Look4dog.com

Podenco z Ibizy

Podenco ibicenco, zwany także: „ca eivessenc”, pochodzi z Ibizy. Podobnie jak pies faraonów, do którego jest podobny, wśród przodków ma myśliwskie psy hodowane przez starożytnych Egipcjan. W IX wieku p.n.e., kiedy Rzymianie najechali Egipt, wielu sąsiadujących z nim Kartagińczyków i Fenicjan wypędzono na Ibizę. Podenco z Ibizy był używany do polowań, m.in. w południowej Hiszpanii oraz Francji.
Rasa występuje w trzech odmianach: gładko-, szorstko- oraz krótkowłosej. Uważa się, że ma w sobie coś z charta, bowiem polując posługuje się trzema zmysłami: wzrokiem, słuchem i węchem.

  • Długość życia 10 - 12 lat
  • Wysokość psa w kłębie to: 66 - 72cm
  • Wysokość suki w kłębie to: 60 - 67 cm
  • Waga 20 - 30 kg

Podenco z Ibizy - charakter

Ten szlachetnej urody pies jest łagodny i lubi dzieci. Ponadto jest inteligentny, odważny i uczuciowy - to bardzo bystra rasa, o miłym usposobieniu. Podenco z Ibizy to świetny pies myśliwski i domowy, który z innymi psami współżyje zgodnie i nie rywalizuje. To pies niezwykle wrażliwy, o czułym słuchu, dlatego jako właściciel nigdy nie podnoś głosu i nie krzycz na pupila - zdecydowanie więcej osiągniesz łagodnym traktowaniem.

Jak wszystkie psy gończe, podenco z Ibizy potrzebuje dużo ruchu - co najmniej godzinę dziennie powinien móc się swobodnie wybiegać. Można to zrealizować choćby zabierając go ze sobą na wycieczki rowerowe albo wyścigi psów. Gdy zwietrzy dziką zwierzynę, podenco z Ibizy potrafi biec wytrwale niczym chart, dlatego bardzo uważaj na niego w lesie. Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, postaw wysokie ogrodzenie, ponieważ podenco z Ibizy potrafi skakać naprawdę wysoko.

To zrównoważony i posłuszny pies, który nie narzuca się nikomu swoją obecnością, a w stosunku do obcych podenco z Ibizy jest dość nieufny. Koty oraz inne zwierzęta domowe to nie najlepsi towarzysze, ze względu na silny instynkt myśliwski psa. Ich koegzystencja może być jednak udana, jeśli tylko zaczniesz socjalizację czworonogów bardzo wcześnie.Podenco z Ibizy - charakterPodenco z Ibizy

Podenco z Ibizy - umaszczenie

Umaszczenie krótkowłosego podenco z Ibizy jest jednolicie białe, kasztanowobrązowe lub płowe. 
Mogą także występować wszelkie kombinacje wspomnianych barw.

Podenco z Ibizy - pielęgnacja

Podenco z Ibizy jest łatwy w pielęgnacji. Wystarczy codziennie szczotkować psa za pomocą gumowej rękawicy, by pozbyć się martwych i luźnych włosów. Warto też od czasu do czasu zaglądnąć do uszu czy nie wdał się stan zapalny, a także do pyska czy na zębach nie osadził się kamień.

Piękny podenco z Ibizy długowłosy

Podenco z Ibizy - choroby

Podenco z Ibizy krótkowłosy to pies ogólnie odporny i zdrowy. Bardzo rzadko spotyka go zaćma, dysplazja siatkówki lub głuchota, nieco częściej alergie.

Podenco z Ibizy - żywienie

Podenco z Ibizy powinien być na diecie bogatej w białko, aminokwasy, kwasy tłuszczowe oraz witaminy i minerały. Dlatego odpowiednią dieta będzie dieta Barf. Najważniejszym składnikiem tej diety jest surowe mięso nie poddane obróbce termicznej, dzięki czemu zachowuje wszystkie swoje właściwości odżywcze. Niewłaściwe proporcje odpowiednich składników mogą odbić się na wyglądzie oraz stanie zdrowia Twojego ulubieńca.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.