Look4dog.com

Norsk Lundehund

Norsk Lundehund przez kilka stuleci był wykorzystywany do polowania na maskonury (Lunde). Ptaki te były chwytane w gniazdach na stromym, skalistym wybrzeżu morskim. Kynolodzy nie mogą dojść do porozumienia, czy Norsk Lundehund należy do psów udomowionych, czy dzikich, gdyż posiada mnóstwo cech nieobecnych u pierwszego typu ras. Prawdopodobnie wywodzi się od Buhunda norweskiego oraz islandzkiego szpica pasterskiego.

Norsk Lundehund posiada specyficzną budowę łap: sześć zamiast czterech palców, w tym dwa o szczególnie silnie rozwiniętych pazurach, umożliwiających pewne poruszanie się po skałach. Co więcej, Norsk Lundehund potrafi zwijać uszy tak, aby nie dostała się do nich woda, a dzięki obecności obojczyka, łapy rozkłada na boki pod kątem 90 stopni. Ponadto, umie jeszcze odchylać głowę do tyłu w taki sposób, że kładzie ja na grzbiecie.

Żadna inna rasa psów nie posiada takich predyspozycji anatomicznych ani umiejętności. Do XIX wieku rasa była popularnym psem trzymanym przez rolników. Potem, wraz z popularyzacją siatek do poławiania ptactwa, ich liczebność uległa zmniejszeniu. Dopiero przed rozpoczęciem II wojny światowej, udało się ją odbudować oraz zatwierdzić w FCI. Obecnie nawet w Skandynawii Norsk Lundehund stanowi rzadką rasę.

 • Wysokość psa: 35 - 38 cm
 • Wysokość suki: 32 - 35 cm
 • Waga psa ok. 7 kg
 • Waga suki ok. 6 kg
 • Długość życia: ok. 12 lat
   

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Psy myśliwskie
  Psy myśliwskie

   

Charakter

Są to małe szpice, charakteryzujące się elegancką sylwetką. Zawsze nosi głowę wysoko. Jest nieustraszony i aktywny. Nie należy zapominać, że Norsk Lundehund to pies myśliwski. Jest bystry, śmiały, szybki, pewny siebie oraz łagodny. Tego niezależnego, samodzielnego i specyficznego psa powinni posiadać wyłącznie miłośnicy rasy, którzy potrafią mu zapewnić właściwe warunki życia oraz odpowiednie zajęcie.

Norsk Lundehund bywa krnąbrny i dominujący. Szkolenie powinno być jak najbardziej urozmaicone. Pies znudzi się powtarzaniem tego samego ćwiczenia, co podważy Twój autorytet. Jako opiekun zawsze bądź konsekwentny. Norsk Lundehund bardzo lubi aportowanie i pływanie. To pies miły, wesoły, sprytny i inteligentny. Jest czuły, oddany i wierny. Dobrze prowadzony i wychowany, stanie się dobrym towarzyszem starszych dzieci i oddanym przyjacielem całej rodziny. W stosunku do innych mniejszych zwierząt może wykazywać popęd myśliwski. Norsk Lundehund rzadko szczeka, więc nie będzie dobrym stróżem podwórka.

Norsk Lundehund na trawie
 

Pielęgnacja

Szata Norsk Lundehunda nie wymaga poświęcania jej specjalnej uwagi. W okresie linienia najlepiej usuwać martwe włosy za pomocą mocnego grzebienia.
 

Umaszczenie

Norsk Lundehund powinien posiadać umaszczenie:

 • białe z łatami w odcieniach żółtego i czerwonego koloru

Kolor musi pojawić się na głowie oraz uszach. Tolerowane są łaty czarne i w odcieniach płowego. Sierść jest gęsta z miękkim podszerstkiem, natomiast włos okrywowy jest prosty oraz krótki. Sierść tych psów jest zróżnicowana pod względem długości. Krótka jest na nosie, uszach, głowie i na przednich stronach łap. Dłuższa natomiast występuje na szyi, udach i ogonie.
 

Choroby

Typową przypadłością Norsk Lundehunda są problemy trawienne, które mogą się objawiać np. biegunką, wymiotowaniem, utratą wagi, wodobrzuszem czy apatią. Wynika to z wrodzonego braku pewnego enzymu trawiennego. Pies powinien być pod stałą kontrolą dietetyka i lekarza.
 

Żywienie

Norsk Lundehund musi przestrzegać specjalnej diety, gdyż brakuje im jednego enzymu potrzebnego do trawienia pokarmu. Najlepiej skonsultuj się ze specjalistą, który opracuje plan żywieniowy. Nie dokonuj zmian w diecie psa na własną rękę.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.