Look4dog.com

English toy terrier czarny podpalany

Toy terrier angielski powstał najprawdopodobniej ze skrzyżowania Manchester terriera z charcikiem włoskim i whippetem. W Wielkiej Brytanii znany był pod nazwą toy terrier angielski już w początkach swego istnienia, czyli w wiktoriańskiej Anglii, gdzie panowała moda na miniaturowe pieski. Toy terrier angielski był psem-zabawką, czyli pieskiem salonowym do towarzystwa, zwłaszcza w wyższych sferach. Angielskie damy uwielbiały go nosić na mufce. Toy terrier angielski pełnił też funkcje użytkowe między innymi do łapania gryzoni. Organizowano nawet zawody z tego tytułu, a właściciele angielskich toy terierów, które zabijały szczury najszybciej, zarabiali na tej „rozrywce” spore sumy pieniędzy.

W 1889 roku zakazano przycinania psom uszu oraz opracowano standaryzowany wzorzec rasy, jako odpowiedź na bezgraniczne próby miniaturyzacji angielskiego toy teriera. Nazwę zmieniono na: „toy black and tan” (czarny-podpalany piesek zabawka). Zakazano również organizacji zawodów zabijania szczurów przez psy, co spowodowało zanik popularności English toy terriera. W 1962 roku English toy terrier zyskał z powrotem swoją pierwszą nazwę. W Polsce toy terrier angielski bywa nazywany terierem kanapowym. Obecnie zdumiewająco rzadko spotykany jest poza ringiem wystawowym.

Za idealny wzrost uważa się 25 - 30 cm

Za idealną wagę uważa się 2,7 - 3,6 kg

Advert - Hodowla

Charakter

Toy terrier angielski, to proporcjonalny, elegancki, zwarty piesek o błyszczącej sierści. Łączy ze sobą cechy psa do towarzystwa i temperamentnego teriera. To czujny, bystry malec, który doskonale radził sobie w walce ze szczurami.

Toy terrier angielski to oddany i inteligentny pies. Uwielbia towarzyszyć człowiekowi na każdym kroku. Czasem ma skłonność do uznawania tylko jednego właściciela. Psu bardzo zależy na uznaniu, więc uczy się chętnie i szybko, aby przypodobać się swojemu właścicielowi. Potrafi osiągać doskonałe wyniki w sportach kynologicznych np skok przez przeszkodę, egzamin z posłuszeństwa czy też agility. Toy terrier angielski to odważny, bardzo inteligentny, sprytny piesek do towarzystwa. Jest zawsze wesoły, chętny do nauki i czujny. Z dziećmi żyje zgodnie. Dobrze jest za to wcześnie przyzwyczaić angielskiego toy teriera do kotów. Do dzisiaj English toy terrier zachował ciętość na gryzonie, dlatego nie powinien mieszkać z nimi pod jednym dachem. Rasa szczeka rzadko, tylko gdy wyczuje niebezpieczeństwo.  
Bardzo dobrze odnajduje się w ringu wystawowym, dzięki czemu pięknie się prezentuje. Jest bardzo odważny i pewny siebie psem uwielbiającym długie spacery, a na dodatek nie boi się deszczu. Jeżeli jego właściciel lubi podróżować autem, nie będzie miał problemu z tym terrierem, gdyż bardzo dobrze znosi jazdę samochodem. 

Umaszczenie

Czarne podpalane:  czerń powinna być hebanowa. Podpalanie można porównać z odcieniem świeżego kasztana o ciepłej tonacji. Te dwie barwy nie łączą się ze sobą, nie zlewają, ale są ściśle odgraniczone i wyraźnie obrysowane. Żuchwa i podgardle są także podpalane, a brzegi warg są czarne. Sierść wewnątrz uszu jest również podpalana.

Pielęgnacja

Sierść toy terriera angielskiego jest łatwa do utrzymania w czystości. Wymaga jedynie szczotkowania, w celu pozbycia się wypadającej sierści.

Choroby

Ponieważ hodowcy dążyli do miniaturyzacji rasy za wszelką cenę, nie pozostało to bez negatywnego wpływu na zdrowie rasy. Najczęściej cierpią na schorzenia układy ruchowego, np. zwichnięcie rzepki lub stawu skokowego, a także pojawiają się choroby związane ze wzrokiem. 

Żywienie

Jako pies miniaturowy o dużym temperamencie toy terrier angielski potrzebuje dość energetycznego pożywienia. Powinien otrzymywać karmę dla ras miniaturowych lub małych, które mają odpowiednią wielkość granulek dla tak małych piesków. Bardzo ważną rzeczą jest to, aby pieska nie przekarmiać i nie podawać mu przekąsek, które negatywnie mogą wpłynąć na jego filigranową postawę. 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.