Look4dog.com

Szpic japoński

Szpic japoński ma wspólnego przodka ze szpicem nordyckim. Podobnie jak większy o połowę samoyed, szpic japoński jest blisko spokrewniony również ze szpicem niemieckim oraz pomorskim. Wbrew nazwie, szpic japoński nie pochodzi z Japonii, a jego przodkowie zostali przywiezieni na statkach kupieckich z USA, Chin czy Australii, by w Japonii ukształtować nową rasę. Jej przodkami są m.in. z łajki syberyjskie, psy eskimoskie oraz szpice niemieckie.

W 1921 roku po raz pierwszy pokazano szpica japońskiego na wystawie, a w roku 1948 nadano mu nazwę: „szpic japoński”, która obowiązuje do dziś. Co ciekawe, w Japonii rasa nie jest zbyt popularna, a zdecydowanie bardziej interesują się nią Finowie, Szwedzi i Brytyjczycy. W Wielkiej Brytanii częstym widokiem jest szpic japoński w roli kompana kierowcy ciężarówki. Szpic japoński stosunkowo niedawno zdobył światową popularność i obecnie jest często pokazywany jako pies wystawowy.

  • Długość życia: 12 - 16 lat
  • Wysokość psa w kłębie to: 30 - 38 cm
  • Wysokość suki w kłębie to: 25 - 35 cm

Szpic japoński - charakter

Lojalny szpic japoński jest psem czujnym, inteligentnym, żywym i odważnym, który świetnie sprawdza się w roli psa do stróżowania. Szpic japoński to pies posłuszny i wesoły, nie jest także trudny do ułożenia, ale ważne, by przewodnik postępował konsekwentnie. Szpic japoński uczy się szybko i czerpie dużą przyjemność z takich sportów, jak próby na torze przeszkód i łapanie rzuconej piłki.

Zazwyczaj szpic japoński żyje zgodnie z dziećmi, jednocześnie większość szpiców japońskich ma skłonność do wykazywania rezerwy wobec obcych. Towarzystwo innych psów i zwierząt nie sprawia szpicowi japońskiemu kłopotów.

Jako rasa pasterska, szpic japoński wymaga sporej ilości ruchu. Aby Twój pupil był psem zdrowym i szczęśliwym, wyprowadzaj go na spacer co najmniej trzy razy dziennie i pozwalaj na systematyczną zabawę oraz hasanie bez smyczy.

Szpic japoński - charakterSzpic japoński

Szpic japoński - pielęgnacja

Szpic japoński powinien być codziennie szczotkowany, ale trzeba uważać, aby nie uszkodzić przy tym zabiegu delikatnego podszerstka. W okresie linienia do usuwania martwych włosów używaj grzebienia z dwoma rzędami metalowych zębów. Ważne, by pamiętąć o przycinaniu psu pazurów oraz dłuższych włosów między opuszkami palców. 

Szpic japoński - umaszczenie

Maść szpica japońskiego jest jednolicie biała. Jego szata to sztywne, gęste i odstające od skóry włosy z grubym i gęstym podszerstkiem.

Szpic japoński - choroby

Japońskie szpice są ogólnie zdrowe i długowieczne, a schorzenia dziedziczne występują u nich rzadko. 
Głównym problemem może być zwichnięcie rzepki, choroby oczu oraz alergie.

Szpic japoński - żywienie

Małe rasy psów, jak szpic japoński, mają bardzo dobry metabolizm. Szybko spalają energię, więc powinny jeść często, ale mało. 
Karma opracowana dla małych ras zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych, a jej wielkość granulek dostosowana jest do wielkości psa. To zachęca psa do dokładnego gryzienia oraz wspomaga trawienie. Sucha karma nie powinna zawierać produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego, zbóż i barwników. Wybierając karmę należy kierować się jej składem - im więcej jest w niej mięsa tym lepiej dla zdrowia naszego psa.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.