Look4dog.com

Szpic duży kolorowy (Szpic niemiecki)

Szpice to jedna z najstarszych ras na świecie, uważana za przodków wielu innych popularnych ras. Pierwsze psy w typie szpica zamieszkiwały Ziemię już 4 tysiące lat p.n.e. Na terenie Europy szpice służyły przede wszystkim do wypasania owiec i bydła, polowań na mniejsze zwierzęta, pilnowania dobytku oraz przenoszenia mniejszych ciężarów.

Ponieważ przez wieki nie zabiegano o hodowlę w czystości rasy, szpice wykształciły różne lokalne odmiany. Stąd też szpice nie była traktowane jako psy szlachetne i pozostawały w cieniu innych ras. Dopiero pod koniec Średniowiecza miłośnicy psów zwrócili na nie uwagę.
Kolebką szpica dużego kolorowego brązowego/czarnego jest niemiecka kraina Wirtembergia. Co prawda w środowisku arystokratów szpic duży kolorowy nie był tak popularny jak szpic duży biały, to zyskał liczne grono fanów. Dalsze doskonalenie rasy odbywało się poza granicami Niemiec, głównie w Holandii i Wielkiej Brytanii.

 • Wysokość psa: ok. 46 cm
 • Długość życia: 12-15 lat

Waga proporcjonalna do wielkości.

Dla kogo?

 • Psy dla rodzin
  Psy dla rodzin

   

 • Psy dla średnio aktywnych
  Psy dla średnio aktywnych

   

 • Psy sportowe
  Psy sportowe

   

 • Psy do towarzystwa
  Psy do towarzystwa

   

Charakter

Szpic duży kolorowy czarny/brązowy to spokojny i zrównoważony czworonóg, niezwykle oddany i wierny w stosunku do swojego właściciela. 
W porównaniu do mniejszych odmian szpiców, jest bardziej stonowanym i grzeczniejszym psem. Jak wszystkie szpice, również szpic duży kolorowy czarny/brązowy jest kontaktowy i bardzo szybko nawiązuje więź z człowiekiem. Może to czasem prowadzić do nadmiernej zazdrości o opiekuna. 

Szkolenia psa przebiega bezproblemowo. Szpice duże kolorowe są bystre i mądre oraz otwarte na edukację. Szybko rozumieją oczekiwania opiekuna, są czujne i nieprzekupne. Doskonale radzą sobie sportach dla psów, jak agility czy pokonywanie toru przeszkód. Wobec najmłodszych członków rodziny szpic duży kolorowy czarny/brązowy jest chętny do wspólnego biegania po ogrodzie czy innych form zabawy.

W stosunku do innych zwierząt, np. kotów, nie przejawia agresji, o ile socjalizacja szczeniaka przebiegnie właściwie. Szpic duży kolorowy jest dobrym stróżem, który zawsze ostrzeże o nieobecności nieznajomych w pobliżu. Szpic duży kolorowy czarny/brązowy jest psem, który łatwo adaptuje się do stylu życia przewodnika. Uwielbia długie spacery i wędrówki po górach, ale jeśli opiekunowi przydarzy się kilka dni mniejszej aktywności, nie będzie robił z tego powodu problemu.

SZPIC KOLOROWY DUŻY ZDJĘCIE Z HODOWLI Samvalge FCI

Zdjęcie dzięki uprzejmości hodowli Samvalge FCI

Umaszczenie

Umaszczenie szpica dużego kolorowego brązowego/czarnego może być czarne lub brązowe. Włos jest długi i prosty, odstający od ciała. Włos okrywowy jest krótki i gęsty. Podszycie jest wełniste. Głowa, uszy, kończyny przednie i tylke okryte są krótkim gęstym aksamitnym włosem. Ogon obficie owłosiony. Włos nie może byc falisty ani kędzierzawy. Na grzbiecie nie może byc przedziałka. 

SZCZENIAK szpic kolorowy duży zdjęcie Zdjęcie dzięki uprzejmości hodowli Samvalge FCI

Pielęgnacja

W okresie linienia należy regularnie czesać i szczotkować sierść, w celu pozbycia się wypadającej sierści. Poza tym okresem ogranicz czesanie warto ograniczyć do minimum, aby uniknąć uszkodzenia podszerstka. Warto regularnie sprawdzać stan uszu i zębów, aby móc w porę szybko zareagować.

Choroby

Szpic duży kolorowy czarny/brązowy to bardzo żywotna rasa. Problemy ze zdrowiem zdarzają u niego bardzo rzadko. Niektóre osobniki mogą cierpieć na zaćmę, choroby serca lub cukrzycę.
 

Żywienie

Dieta tego pieska musi być dobrze zbilansowana i powinna zawierać odżywcze składniki, dzięki którym nasz kochany pupil będzie miał energię do zabawy i pracy. Dlatego ważne jest, aby w misce znalazły się produkty bogate w białko, witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe, sole mineralne oraz błonnik. Decydując się na suchą karmę należy wybierać tę, która jest bezzbożowa, a w jej składzie jest przewaga mięsa świeżego lub suszonego w porównaniu do pozostałych składników. Uznaje się, że dobra karma powinna zawierać więcej niż 30% mięsa. Darujmy sobie karmy z produktami pochodzenia zwierzęcego oraz z mączką kostną. 

Zdjęcia w opisie rasy dzięki uprzejmości hodowli Samvalge FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.