Look4dog.com

Thai Bangkaew dog

Kolebką Thai Bangkaew Dog jest prowincja Phitsanulok w środkowej Tajlandii. To właśnie tam, w pobliżu rzeki Jom, znajduje się  klasztor Wat Bangkaew, gdzie przyszli na świat przodkowie rasy Thai Bangkaew. Według narodowej legendy, opat ze świątyni, znany z uwielbienia do wszystkich zwierząt, przygarnął sukę od staruszka zwanego: Tah Bangkaew. Mimo iż suka nie miała kontaktu z innymi psami, została pokryta przez dzikiego psa, o cechach szakala, co potwierdziły późniejsze badania. Urodzone szczeniaki stanowiły przodków rasy, a jej hodowla odbywała się przez lata w chowie wsobnym, co oznaczało krzyżowanie spokrewnionych osobników. 

Były to psy dumne, który poruszały się powoli, w dystyngowany sposób. Od połowy XX wieku hodowla była selektywna, bez rozmnażania psów spokrewnionych ze sobą. Tak powstała obecna forma rasy Thai Bangkaew Dogs, a pierwszy wzorcowy miot przyszedł na świat w roku 1957. Thai Bangkaew Dog to najpopularniejsza rasa psa w Tajlandii.

  • Wysokość psa: 46 - 55 cm
  • Wysokość suki: 41 - 46 cm
  • Długość życia: 12-14 lat
     

Thai Bangkaew dog - charakter

Thai Bangkaew Dog to pies bystry i sprytny, który ma doskonałą kondycję fizyczną i duże zapotrzebowanie na ruch. Rasa słynie ze swojej wierności i lojalności wobec właścicieli. Bardzo lubi dzieci, wobec których zachowuje ogromną wyrozumiałość i łagodność. To doskonałe psy myśliwskie i zarazem rodzinne. 

Dzięki wrodzonej inteligencji Thai Bangkaew Dog szybko przyswaja nowe komendy i sztuczki. To pracowity pies otwarty na człowieka. Aby uniknąć nadmiernej dominacji i uporu, należy psa wcześnie i umiejętnie socjalizować. Rasę poleca się raczej doświadczonym osobom, które będą potrafiły zapanować nad psem, który nie przepada za innymi przedstawicielami swojego gatunku. Thai Bangkaew Dog wykazuje bowiem agresję wobec innych psów.

Podczas szkolenia rasa jest wymagająca. Nie lubi rutyny i przewidywalności. Preferuje pracę z przewodnikiem zrównoważonym i pewnym siebie, który będzie otwarty na potrzeby psa i zrozumie jego naturę. Najlepiej stosować czułość i konsekwencję oraz zróżnicowane formy nauki, które nie znudzą się podopiecznemu. Choć Thai Bangkaew Dog jest nieufny do nieznajomych, nie zrobi nikomu krzywdy. Jak przystało na psa stróżującego, obwieści jedynie ich nadejście.

Thai Bangkaew dog - charakter
Thai Bangkaew dog

Thai Bangkaew dog - pielęgnacja

Pielęgnacja tej rasy nie jest uciążliwa. Wystarczy psa regularnie wyczesywać, aby usunąć wypadającą sierść zwłaszcza w okresie linienia. Baczną uwagę należy zwracać zęby. Jeżeli odkłada się na nich kamień nazębny, warto skonsultować to z weterynarzem i w miarę szybko go usunąć. 
 

Thai Bangkaew dog - umaszczenie

Umaszczenie Thai Bangkaew Dog jest białe z wyraźnymi łatami w kolorach:

  • cytrynowym 
  • płowym 
  • rudym 
  • czerwonym 
  • szarym

Końce włosów bywają ciemne, dzięki czemu sierść wydaje się być trójkolorowa.

Thai Bangkaew dog - choroby

Thai Bangkaew Dog jest podatny na zwichnięcie rzepki, dysplazję stawową, przewlekłe stany zapalne oczu. Badaj regularnie swojego pupila i konsultuj z lekarzem wszelkie wątpliwości.
 

Thai Bangkaew dog - żywienie

Najlepsza dieta, to dieta urozmaicona i zróżnicowana. Dostarcza ona wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego rozwoju psa. Decydując się na rodzaj karmy, musimy ją dobrać pod kątem aktywności psa, jego wieku i stanu zdrowia. Dla szczeniaków wybieraj karmy przeznaczone dla tego okresu rozwoju. 
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.