Look4dog.com

Szpic włoski

Szpic włoski to jeden z potomków szpica europejskiego, który żył w środkowej części Europy już w epoce brązu. Jego skamieniały szkielet odkryto obok fundamentów osady palowej. Ma on tych samych przodków, co szpic niemiecki. 

Szpica włoskiego hodowano we Włoszech od stuleci. Była to rasa doceniana zarówno przez szlachtę, jak i mniej zamożne osoby, ze względu na miłe usposobienie oraz czujność i zdolność do pilnowania domu. Szpic włoski był psem Michała Anioła, a w XVIII wieku niestrudzonym towarzyszem woźniców z Toskanii oraz Lacjum. Obecnie szpice włoskie pełnią rolę psów do towarzystwa.

 • Długość życia 12 - 15 lat
 • Wysokość psa w kłębie to: 27 - 30 cm
 • Wysokość suki w kłębie to: 25 - 28 cm

Waga proporcjonalnie do wielkości psa.

Szpic włoski - charakter

Szpic włoski to mały bardzo zwarty, harmonijnie zbudowany, o długiej, odstającej szacie. Bardzo przywiązany do swego otoczenia i rodziny. Ma wyrazistym temperament jest żywotny, wesoły i skory do zabaw.

Szpic włoski to pies energiczny, o dużym temperamencie i wesołym usposobieniu. Bardzo lubi dzieci oraz zabawy z nimi, o ile mu nie dokuczają. Szpic włoski to oddany, wierny i przywiązany do rodziny przyjaciel. Jest to pies bardzo pojętny, który lubi się uczyć i szybko przyswaja nowe informacje.

Nie jest to jednak rasa dla początkujących. Szpic włoski ma niezależną naturę i może odmawiać podporządkowania się właścicielowi. Szkolenie szczeniaka powinno być oparte na konsekwencji, zrozumieniu, ale też spokoju i czułości. Szpic włoski dogada się z innym psem i kotem. Bardzo lubi przebywać na łonie natury, choć nie wymaga bardzo długich spacerów i może mieszkać w bloku.

Szpice
Szpic włoski

Szpic włoski - pielęgnacja

Wbrew pozorom, pielęgnacja psa nie jest skomplikowana. Obfitą szatę szpica włoskiego wystarczy czesać kilka razy w tygodniu za pomocą specjalnego, kuliście zakończonego grzebienia. Przynajmniej raz w miesiącu można  go wykąpać. Używaj do tego specjalnych preparatów, które można kupić w sklepach zoologicznych i są one dedykowane dla ras o umaszczeniu białym.
 

Szpic włoski - umaszczenie

Dopuszczalne są trzy typy maści:

 • biała (najczęściej spotykana)
 • jednolicie ruda  
 • szampańska, która jest niepożądana

Bladopomarańczowy odcień na uszach jest tolerowany. Włos jest gęsty, bardzo długi, prosty i odstający. Na kufie są krótkie, a na uszach włos jest delikatny i gładki. Ogon natomiast jest okryty bardzo długim włosem.
 

Szpic włoski - choroby

Szpice włoskie to odporna i zdrowa rasa, bez obciążeń genetycznych. Niektóre osobniki mogą zachorować na:

 • zaćmę 
 • choroby serca 
 • cukrzycę
   

Szpic włoski - żywienie

Szpic włoski może być karmiony dobrej jakości karmą suchą lub mokrą, a także idealna będzie dieta Barf. Możesz stosować dobrze zbilansowane karmy dla psów pracujących ras małych. Regularnie należy kontrolować wagę psa i proporcje ciała, szczególnie przyrost tkanki tłuszczowej, której nie widać tak bardzo pod bujnym futrem pupila. Pieski te przepadają za smakołykami, dlatego ogranicz je do minimum podczas szkolenia. 
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.