Look4dog.com

Patterdale terrier

Patterdale terrier to stosunkowo nowa rasa, która została wyhodowana ze starszych ras terierów w latach sześćdziesiątych przez Briana Nuttalla w Anglii. Rasa ta była wykorzystywana do pilnowania stada owiec przed lisami, z którymi był problem. Teriery te były zdolne do ciężkiej pracy w surowych i ciężkich warunkach i doskonale sobie radziły w walce z drapieżnikami. Dziś Patterdale Terriery to pies do towarzystwa. Rasa ta jest słabo znana poza Wielka Brytanią. Ich właścicielami są głównie myśliwi. 

  • Wysokość: 25 - 40 cm
  • Waga: 7 - 14 kg
  • Długość życia: 12 - 15 lat

Charakter

Patterdale terrier jest energicznym, pewnym siebie i z natury niezależnym małym psem. Jednocześnie jest czuły i lojalny. Ta rasa ma niezwykle silny instynkt łowczy i jak na tak małego pieska może pochwalić się zaskakująco głośnym szczekaniem. Pozostawione przez dłuższy czas same w domu, będą starały się znaleźć sobie zajęcie, które nie do końca spodoba się właścicielom. Ważne jest to, aby zapewnić mu odpowiednia dużą dawkę ruchu i zmęczyć go umysłowo. Patterdale terrier kochają ludzi i bardzo sobie cenią przebywanie w ich towarzystwie. Potrafią również znaleźć wspólny język z dziećmi, dlatego rasa ta będzie wspaniałym towarzyszem dla całej rodziny. Mimo, że jest to pies niewielkich rozmiarów, to raczej nie będzie odpowiedni dla osób, dla których będzie to pierwszy czworonożny przyjaciel. To psy, którym należy wytyczyć granice i poświęcić sporo czasu na ich socjalizację i odpowiednie wychowanie. Należy pamiętać, że jest to terier z krwi i kości. Ich właściciele muszą prowadzić aktywny styl życia, bo to psy z których tryska energia. 

Umaszczenie

Umaszczenie Patterdale teriera:

  • czarne
  • czerwone
  • kolor wątrobiany
  • szare
  • czarne podpalanie
  • brązowe

Pielęgnacja

Teriery Patterdale wymagają niewielkiej pielęgnacji. Ich krótką, gęstą sierść należy czesać mniej więcej raz w tygodniu, a ich sierść nie wymaga przycinania.

Zdrowie

Patterdale terrier narażony jest na otyłość, która może prowadzić do zwyrodnienia stawów i cukrzycy. U niektórych osobników wystąpiły problemy z oczami: jaskra, łzawienie. Podatne są również na zwichnięcie soczewki. Jest to choroba dziedziczna, która powoduje przesunięcie soczewki z pozycji między tęczówką a siatkówką. Stan taki może doprowadzić do ślepoty. Problem ze stawami (dysplazja biodrowa)również może dotknąć Patterdale terriery.

Rasa jest również narażona na zwiększone ryzyko wystąpienia choroby krążka międzykręgowego lub IVDD. Jest to choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa, która wynika z utraty amortyzacji lub przepukliny materiału między dyskami. IVDD powoduje ból, upośledza ruchy, a w ciężkich przypadkach może powodować częściowy paraliż.

Żywienie

Podobnie jak wszystkie rasy, teriery Patterdale wymagają wysokiej jakości diety, dostosowanej do ich wieku i aktywności.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.