Look4dog.com

Terier brazylijski

Terier brazylijski jest rasą wywodzącą się z Brazylii. Korzenie tej rasy znajdziemy jednak w Europie skąd importowane do Brazylii były małe angielskie teriery, które krzyżując się z rodzimymi psami Brazylii dały początek rasie terier brazylijski. Terier brazylijski to pies myśliwski pracujący w grupie, której celem jest zapędzenie ofiary i pułapkę i otoczenie jej podczas polowania.

Częściej niż do polowań wykorzystywany był jednak do tępienia drobnych gryzoni. W chwili obecnej, na całym świecie psy tej rasy utrzymywane są przede wszystkim do towarzystwa.

Długość życia 12 - 15 lat

  • Wysokość psa w kłębie wynosi: 35 - 40 cm
  • Wysokość suki w kłębie wynosi: 33 - 38 cm
  • Waga do 10 kg
     


 

Terier brazylijski - charakter

Terier brazylijski jest psem średniego wzrostu, o smukłej sylwetce, pięknie zaznaczonych mięśniach i o doskonałych proporcjach. To wulkan energii, a dzięki swojej budowie jest niebywale szybki, zwinny i bardzo skoczny. To psy energetyczne, które potrzebują sporej dawki codziennego ruchu, a także mają spore zapotrzebowanie na pracę umysłową. Wykorzystują do niej swoje zmysły. Uczą się chętnie, mają bardzo dobrą pamięć. W trakcie pracy doskonale potrafią skupić  swoją uwagę na przewodniku i nic nie jest w stanie ich rozproszyć. Teriera brazylijskiego możemy zaliczyć do długodystansowców. To psy niebywale wytrzymałe i trudno je zmęczyć. Dlatego jest to rasa, która znakomicie sprawdzi się w psich sportach: nosework, agility, flyball, frisbee, a także będzie idealnym towarzyszem w trakcie spacerów, jazdy na rowerze, joggingu, jazdy konnej czy dogtrekkingu. 

Nie należy zapominać, że terier brazylijski należy do ras psów myśliwskich. Mają bardzo dobrze rozwinięty instynkt łowiecki, ale nie są aż tak zaczepne w stosunku do innych psów jak inne teriery. Ważne jest jednak to, aby brazylijczykowi od samego początku zapewnić odpowiednią socjalizację, zwłaszcza jeżeli w domu są inne mniejsze zwierzęta. Zdarzyć może się również, że pomimo dobrego wychowania jego instynkt weźmie górę i nie zaprzyjaźni się z innymi mieszkańcami. 

Decydując się na tę rasę, trzeba zdawać sobie sprawę, że teriery szczekają częściej niż inne rasy. Brazylijczyk to pies czujny i terytorialny. Jednak nie będzie to bezpodstawne ujadanie, na każdy szelest jaki usłyszy za drzwiami. Terier zdecydowanie oznajmi Wam, jeżeli koło drzwi stanie osoba której nie zna. 

Terier brazylijski uwielbia przebywanie z człowiekiem i bardzo się do niego przywiązuje. To bardzo towarzyskie psy i nie lubią zostawać same w domu. Dlatego już od samego początku, kiedy zjawi się w domu należy go stopniowo przyzwyczajać, że będą takie dni, kiedy będzie sam. Warto wtedy zostawić mu np matę węchową lub inne zabawki, które teriery uwielbiają, aby odwróciły jego uwagę od samotności. Warto także zostawić np włączone radio. 

Teriery uwielbiają zabawę także z innymi psami i nie wolno im tego zabraniać. Warto w swojej okolicy poszukać fajnych np zamkniętych psich parków, w których bezpiecznie będą mogły oddać się szaleńczym gonitwą i zabawom. Doskonałym kompanem z którym terier znakomicie się porozumie są  dzieci. To psy cierpliwe i pozbawione agresji. Należy jednak czuwać nad ich relacjami. Jak każdy pies, także i brazylijczyk może nie mieć ochoty na zabawę i trzeba to uszanować. Wtedy spokojnie oddali się na swoje zaciszne miejsce. Warto z dziećmi o tym porozmawiać i nauczyć ich szacunku do swojego czworonożnego przyjaciela. 

