Look4dog.com

Manchester terrier

Manchester terrier oraz English toy terier były niegdyś wystawiane pod wspólną nazwą: „black and tan terier” oraz dzielone według ciężaru ciała. Obecnie obie rasy są klasyfikowane oddzielnie. Dzieje Manchester teriera sugerują, że rasa istnieje od dawna, ale fakt ten nie został w pełni udokumentowany. Terier manchesterski pochodzi przypuszczalnie od obecnie wymarłego white English teriera, z domieszką krwi jamnika, whippeta i King Charles spaniela.

Do jego powstania przyczyniły się także doberman i charcik włoski. Obu z tych ras terier manchesterski zawdzięcza gładką lśniącą sierść i umaszczenie, a charcikowi - także nieco łukowatą linię grzbietu. Teriery manchesterskie służyły do wyłapywania szczurów oraz kretów. W XIX wieku odbywały się w pubach konkursy zabijania szczurów. Szczególnie słyną z nich Manchester.

  • Długość życia 13 - 16 lat
  • Wysokość w kłębieu psa wynosi  41 cm
  • Wysokość w kłebie suki wynosi 38 cm

Manchester terrier - charakter

Manchester terrier to odważny, bardzo inteligentny, sprytny i bysrty pies. Jest zawsze wesoły, chętny do nauki i czujny. Długowieczny Manchester terier bardzo silnie przywiązuje się do opiekuna i ma tendencję do uznawania tylko jednego pana. Potrafi osiągać doskonałe wyniki w dziedzinach takich jak: próby posłuszeństwa, na torze przeszkód czy łapanie rzuconej piłki. Jest bardzo oddany właścicielowi i zrównoważony.

Niektóre osobniki mogą być dominujące wobec innych psów. Z dziećmi żyją zgodnie. Dobrze jest za to wcześnie przyzwyczaić teriera z Manchesteru do innych zwierząt domowych, np. kotów. Manchester teriery szczekają tylko w razie niebezpieczeństwa. Są wspaniałymi stróżami, które nie zawahają się przystąpić do działania w razie potrzeby. 

Manchester terrier nadaje się na psa domowego, zarówno na wsi, jak i w mieście doskonale się odnajdzie przy boku swojego opiekuna.  Pies ma duże wymagania ruchowe. Poza normalnymi, codziennymi spacerami, trzeba pozwolić mu na regularną zabawę. Manchester terrier potrafi biegać bardzo szybko, utrzymując tempo przez dłuższy czas. Z tego tytułu nadaje się do biegania obok roweru, o ile przyzwyczaja się psa stopniowo do takiej formy aktywności.

Manchester terrier - charakterManchester terrier

Manchester terrier - pielęgnacja

Pielęgnowanie teriera z Manchesteru nie jest trudne: pies wymaga jedynie codziennego wyszczotkowania za pomocą gumowej szczotki lub rękawicy oraz wytarcia sierści miękką ściereczką z irchy. Pazury powinny być krótkie. Regularnie sprawdzaj czystość przewodów słuchowych psa oraz czy na zębach nie osadza się kamień.
 

Manchester terrier - umaszczenie

Maść teriera z Manchesteru jest kruczoczarna, z mahoniowym podpaleniem, które rozmieszczone jest na głowie. Grzbiet nosa jest głęboko czarny. Mahoniowe plamki widoczne są powyżej oczu i na policzkach. 

Manchester terrier - choroby

To rasa długowieczna i zdrowa. Czasem Manchester terriery łysieją na brzegach uszu i mają problemy z gruczołami okołoodbytowymi.
Niektórym psom zdarza się choroba von Willebranda, ale dobre hodowle sprawdzają, czy ich psy są jej nosicielami. Ze względu na delikatną sierść, która nie chroni przed niską temperaturą, pies powinien nosić ciepłe ubranie zimą.
 

Manchester terrier - żywienie

Teriery manchesterskie mają dobry apetyt i przemianę materii. Nie są drogie w utrzymaniu w zakresie żywienia. Pies, który dużo biega na świeżym powietrzu, potrzebuje nawet dwukrotnie tyle energii, co kanapowiec. Podawaj suchą karmę dla ras średnich lub przygotowuj domowe posiłki oparte na zbilansowanej diecie. Dobrze jeżeli w misce będzie posiłek z surowych i nieprzetworzonych produktów. Surowe mięso bogate jest w aminokwasy, witaminy, kwasy tłuszczowe, czyli wszystko to co jest ważne w rozwoju psa. Podając mu odpowiednie warzywa i owoce dostarczasz do organizmu psiego błonnik i niewielkie ilości dobrych węglowodanów.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.