Look4dog.com

Amerykański terier bezwłosy

Amerykański terier bezwłosy to rasa pochodząca ze Stanów Zjednoczonych, która została wyhodowana w latach 70. XX wieku. W 1972 roku w miocie rat terriera urodziła się pierwsza bezwłosa suczka, która w kolejnym miocie dała dwa nagie szczeniaki. Zaciekawiło to hodowców, którzy przeprowadzili badania genetyczne. Doprowadziły one do powstania unikalnej rasy.

W 1998 r. Amerykańskie Stowarzyszenie Ras Rzadkich i Amerykański Klub Rat Terriera  uznały amerykańskiego teriera bezwłosego za odrębną rasę. United Kennel Club początkowo wprowadził ją do rejestru jako łysą odmianę rat teriera, ale w 2004 r. zarejestrował ją jako osobną rasę. Pieski rodzą się z delikatnym puszkiem, który szybko gubią i pozostają nagie. Zyskał popularność jako pies dla alergików.

  • Długość życia 14 - 16 lat
  • Wysokość psa w kłębie 32 – 45 cm
  • Wysokość suki w kłębie 25 – 36 cm
  • Waga 3 - 6,5 kg
     

 

 

 

 

Amerykański terier bezwłosy – charakter

Amerykański terier bezwłosy jest bardzo przyjazny i radosy. Świetny pies towarzyszący i idealny dla rodzin z dziećmi. Ciekawski i energiczny nadaje się dla rodziny z małymi dziećmi. Jest świetnym towarzyszem spacerów i zabaw. Z dziećmi potrafi bawić się godzinami. Choć wybiera jednego właściciela na przywódcę stada, to bardzo mocno przywiązuje się do swojej rodziny, jest jej bardzo oddany i ciężko znosi rozłąkę z domem. To pies inteligentny, czujny, który szybko się uczy. Jego wychowanie raczej nie sprawia problemów, nadaje się na pierwszego psa. Jednak pozostawiony sam w domu, kiedy się nudzi, potrafi głośno szczekać. Nieznajomych traktuje dobrze pod warunkiem, że akceptuje ich właściciel. Jako pies aktywny potrzebuje dużo ruchu, wybiegania bez smyczy oraz ćwiczeń. Jest potomkiem rat terriera – łapacza szczurów i myśliwego dlatego chętnie bierze udział w polowaniach, jednak podczas biegania po lesie trzeba uważać, żeby nie uszkodził swojej delikatnej skóry. Amerykański terier dobrze dogaduje się z innymi psami oraz kotami, ale należy zachować ostrożność w przypadku innych zwierząt tj. gryzonie i ptaki. Nie powinno  zostawiać się amerykańskiego teriera sam na sam z chomikami czy kanarkami. Terier bezwłosy ma muskularne ciało i długą szyję, wyróżnia się potężnymi szczękami i dobrze rozwiniętymi mięśniami policzkowymi odziedziczonymi po rat terrierach. Ma mocne kości i umięśnione nogi, mocny grzbiet, głęboką klatkę piersiową, tułów większy niż wysokość w kłębie i delikatną i miękką skórę. 

Amerykański terier bezwłosy – charakterAmerykański terier bezwłosy – charakter. Zdjęcie hodowla Poppy Farm

Amerykański terier bezwłosy – pielęgnacja

U amerykańskiego teriera bezwłosego szczególnej pielęgnacji wymaga skóra. Pozbawiona ochrony w postaci sierści jest bardzo wrażliwa na upały i mrozy. Dlatego latem, przed wyjściem na dwór należy posmarować skórę kremem z filtrem, a po powrocie przetrzeć ją wilgotną chustką, żeby oczyścić z potu i brudu. W domu teriery wymagają stałej temperatury, dlatego ich legowisko – miękkie i wygodne powinno znajdować się z dala od przeciągów i grzejników. Natomiast zimą trzeba nakładać psom ocieplające ubranka. Teriery bezwłose należy kąpać raz w tygodniu, stosując specjalne szampony dla bezwłosych psów. Regularnej pielęgnacji wymagają też oczy, uszy, zęby i pazury.

Amerykański terier bezwłosy – pielęgnacjaAmerykański terier bezwłosy – pielęgnacja. Zdjęcie hodowla Poppy Farm

Amerykański terier bezwłosy – umaszczenie

Skóra szczeniąt jest gładka, różowa z meszkiem i kontrastującymi plamami. W ciągu pierwszych 8 tygodni puszek wypada całkowicie z wyjątkiem wąsów i brwi. Skóra z biegiem lat ciemnieje, a plamy stają się większe. Plamy mają różne kolory. Mogą być np.: czarne, szare, czy brązowe.  
 

Amerykański terier bezwłosy – choroby

 Teriery te charakteryzują się dobrym zdrowiem i wysoką odpornością. Mają jednak skłonności do chorób układu pokarmowego tj. zapalenie żołądka, jelit, czy wątroby.

Amerykański terier bezwłosy – żywienie

Teriery bezwłose nie są szczególnie wybredne w karmieniu. Dieta powinna być dostosowana przede wszystkim do wieku i aktywności psa. Wybierając karmę suchą, należy bacznie przyjżeć się jej składowi. Ważne, aby w jej składzie na pierwszym miejscu było mięso świeże lub suszone. Wybierajmy karmy, które pozbawione są zbóż.

Amerykański terier bezwłosy – żywienieAmerykański terier bezwłosy – hodowla.

 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.