Look4dog.com

Taiwan dog

Pochodzenie rasy nie jest do końca znane. Przypuszcza się, że wczesnymi poprzednikami psa tajwańskiego były tzw.: „pariah dogs”, czyli psy żyjące w górach Tajwanu od wielu tysięcy lat. Szacuje się, że jest to jedna z najstarszych ras świata, która występowała na ziemi już 10-20 tysięcy lat temu. Pariah dogs łączono z greyhoundami oraz angielskimi wyżłami, które przyjechały na tereny obecnego Tajwanu wraz z Duńczykami w XVII wieku. Duńczycy zakazali rdzennym mieszkańcom tamtych terenów hodowania własnych ras psów, które zostawały przez nich zabijane. 200 lat później, gdy Tajwan przejęła Japonia, ówczesne psy górskie z Formozji, które stanowiły poprzedników psa tajwańskiego, krzyżowano z rasami japońskimi. 

Psy tajwańskie służyły wtedy do polowania na duże zwierzęta, np. niedźwiedzie, ale też tępiły gryzonie, jak szczury. Podczas II wojny światowej, pies tajwański służył w armii USA, która działała na terenie Japonii, obok owczarków niemieckich. Co ciekawe, mimo udomowienia, wykazywały zachowania typowe dla dzikich psów: na czas rodzenia szczeniąt suki szukały odosobnionych jaskiń, a psy cały czas próbowały zdobywać pożywienie na własny rachunek.

W latach 70-tych okazało się, że populacja psa tajwańskiego znacząco zmalała. Mimo protestów kynologów oraz ekologów, władze Tajwanu nie podejmują się działań mających na celu odbudowanie jej.

 • Wysokość psa: 43 - 52 cm
 • Waga psa: 12 -18 kg
 • Długość życia: 10 -13 lat
   

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Psy do towarzystwa
  Psy do towarzystwa

   

 • Psy myśliwskie
  Psy myśliwskie

   

 • Psy pracujące
  Psy pracujące

   

Charakter

Taiwan dog to serdeczny, energiczny, lojalny, czuły i inteligentny pies, która uczy się bardzo chętnie oraz szybko. Taiwan dog z reguły nie przepada za nowymi sytuacjami i potrzebuje kilku dni na adaptację do nowego miejsca czy osób w otoczeniu. Ma tendencję traktowania nieznajomych z podejrzliwością, a w przypadku gdy coś go przestraszy, zareagować agresywnie. Zazwyczaj jednak wykazuje się odwagą i jest bardzo zrównoważoną rasą.

Szkolenie powinno być pełne wyrozumiałości, ale też stanowczości. Prawidłowo zsocjalizowany Taiwan dog będzie przyjacielski w stosunku do ludzi i innych zwierząt, w tym psów. Taiwan dog kocha całą rodzinę, lubi pieszczoty i wspólne zabawy z dziećmi, ale raczej wybiera jednego właściciela. To bardzo oddany i posłuszny pies. Taiwan dog lubi zabawy na świeżym powietrzu i długie spacery. Najlepiej, by mieszkał w domu na wsi, gdyż potrzebuje dużo przestrzeni. Taiwan dog jest bardzo czujny i nadaje się na psa do stróżowania.
 

Pielęgnacja

Taiwan dog nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. W celu utrzymania sierści psa w dobrym stanie wystarczy od czasu do czasu ją wyszczotkować. Możesz też przeczesywać go rękawicą albo zwilżoną ściereczką. Nie ma potrzeby kąpieli, chyba że pies mocno się zabrudzi.

Umaszczenie

Maść Taiwan dog może być: czarna 

 • moręgowata 
 • płowa 
 •  biała w połączeniu z barwą: czarną, moręgowatą lub płową
   

Choroby

Taiwan dog to rasa zdrowa i wytrzymała. Jeśli hodowca jest zaufany, pies nie powinien mieć problemów zdrowotnych. Postaw na profilaktyczne badania u weterynarza wraz ze szczepieniami i odrobaczaniem.
 

Żywienie

Taiwan dog nie należy do ras wybrednych, a jego apetyt jest dobry. Dostosuj dietę do trybu życia psa. W okresie treningów i polowań psy
potrzebują wysokoenergetycznych, bogatych w białko posiłków, które wspomagają przyrost masy mięśniowej. Psom, której nie są bardzo aktywne podawaj karmę o umiarkowanej zawartości białka i tłuszczu, aby nie doprowadzić do nadwagi.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.