Look4dog.com

Irish Soft Coated Wheaten Terrier

To jedna z najstarszych ras wyhodowanych w Irlandii, którego pochodzenie nie jest do końca znane. Są przypuszczenia, że antenaci teriera pszenicznego dostali się do Irlandii razem z hiszpańskimi żeglarzami w XIX wieku. Prawdopodobnie ma wśród swoich przodków teriera irlandzkiego oraz Kerry Blue Terriera. 

Irish Soft Coated Wheaten terrier musiał od początku zapracować na swoje utrzymanie. Stworzono go do polowania na króliki i inną zwierzynę, tępienia gryzoni, zaganiania zwierząt domowych oraz obrony podwórka przed obcymi. Sprytny, wytrzymały i zawsze chętny do pracy pies wkrótce stał się towarzyszem każdego irlandzkiego farmera, którzy po dziś dzień nie wyobrażają sobie gospodarstwa bez niego.
Irlandzkie teriery zadebiutowały na wystawie dla psów w Dublinie w 1870 roku. Wzorzec rasy Irish Soft Coated Wheaten terrier powstał później.

W latach 20-tych XX wieku, wraz z boomem na innego teriera z Irlandii, Kerry Blue, zainteresowanie Soft Coated Wheaten bardzo spadło. Jednak w roku 1932 znany hodowca terierów Patrick Blake zachwycił się pracą teriera pszenicznego podczas prób polowych. Rozpoczął starania o wyodrębnienie i uznanie go jako samodzielnej rasy, co udało się w 1937 roku. Rasa ta została uznana przez Irlandzki Kennel Club. 

  • Wysokość psa w kłębie wynosi: 46 - 48 cm
  • Wysokość suki w kłębie wynosi: 43 - 46 cm
  • Waga psa 18 - 20 kg suczki nieco lżejsze
Advert - Hodowla

Irish Soft Coated Wheaten Terrier - charakter

Mimo, że pierwotnie wyhodowany jako pies gospodarski, Irish Soft Coated Wheaten terrier doskonale czuje się w domu i nadaje na psa rodzinnego. Jest łagodny, oddany i lubi dzieci. Jest wesołym, pełnym temperamentu domownikiem, przyjacielskim w stosunku do ludzi, czujnym, ale nie kąśliwym. Irish Soft coated wheaten terrier jest przywiązany i mądry, łatwo daje się wychować konsekwencją i miłością.  Rasa ta potrzebuje dużo ruchu i różnorodnych zajęć.

Irish soft coated wheaten terrier to pies zrównoważony i pewny siebie. Jako młody pies jest dynamiczny i absorbujący, a z wiekiem staje się spokojniejszy. To oddany w 100%, lojalny, wrażliwy pieszczoch, który źle znosi samotność. Rasa ma duży instynkt terytorialny i sprawdza się w roli stróża, choć nie jest agresywna. Irish soft coated wheaten terrier jest psem ufnym i łagodnym wobec ludzi. Jeśli zostanie prawidłowo wychowany, będzie posłuszny. W odróżnieniu od wielu innych terierów nie ma w sobie uporu ani zadziorności. Nie atakuje innych psów, chyba że zostanie sprowokowany.

Irish Soft Coated Wheaten Terrier - charakterIrish Soft Coated Wheaten Terrier - charakter. Zdjęcie hodowla Soft Party FCI

Rasa ta może spokojnie mieszkać w bloku, ale musi otrzymywać dostateczną ilość ruchu, co najmniej dwie godziny dziennie. Softy to psy dla aktywnych ludzi. Można z nimi uprawiać np. agility, obedience, flyball, tropienie. Nadają się też do szkolenia na psy poszukiwawcze.

Softy są inteligentne, chętne do współpracy i szybko się uczą. Szkolenie powinno się opierać wyłącznie na pozytywnych bodźcach jako smakołyki, pochwały, czy zabawa. Psy tej rasy są bardzo wrażliwe, ostro traktowane mogą stać się lękliwe i stracić zaufanie do przewodnika. Szczeniaka należy traktować serdecznie, lecz konsekwentnie i nie pozwalać mu na wszystko. Warto go zabrać na zajęcia w psim przedszkolu. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na socjalizację – nie tylko z ludźmi czy nowymi sytuacjami, ale przede wszystkim z innymi zwierzętami domowymi.

