Look4dog.com

Taiwan dog

Pochodzenie rasy nie jest do końca znane. Przypuszcza się, że wczesnymi poprzednikami psa tajwańskiego były tzw.: „pariah dogs”, czyli psy żyjące w górach Tajwanu od wielu tysięcy lat. Szacuje się, że jest to jedna z najstarszych ras świata, która występowała na ziemi już 10-20 tysięcy lat temu. Pariah dogs łączono z greyhoundami oraz angielskimi wyżłami, które przyjechały na tereny obecnego Tajwanu wraz z Duńczykami w XVII wieku. Duńczycy zakazali rdzennym mieszkańcom tamtych terenów hodowania własnych ras psów, które zostawały przez nich zabijane. 200 lat później, gdy Tajwan przejęła Japonia, ówczesne psy górskie z Formozji, które stanowiły poprzedników psa tajwańskiego, krzyżowano z rasami japońskimi. 

Psy tajwańskie służyły wtedy do polowania na duże zwierzęta, np. niedźwiedzie, ale też tępiły gryzonie, jak szczury. Podczas II wojny światowej, pies tajwański służył w armii USA, która działała na terenie Japonii, obok owczarków niemieckich. Co ciekawe, mimo udomowienia, wykazywały zachowania typowe dla dzikich psów: na czas rodzenia szczeniąt suki szukały odosobnionych jaskiń, a psy cały czas próbowały zdobywać pożywienie na własny rachunek.

W latach 70-tych okazało się, że populacja psa tajwańskiego znacząco zmalała. Mimo protestów kynologów oraz ekologów, władze Tajwanu nie podejmują się działań mających na celu odbudowanie jej.

  • Wysokość psa: 43 - 52 cm
  • Waga psa: 12 -18 kg
  • Długość życia: 10 -13 lat
     
Advert - Hodowla

Taiwan dog - charakter

Taiwan dog to serdeczny, energiczny, lojalny, czuły i inteligentny pies, która uczy się bardzo chętnie oraz szybko. Taiwan dog z reguły nie przepada za nowymi sytuacjami i potrzebuje kilku dni na adaptację do nowego miejsca czy osób w otoczeniu. Ma tendencję traktowania nieznajomych z podejrzliwością, a w przypadku gdy coś go przestraszy, zareagować agresywnie. Zazwyczaj jednak wykazuje się odwagą i jest bardzo zrównoważoną rasą.

Szkolenie powinno być pełne wyrozumiałości, ale też stanowczości. Prawidłowo zsocjalizowany Taiwan dog będzie przyjacielski w stosunku do ludzi i innych zwierząt, w tym psów. Taiwan dog kocha całą rodzinę, lubi pieszczoty i wspólne zabawy z dziećmi, ale raczej wybiera jednego właściciela. To bardzo oddany i posłuszny pies. Taiwan dog lubi zabawy na świeżym powietrzu i długie spacery. Najlepiej, by mieszkał w domu na wsi, gdyż potrzebuje dużo przestrzeni. Taiwan dog jest bardzo czujny i nadaje się na psa do stróżowania.
 

Taiwan dog - pielęgnacja

Taiwan dog nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. W celu utrzymania sierści psa w dobrym stanie wystarczy od czasu do czasu ją wyszczotkować. Możesz też przeczesywać go rękawicą albo zwilżoną ściereczką. Nie ma potrzeby kąpieli, chyba że pies mocno się zabrudzi.

Taiwan dog - umaszczenie

Maść Taiwan dog może być: czarna 

  • moręgowata 
  • płowa 
  •  biała w połączeniu z barwą: czarną, moręgowatą lub płową
     

Taiwan dog - choroby

Taiwan dog to rasa zdrowa i wytrzymała. Jeśli hodowca jest zaufany, pies nie powinien mieć problemów zdrowotnych. Postaw na profilaktyczne badania u weterynarza wraz ze szczepieniami i odrobaczaniem.
 

Taiwan dog - żywienie

Taiwan dog nie należy do ras wybrednych, a jego apetyt jest dobry. Dostosuj dietę do trybu życia psa. W okresie treningów i polowań psy
potrzebują wysokoenergetycznych, bogatych w białko posiłków, które wspomagają przyrost masy mięśniowej. Psom, której nie są bardzo aktywne podawaj karmę o umiarkowanej zawartości białka i tłuszczu, aby nie doprowadzić do nadwagi.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.