Teriery brazylijskie nadają się zarówno dla osób doświadczonych jak i początkujących. Należy jednak pamiętać o konsekwencji w wychowaniu. Jego przyszły właściciel powinien poświęcić czas na szkolenie brazylijskiego teriera. Jeżeli tego nie zaniedba, będzie miał wspaniałego przyjaciela na wiele lat. 

Terier brazylijski - charakter
Terier brazylijski - charakter. Zdjęcie hodowla Jakard Wejherstaff.

Terier brazylijski - pielęgnacja

Gładka, przylegająca do ciała sierść teriera brazylijskiego nie gromadzi zanieczyszczeń. Nie wymaga on też codziennego szczotkowania. Kąpiele tylko wtedy, kiedy jest ku temu potrzeba. Po powrocie z deszczowego spaceru, wystarczy wilgotna szmatka, która działa cuda, a nasz terier dalej ma lśniąca i białą sierść. Jeżeli terier będzie miał odpowiednią ilość ruchu, także po twardych nawierzchniach, nie trzeba będzie mu skracać poazurów, ponieważ w wyniki tarcia np o chodnik sam je sobie zetrze. 

Terier brazylijski - pielęgnacja Terier brazylijski

Terier brazylijski - umaszczenie

Umaszczenie:

  • białe w łaty czarne, rudobrązowe lub niebieskie

Typowe dla rasy są charakterystyczne znaczenia takie jak:

  • podpalania ponad oczami 
  • na bokach kufy i obu policzkach 
  • we wnętrzu, u nasady i na obramowaniach uszu

Podpalanie powinno okalać różnokolorowe łaty rozmieszczonych na tułowiu. Głowa powinna być w łaty czarne, brązowe lub niebieskie obejmujące czoło i ciemiona, a także wierzch uszu. Może przez nią biec biała strzałka, mogą być też rozłożone symetrycznie i harmonijnie białe znaczenia. Najlepiej gdy występują na bokach kufy i wzdłuż bruzdy czołowej.
 

Terier brazylijski - umaszczenie

Terier brazylijski - umaszczenie. Zdjęcie hodowla Jakard Wejherstaff.

Terier brazylijski - choroby

Terier brazylijski to rasa wytrzymała, odporna i zachowująca dobrą kondycję do późnych lat życia. Zimą zakładaj psu kubraczek, ponieważ krótka sierść nie chroni go przed mrozami. Kupując teriera brazylijskiego zwróć uwagę, czy rodzice są wolni od MPS

 

Terier brazylijski - żywienie

Te małe pieski mają bardzo duży apetyt i nie pogardzi żadnym jedzeniem jakie znajdzie się w swojej misce czy na stole. Dlatego należy uważać z aby go nie przekarmić. W przypadku tej rasy sprawdzi się zarówno sucha karma, mokra karma jak i posiłki przygotowywane w domu z surowego mięsa bez dodatku kaszy lub makaronu. Kupując sucha karmę zwracaj uwagę na jej skład, to bardzo ważne. Niektóre karmy mają w swym składzie za dużo zbóż, co może przyczynić się do powstania problemów ze strony układu pokarmowego i intensywnego drapania. Chcąc żywić psa naturalnie lepiej jest zdecydować się na dietę Barf. Dieta ta polega na podawaniu psu surowych produktów od zwierząt gospodarskich takich jak mięso, podroby, mięsne kości i tłuszcz. Warto zgłębić swoją wiedzę na ten temat. 

Terier brazylijski - żywienieTerier brazylijski hodowle. Zdjęcia hodowla Jakard Wejherstaff.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.