Look4dog.com

Podengo portugalski

Pochodzenie podenco portugalskiego nie jest do końca wyjaśnione. W basenie Morza Śródziemnego występuje wiele, często nieuznawanych formalnie ras w tym typie. Wszystkie pochodzą z czasów starożytnych: od psa faraona, psów z Afryki Południowej oraz psów fenickich. Podengo jest psem w typie pierwotnego charta i wiadomo, że służył jako pies myśliwski i stróżujący.

Podengo portugalski mały i średni to młodsi kuzyni podengo dużego. Odmiana mała znana jest od XV stulecia. Służyła jako pies do tępienia gryzoni na okrętach i polowania na drobne zwierzęta, np. króliki, podczas wypraw średniowiecznych odkrywców z Portugalii.
Po raz pierwszy podengo pokazano na wystawie w rodzimym kraju w 1902 roku, a wzorzec rasy zatwierdzono w 1954 roku.
Podengo portugalski występuje w trzech rozmiarach: małym, średnim i dużym. Każda z odmian może mieć włos krótki lub szorstki.
Najwięcej przedstawicieli tej rasy mieszka w ojczystej Portugalii. Małe podengo portugalskie służą tam jako psy do towarzystwa w miastach, ale bardziej popularna jest odmiana średnia. We wszystkich wielkościach odmiana szorstkowłosa podengo z Portugalii jest trochę bardziej pożądana niż krótkowłosa.

  • Wysokość w kłębie Podengo duży 55 - 70 cm
  • Wysokość w kłębie Podengo średni 40-55 cm, waga 16 - 20 kg
  • Wysokość w kłębie Podengo mały 20-30 cm, waga 4-5 kg

Podengo portugalski - charakter

Podengo potrugalski to rasa spotykana głównie na północy kraju. Zgodnie z ich naturalnymi predyspozycjami wykorzystywane były do polowań na króliki, zarówno w pojedynkę, jak i w sforze. Nazywano  je również psami gończymi na króliki. Podengo był również uważany za znakomitego psa stróżującego. 

Odmiana duża jest bardziej uparta i niezależna, a mała - mniej. Od najmłodszych lat podengo portugalski wymaga odpowiedniej socjalizacji, ale szkolenie nie jest trudne i powinno się udać nawet mało doświadczonym osobom, o ile odpowiednio się przygotują oraz poświęcą psu uwagę i cierpliwość. Podengo będzie wtedy miłym, oddanym pupilem. 

Podengo portugalski jest radosny, zwinny, bystry i odważny. W odróżnieniu od pozostałych psów pierwotnych, dość szybko buduje więź z opiekunem. Podengo jest przyjazny w stosunku do dzieci i innych psów i lubi wspólne harce na świeżym powietrzu. Ponieważ podengo portugalski to rasa, która w dużej mierze ukształtowała się w sposób naturalny, znakomicie adaptuje się do aktualnych warunków. Może mieszkać zarówno w mieszkaniu, domu na wsi oraz w mieście.

Podengo portugalski jest psem niebywale ciekawskim i zawsze chce wiedziec co się w koło niego dzieje. Należy pamiętać, decydując się na tę rasę, że są to pieski uwielbiające aktywne spędzanie czasu. Bieg przy rowerze, długie aktywne spacery połączone z zabawą, dadzą mu dużo radości. Od swoich opiekunów oczekuje bezpieczeństwa, miłości i zrozumienia.

Podengo portugalski - umaszczenie

Umaszczenie podengo portugalskiego:

  • żółte
  • płowe

We wszystkich odcieniach od koloru jasnego do bardzo ciemnego. 

  • czarne - barwa rozjaśniona lub spłowiała
  • jednobarwne z białymi znaczeniami lub bez, lub białe tło ze znaczeniami w wymienionych kolorach

Sierść jest krótka lub długa w zależności od odmiany. Ma średnią gęstość. Gładka jest u podengo krótkowłosego, natomiast szortska u odmiany długowłosej. Krótka szata jest bardziej gęsta niż szata długa. U odmiany długowłosej widoczna jest wyraźna broda poniżej żuchwy. Brak podszycia czy puszku.

Podengo portugalski - pielęgnacja

Pielęgnacja podengo portugalskiego jest prosta i nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy go wyszczotkować co dwa tygodnie. Kontroluj regularnie stan uszu i uzębienia psa.
 

Podengo portugalski - choroby

Podengo portugalski to rasa mało zmodyfikowana w toku hodowli, więc problemy genetyczne to u niej rzadkość. Bardzo rzadko pojawia się zaćma, dysplazja siatkówki lub głuchota, a trochę częściej alergie.
 

Podengo portugalski - żywienie

Podengo portugalski nie jest wymagający pod względem żywienia. Może jeść karmę mokrą, suchą lub BARF. Ważne, by pożywienie zawierało składniki niezbędne dla jego zdrowia.

Dieta psa powinna być zbilansowana oraz zawierać wszystko, czego potrzebuje każdy pies: białko, aminokwasy, kwasy tłuszczowe oraz witaminy i minerały. Niewłaściwe proporcje odpowiednich składników mogę odbić się na wyglądzie oraz stanie zdrowia Twojego pupila. Poszerzaj swoją wiedzę na temat żywienia psa oraz konsultuj ją z ekspertami, np. hodowcami czy weterynarzami.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.