Look4dog.com

Shikoku

Shikoku to jeden z sześciu ras szpiców japońskich. Jest szpicem średniej wielkości. Rasa pierwotnie zamieszkiwała górzyste prefektury Kochi na wyspie Sikoku (Shikoku), w naturalnej geograficznej izolacji od innych psów już w czasach antycznych. Jako rasa myśliwska Shikoku polował na dziki oraz jelenie.

Dopiero w XX wieku Shikoku został doceniony w ojczyźnie, kiedy to Japończycy postawili na ochronę oraz dokumentację rodzimych ras. Wtedy to wszystkie regionalne odmiany Shikoku umieszczono w hodowlach. Najbardziej znaczące były linie Hongawa i Hata. Pierwsza hodowała osobniki o drobniejszej budowie ciała, zwinne i zwykle czarną sezamową sierść. Hata posiadała psy mocniejsze, o obfitym podszerstku, szerszej głowie i mniejszych uszach. W latach 50-tych połączono obie linie. W 1937 roku Shikoku uznano za „pomnik przyrody”. 

Jest to rasa bardzo rzadko spotykana, a ze względu na to, że Shikoku to skarb narodowy, prawie niemożliwe jest wywiezienie go z kraju. Aby nabyć szczeniaka, trzeba udowodnić ogromne zainteresowanie rasą. Oczywiście, niektóre Shikoku żyją w Holandii, Kanadzie i USA, a nawet Polsce, ale są to nieliczne przypadki.

  • Wysokość psa 52 cm
  • Wysokość suki 46 cm
  • Długość życia: ok. 14 lat
     

Shikoku - charakter

Shikoku to pies o ciekawym temperamencie. Jest energiczny i ciekawski, zawsze pozytywnie nastrojony. To bardzo miły, przyjazny i kochający pies, który jest wierny. Wobec rodziny shikoku są bardzo wesołe, łagodne i cierpliwe. Jest wyrozumiałym i czułym towarzyszem dzieci. Shikoku jest bardzo pojętny. Uwielbia uczyć się nowych sztuczek i komend. 

Shikoku jest rasą myśliwską, o silnym instynkcie łowieckim. Bardzo ważna jest odpowiednia socjalizacja. Tylko wtedy pies będzie tolerował koty i inne czworonogi. Shikoku bywa dominujący wobec innych psów tej samej płci. Należy zwrócić na to uwagę na spacerach i wzmacniać pozytywnie właściwe zachowania psa. W obecności obcych raczej nieufny Shikoku nie wykaże agresji. Nie zapominaj jednak, że jest to rasa pierwotna, posiadająca niezależność szpica. Nigdy nie będzie stuprocentowo posłuszna. W szkoleniu sprawdzają się metody pozytywne i stanowczość. Tylko wtedy, zarówno dla psa, jak i człowieka, zaowocuje to współpracą i zrozumieniem.

Shikoku to aktywna rasa, która ma potencjał do wytrenowania w psich sportach, np. agility.

Shikoku - charakter
Shikoku 

Shikoku - pielęgnacja

Shikoku wymaga regularnego szczotkowania. Pielęgnacja tej rasy jest stosunkowo bardzo prosta. Dwa razy do roku, w okresie intensywnego linienia, należy go wyczesywać dobrym grzebieniem z dwoma rzędami metalowych zębów. Pozbędziemy się w ten sposób nadmiernie wypadającej sierści. Nie należy zapominać także o zębach i uszach. Sprawdzajmy je regularnie, aby zapobiec infekcjom i odkładaniu się kamienia nazębnego. Latem zawsze zapewnij mu spokojne cieniste miejsce do wypoczynku oraz świeżą, zimną wodę.

Shikoku - umaszczenie

Istnieją trzy typy umaszczenia Shikoku: 

  • sezamowe – przemieszane w równych proporcjach włosy czarne i białe
  • czarne sezamowe – przewaga włosów czarnych
  • czerwone sezamowe – zamiast bieli maść podstawowa ruda, przemieszana z czarnymi włosami

Włos okrywowy jest dość szorstki i prosty. Podszycie miękkie i gęste. Włosy na ogonie powinny być długie.

Shikoku - choroby

Shikoku to odporny i wytrzymały pies, któremu raczej obce są choroby genetyczne. Postaw na badania profilaktyczne, regularne szczepienia, odrobaczanie i rozwiązania przeciwpchelne oraz przeciwkleszczowe latem.
 

Shikoku - żywienie

Jeśli zdecydujesz się zastosować dietę typu BARF, pamiętaj, że poza mięsem niezwykle potrzebne dla organizmu psa są warzywa, oleje, kości i zioła, w odpowiednich proporcjach. Kontroluj wagę pupila, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia nadwagi. Oprócz posiłków z wysoką zawartością mięsa zadbaj o dużą ilość ruchu. Szczeniak potrzebuje od trzech do czterech porcji dziennie, a dorosły pies - dwóch. Podawaj je o stałych porach.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.