Look4dog.com

Irish Glen of Imaal Terrier

Irish Glen of Imaal Terrier jest to rasa słabo znana wśród innych popularnych irlandzkich terierów. Rasa ta wywodzi się z okolic Glen od Imaal w hrabstwie Wicklow. Irish Glen of Imaal Terriery były pierwotnie psami myśliwskimi, obecnie pełnią rolę psów wystawowych i do towarzystwa. Jego zadaniem było niegdyś tępienie gryzoni i drapieżników, a nawet polowanie na borsuka, lisa i wydrę. Ten mały krzepki piesek, brał też udział w walkach psów. Dziś jest psem gospodarskim na irlandzkich farmach, a także psem do towarzystwa. 

W 1934 roku został oficjalnie uznany w Irlandii, przez Irlandzki Kennel Club, a następnie również przez Brytyjski Kennel Club. 

  • Długość życia 11- 14 lat
  • Wysokość psa w kłębie wynosi ok. 35,5 cm
  • Wysokość suku w kłębie wynosi ok 30 cm
  • Waga 16 kg suki są proporcjonalnie lżejsze
     

Irish Glen of Imaal Terrier - charakter

Irish Glen of Imaal Terrier jest oddany właścicielowi, odważny i waleczny. Pełen wigoru, ruchliwy. Natomiast, jeżeli ma do wykonania jakąś prace zachowuje sie cicho. To pies cierpliwy i łagodny wobec dzieci. Zawsze pozostaje chętny do zabawy i nauki. To pies o silnej osobowości, odważnie stanowczy, a  zarazem czarujący i czuły. Irish Glen of Imaal Terrier uczy się łatwo i szybko, o ile techniki szkoleniowe bazują nie tylko na konsekwencji, ale i na nagradzaniu. Absolutnie nie sprawdzają się metody siłowe.

Irish Glen of Imaal Terrier obcych traktuje obojętnie i bez agresji. Jego donośne szczekanie wpływa na to, że pies może sprawiać wrażenie większego niż w rzeczywistości.

Irish Glen of Imaal Terrier nie ma jednak tendencji do nadmiernej szczekliwości. Pies powinien być jak najwcześniej zaznajomiony z kotami oraz innymi czworonogami w domu, ponieważ rasa zachowała instynkt myśliwski. Obce psy raczej toleruje, choć czasem wykazuje chęć zdominowania ich. Irish Glen of Imaal Terrier ma zrównoważony charakter i jest elastyczny. Będzie się dobrze czuł zarówno w rodzinie z dziećmi, jak i z osobą samotną, na wsi i w mieście. 

Irish Glen of Imaal Terrier - charakterIrish Glen of Imaal Terrier

Irish Glen of Imaal Terrier - pielęgnacja

Pielęgnacja Irish Glen of Imaal Terriera sprowadza się właściwie do szczotkowania. Zalecane jest także trymowanie, dzięki któremu piesek będzie się elegancko prezentował. 

Irish Glen of Imaal Terrier - umaszczenie

  • pręgowane niebieskie bez nalotu czerni
  • pszeniczne od koloru jasnego do złotorudego przesiania

Szczenięta rodzą się z jasniejszym umaszczeniemi i mają zwykle maskę atramentowo niebieską. 

 

Irish Glen of Imaal Terrier - choroby

Irish Glen of Imaal Terrier nie miewa raczej kłopotów ze zdrowiem, ale co jakiś czas mogą wystąpić alergie pokarmowe na nadmiar białka w diecie oraz PRA, czyli postępujący zanik siatkówki. Jest to choroba genetyczna, dlatego rasę tę warto kupić tylko i wyłącznie z hodowli należącej do ZKwP ( Związek Kynologiczny w Polsce ) oraz poprosić hodowcę o pokazanie dokumentów, które świadczyłyby o tym, że psy w hodowli są przebadane. 

Irish Glen of Imaal Terrier - żywienie

Każdy pies zasługuje na to co najlepsze. Dlatego wybierając dla niego suchą karmę, wybierz taką, w której składzie jest mięso świeże lub suszone, a nie produkty pochodzenia zwierzęcego lub mączki kostne. Gotowe karmy są zbilansowane, wygodne w podaniu i w przechowywaniu. 

Alternatywą suchej karmy jest Barf. Dieta oparta na surowym mięsie różnych gatunków zwierząt. Wtedy masz pewność, co ląduje w misce Twojego pupila. Surowe mięso, które nie jest poddane obróbce termicznej, zachowuje wszystkie cenne składniki odżywcze tak bardzo potrzebne do prawidłowego rozwoju psa.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.