go regularnie wyczesywać. Warto zwrócić także od czasu do czasu uwagę na stan jego uszu, oraz zębów. 

Norsk Buhund - umaszczenie

Kolory maści Norsk Buhunda:

  • pszeniczna od jasnej do żółtawo - czerwonej barwy. Na końcach sierść może mieć ciemne zakończenia. 
  • czarna - musi być jednobarwna, bez brązowych refleksów

Włos Norsk Buhunda okrywowy powinien być gruby, obfity oraz twardy. 
 

Norsk Buhund - choroby

Norweski Buhund to rasa zdrowa i odporna. Ze schorzeń mogą występować dysplazje stawowe (biodrowa lub łokciowa) oraz choroby oczu, np. zaćma.
 

Norsk Buhund -żywienie

Pełnoporcjowe karmy dla psów renomowanych marek są bezpieczne dla zdrowia, mają stały skład oraz uzupełnione są o makro- i mikroelementy niezbędne dla zdrowia psa. Można, ale nie trzeba, dodatkowo uzupełniać je suplementami, takimi jak glukozamina czy chondroityna wspierającymi regenerację chrząstek stawowych.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.