Look4dog.com

Podenco kanaryjski

Podenco kanaryjski to rasa o egipskich korzeniach sprowadzona na Kanary przez Fenicjan, Greków, Kartagińczyków, Egipcjan oraz Berberów z północnej Afryki. To jedna z najstarszych ras psów, które występują obecnie. Jej początki sięgają 5000 lat p.n.e. O starożytnym pochodzeniu świadczą liczne ryciny, posągi i płaskorzeźby umieszczone w grobowcach faraonów. 

Podenco kanaryjski był wykorzystywany do polowania na króliki. Jego doskonały rozwinięty wzrok, słuch i węch, sprawiają, że podenco kanaryjski jest w stanie wyczuć królika głęboko w naturalnych szczelinach, kanałach wulkanicznych, pęknięciach ścian i ciernistych krzewach. Jego zdolność adaptacji do różnych temperatur oraz trudnego terenu oraz niezwykła wytrzymałość przez wiele lat sprawiały, że myśliwi go uwielbiali jako tropowca. Podenco kanaryjski to bardzo rzadka rasa psów. Najwięcej przedstawicieli rasy mieszka na Teneryfie i Gran Canarii. 

  • Wysokość psa w kłębie to: 55 - 64 cm
  • Wysokość suki w kłębie to: 53 - 60 cm
     

Podenco kanaryjski - charakter

Ten lojalny, oddany i delikatny pies przypomina zachowaniem Greyhounda. Podenco kanaryjski jest przede wszystkim rasą myśliwską i raczej nie nadaje się do życia w mieście. Podobnie jak inne rasy myśliwskie, ma tendencje do gonitwy za zapachem zwierzyny, jaki poczuje w lesie. To uparty i wytrzymały pies, który dobrze sprawuje się w roli psa stróżującego.

Podenco kanaryjski to bardzo pojętny pies, którego łatwo wyszkolić, o ile zachowuje się konsekwencję, spokój i daje mu możliwości spożytkowania jego ogromnej energii. Pies lubi się wybiegać, przy czym preferuje krótsze dystanse, o większej intensywności niż odwrotnie. Podenco kanaryjski jest bardzo szybki i skoczny. Podenco kanaryjski potrafi być zaborczy w stosunku do swojego pana, którego czasami broni szczekaniem przed obcymi.

Podenco kanaryjski - charakter
Podenco kanaryjski

Podenco kanaryjski - umaszczenie

Maść może być rudo-biała albo ruda (od pomarańczowej do ciemnorudej i mahoniowej). Dopuszczalne są wszystkie miksy tych barw.
 

Podenco kanaryjski - choroby

Podenco kanaryjski to rasa niezbyt zmieniona w toku hodowli, więc problemy genetyczne to u niego rzadkość. Bardzo rzadko spotyka go zaćma, dysplazja siatkówki lub głuchota, a trochę częściej alergie. Aby uniknąć alergii, podawaj psu pokarm ze zbilansowaną ilością białka oraz dbaj o jego sierść.
 

Podenco kanaryjski - żywienie

Podenco kanaryjski nie jest wymagającą rasą, jeśli chodzi o dietę. Miej na uwadze jedynie to, że nie przepada za surowym mięsem, więc powinno być ono gotowane. Pies powinien spożywać białko, aminokwasy, kwasy tłuszczowe oraz witaminy i minerały. Niewłaściwe proporcje odpowiednich składników mogę odbić się na wyglądzie oraz stanie zdrowia Twojego psa. Poszerzaj swoją wiedzę na temat żywienia psa oraz konsultuj ją z ekspertami, np. zaufanymi hodowcami czy weterynarzami.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.