Look4dog.com

Szpic średni (Szpic niemiecki)

Szpice to wieloletnia rasa, znana już w Średniowieczu. Wywodzą się od psów z epoki torfowej, sprzed około 6 tysięcy lat temu. Szpice są członkami dużej psiej rodziny, której wspólnymi cechami są: szpiczasty pysk, szpiczaste, stojące uszy, osadzony wysoko na grzbiecie i skręcony ogon. Szpice uważa się za przodków wszystkich domowych ras. 

Hoduje się trzy odmiany szpiców, uznane za odrębne rasy. Różnią się one między sobą jedynie wysokością i umaszczeniem.

  • Wysokość w kłębie:  34 cm +/- 4 cm
  • Każda odmiana szpica niemieckiego powinna mieć wagę proporcjonalną do wielkości
Advert - Hodowla

Szpic średni (Szpic niemiecki) - charakter

Szpice urzekają z powodu swej pięknej, odstającej, dzięki obfitemu podszyciu, szaty. Szczególnie imponujący jest bujny, przypominający grzywę, kołnierz wokół szyi (kryza) oraz obficie owłosiony ogon, noszony dumnie nad grzbietem. Lisia głowa z czujnymi oczami oraz małe, spiczaste, blisko osadzone uszy, nadają szpicowi jedyny w swoim rodzaju, charakterystyczny zadziorny wygląd. 

Szpice średnie są najstarszymi psami domowymi i wystepują na całym świecie. Uchodzą za wspaniałe psy rodzinne. Idealnie nadają się do mieszkań. Dzięki odpowiedniemu wychowaniu, można pohamować ich charakterystyczną szczekliwość. Szpic średni jest niezawodnym psem, który w sytuacji zagrożenia na pewno da znać. 

Szpic niemiecki jest uważny, żywotny i niezwykle oddany swemu właścicielowi. Jest bardzo pojętny i łatwy do wyszkolenia. Brak zaufania w stosunku do obcych oraz brak instynktu myśliwskiego czynią go idealnym psem stróżującym. Szpic niemiecki nie jest ani płochliwy, ani agresywny. Obojętność na warunki pogodowe, krzepkość oraz długowieczność to jego najbardziej niezwykłe cechy.

Szpic to pies silny i łatwo się przystosowuje, a także uwielbia ruch. Bez mniejszego problemu pokona spore odległości i wszędzie ze względu na swoje rozmiary, może towarzyszyc swojemu opiekunowi. Szpice to psy bardzo inteligentne i pojętne. Łatwe do prowadzenia, a w dodatku odznaczają się brakiem instynktu łowieckiego. To psy bardzo czyste, jednak ze wzglęgu na ich długi włos, który nie jest podatny na filcowanie, wymaga systematycznej pielęgnacji. 

Szpic średni (Szpic niemiecki) - charakterSzpic średni (Szpic niemiecki) - charakter. Zdjęcie hodowla Element of Me FCI

Szpic średni (Szpic niemiecki) - pielęgnacja

Szpica średniego trzeba dobrze wyczesać grubym grzebieniem, a następnie lekko wyszczotkować. Nie używaj gęstego grzebienia i nie wyczesuj psa zbyt często, ponieważ można w ten sposób uszkodzić podszerstek.

Regularnie przycinaj pazury psa, jeżeli podczas spaceru sam sobie ich nie ściera, dbaj o stan zębów oraz czystość uszu. Jest to bardzo ważne, aby móc wcześnie zareagować zanim rozwinie się stan zapalny wewnątrz ucha.

Szpic średni (Szpic niemiecki) - umaszczenie

Umaszczenie szpica średniego może być:

  • czarne 
  • brązowe 
  • białe 
  • pomarańczowe 
  • szare cieniowane (wilczaste)

Szpic średni (Szpic niemiecki) - choroby

Szpic średni zaliczany jest do jednej z najzdrowszych ras. Problemy ze zdrowiem zdarzają u niego bardzo rzadko. U niektórych osobników stwierdzono padaczkę, dysplazję czy też wypadanie rzepek albo choroby oczu.

Zdjęcie profilowe rasy dzięki uprzejmości hodowli Element of Me FCI

Advert - Hodowla

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.