Z uwagi na instynkt myśliwski, posiadacze innych zwierząt typu królik czy kot, powinni wcześnie zaznajomić je z psem. Nigdy nie inicjuj zabaw polegających na pogoni, np. za linką. W przypadku softa trzeba poświęcić sporo czasu na naukę przywoływania i spokojnego chodzenia na smyczy. Zamiast puszczania go luzem lepiej sprawdzą się długie linki.

Irish Soft Coated Wheaten Terrier - charakterIrish Soft Coated Wheaten Terrier

Irish Soft Coated Wheaten Terrier - pielęgnacja

Sierść Soft coated wheaten terriera należy często szczotkować i czesać metalowym grzebieniem. Początkowo rób to dwa razy w tygodniu, a gdy okrywa włosowa stanie się grubsza, częściej. Przed czesaniem lekko zwilż sierść, aby nie połamać włosów psa. Jeśli pies je mokrą karmę, jego brodę trzeba myć codziennie. Szata Soft coated wheaten terriera nie wypada i można ją przycinać.

Irish Soft Coated Wheaten Terrier - pielęgnacjaIrish Soft Coated Wheaten Terrier - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Soft Party FCI

Co jakiś czas trzeba wykąpać psa w delikatnym szamponie przeznaczonym dla jedwabistych włosów, następnie zastosować odżywkę, a potem pozwolić psu wyschnąć samoistnie, bez używania suszarki.

Na rozwój sierści szczeniaka, trzeba zwrócić szczególna uwagę. Rzadko rodzą się one z sierścią, jaka wymagana jest u osobników dorosłych. Młode psy przechodza przez kolejne stadia rozwojowe i zanim kolor oraz gatunek sierści osiągną dojrzałość trzeba czasu. Nastepuje to w wieku od 18 miesięcy do 2,5 roku.
 

Irish Soft Coated Wheaten Terrier - umaszczenie

Maść jest czysta, jednolicie pszeniczna lub w odcieniach od jasnopszenicznego do złotorudego. Umaszczenie z czerwone i białe znaczenia są niepożądane.

Irish Soft Coated Wheaten Terrier - umaszczenieIrish Soft Coated Wheaten Terrier - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Soft Party FCI 

 

Irish Soft Coated Wheaten Terrier - choroby

Soft coated wheaten terriery to z reguły zdrowe, wytrzymałe i długowieczne psy. Zdarzają się jednak choroby genetyczne, w tym:

  • Dysplazja nerek, która może pojawić się u młodych psów i szczeniaków   
  • Protein Losing Nephropathy PLN 
  • Choroba Addisona
  • Zdarza się również postępujący zanik siatkówki PRA
  • Dysplazja łokciowa i biodrowa

Bardzo ważne jest, aby piesek został kupiony z hodowli, w której duży nacisk kładzie się na badania psów, własnie pod kątem chorób genetycznym. Warto na ten temat porozmawiać z hodowcą. 

Irish Soft Coated Wheaten Terrier - żywienie

Irish Soft coated wheaten terrier nie jest rasą wybredną i zwykle ma doskonały apetyt, dlatego trzeba uważać, aby zbytnio nie przybrał na wadze. Dla dorosłego psa poleca się karmę wysokiej klasy o średniej zawartości białka, opracowaną dla małych ras. Jeżeli sam chcesz przygotowywać posiłki, niech będą one przygotowywane z surowego mięsa bez dodatku węglowodanów. 

Dieta musi być dostosowana do wieku psa, jego aktywności oraz stanu zdrowia. 

Irish Soft Coated Wheaten Terrier - żywienieIrish Soft Coated Wheaten Terrier - hodowle. Zdjęcie hodowli Soft Party FCI 

Advert - Hodowla

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.