Look4dog.com

Szpic duży kolorowy (Szpic niemiecki)

Szpice to jedna z najstarszych ras na świecie, uważana za przodków wielu innych popularnych ras. Pierwsze psy w typie szpica zamieszkiwały Ziemię już 4 tysiące lat p.n.e. Na terenie Europy szpice służyły przede wszystkim do wypasania owiec i bydła, polowań na mniejsze zwierzęta, pilnowania dobytku oraz przenoszenia mniejszych ciężarów.

Ponieważ przez wieki nie zabiegano o hodowlę w czystości rasy, szpice wykształciły różne lokalne odmiany. Stąd też szpice nie była traktowane jako psy szlachetne i pozostawały w cieniu innych ras. Dopiero pod koniec Średniowiecza miłośnicy psów zwrócili na nie uwagę.
Kolebką szpica dużego kolorowego brązowego/czarnego jest niemiecka kraina Wirtembergia. Co prawda w środowisku arystokratów szpic duży kolorowy nie był tak popularny jak szpic duży biały, to zyskał liczne grono fanów. Dalsze doskonalenie rasy odbywało się poza granicami Niemiec, głównie w Holandii i Wielkiej Brytanii.

  • Wysokość psa: ok. 46 cm
  • Długość życia: 12-15 lat

Waga proporcjonalna do wielkości.

Szpic duży kolorowy (Szpic niemiecki) - charakter

Szpic duży kolorowy czarny/brązowy to spokojny i zrównoważony czworonóg, niezwykle oddany i wierny w stosunku do swojego właściciela. 
W porównaniu do mniejszych odmian szpiców, jest bardziej stonowanym i grzeczniejszym psem. Jak wszystkie szpice, również szpic duży kolorowy czarny/brązowy jest kontaktowy i bardzo szybko nawiązuje więź z człowiekiem. Może to czasem prowadzić do nadmiernej zazdrości o opiekuna. 

Szkolenia psa przebiega bezproblemowo. Szpice duże kolorowe są bystre i mądre oraz otwarte na edukację. Szybko rozumieją oczekiwania opiekuna, są czujne i nieprzekupne. Doskonale radzą sobie sportach dla psów, jak agility czy pokonywanie toru przeszkód. Wobec najmłodszych członków rodziny szpic duży kolorowy czarny/brązowy jest chętny do wspólnego biegania po ogrodzie czy innych form zabawy.

W stosunku do innych zwierząt, np. kotów, nie przejawia agresji, o ile socjalizacja szczeniaka przebiegnie właściwie. Szpic duży kolorowy jest dobrym stróżem, który zawsze ostrzeże o nieobecności nieznajomych w pobliżu. Szpic duży kolorowy czarny/brązowy jest psem, który łatwo adaptuje się do stylu życia przewodnika. Uwielbia długie spacery i wędrówki po górach, ale jeśli opiekunowi przydarzy się kilka dni mniejszej aktywności, nie będzie robił z tego powodu problemu.

Szpic duży kolorowy (Szpic niemiecki) - charakter

Szpic duży kolorowy (Szpic niemiecki) - charakter. Zdjęcie hodowli Samvalge FCI

Szpic duży kolorowy (Szpic niemiecki) - umaszczenie

Umaszczenie szpica dużego kolorowego brązowego/czarnego może być czarne lub brązowe. Włos jest długi i prosty, odstający od ciała. Włos okrywowy jest krótki i gęsty. Podszycie jest wełniste. Głowa, uszy, kończyny przednie i tylke okryte są krótkim gęstym aksamitnym włosem. Ogon obficie owłosiony. Włos nie może byc falisty ani kędzierzawy. Na grzbiecie nie może byc przedziałka. 

Szpic duży kolorowy (Szpic niemiecki) - umaszczenieSzpic duży kolorowy (Szpic niemiecki) - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Samvalge FCI

Szpic duży kolorowy (Szpic niemiecki) - pielęgnacja

W okresie linienia należy regularnie czesać i szczotkować sierść, w celu pozbycia się wypadającej sierści. Poza tym okresem ogranicz czesanie warto ograniczyć do minimum, aby uniknąć uszkodzenia podszerstka. Warto regularnie sprawdzać stan uszu i zębów, aby móc w porę szybko zareagować.

Szpic duży kolorowy (Szpic niemiecki) - choroby

Szpic duży kolorowy czarny/brązowy to bardzo żywotna rasa. Problemy ze zdrowiem zdarzają u niego bardzo rzadko. Niektóre osobniki mogą cierpieć na zaćmę, choroby serca lub cukrzycę.
 

Szpic duży kolorowy (Szpic niemiecki) - żywienie

Dieta tego pieska musi być dobrze zbilansowana i powinna zawierać odżywcze składniki, dzięki którym nasz kochany pupil będzie miał energię do zabawy i pracy. Dlatego ważne jest, aby w misce znalazły się produkty bogate w białko, witaminy, nienasycone kwasy tłuszczowe, sole mineralne oraz błonnik. Decydując się na suchą karmę należy wybierać tę, która jest bezzbożowa, a w jej składzie jest przewaga mięsa świeżego lub suszonego w porównaniu do pozostałych składników. Uznaje się, że dobra karma powinna zawierać więcej niż 30% mięsa. Darujmy sobie karmy z produktami pochodzenia zwierzęcego oraz z mączką kostną. 

Zdjęcia w opisie rasy dzięki uprzejmości hodowli Samvalge FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.