Look4dog.com

Terier japoński

Rasa powstała prawdopodobnie w XVII wieku w wyniku krzyżówek foksterierów krótkowłosych sprowadzonych do miasta Nagasaki przez  żeglarzy z Holandii, małych psów myśliwskich, a także lokalnych, nieznanych szerzej ras. 

W 1932 roku utworzono pierwszy japoński klub rasy Nihon teria. Pierwszy wzorzec rasy opublikowano w maju 1973 roku. Terier japoński został wtedy dodany do rejestru FCI pod nazwą Nihon Fox Terrier.

  • Długość życia 11 -14 lat
  • Wysokość psa w kłębie: 30 - 33 cm
  • Waga psa: 2,3 -  4 kg
     

Charakter

Teriery japońskie są znane ze swojego pogodnego usposobienia. Ich lojalność i wierność sprawiają, że są doskonałymi psami do towarzystwa. Teriery japońskie są dość łatwe do ułożenia. Nauka nowych komend i sztuczek to dla nich przyjemność. Najlepiej szkolą się u boku spokojnych i delikatnych, ale też konsekwentnych opiekunów. 

Zanim zdecydujesz się na tą rasę, miej świadomość, że terier japoński bywa absorbujący i uwielbia spędzać ze swoim opiekunem każdą wolną chwilę. Najchętniej nie odstępowałby go na krok. Niezbyt dobrze znosi samotny pobyt w mieszkaniu czy na podwórku. Wymagają długich zabaw z opiekunem i różnych zabaw stymulujących ich rozwój. Dodatkowo, są skłonne zawsze bronić swoich opiekunów, gdy uznają to za konieczne, np. ktoś podniesie na nich głos. Pies będzie manifestował swoje niezadowolenie głośnym szczekaniem. Zastanów się, czy jesteś w stanie poświęcenia psu dużo uwagi, a w razie konieczności wizyty u behawiorysty i długiego szkolenia.

Psy te mają również szereg zalet. Lubią inne psy oraz zwierzęta domowe. Trzeba jednak zawsze zadbać o odpowiednią socjalizację z kotami czy gryzoniami, np. królikami obecnymi w domu. Wobec najmłodszych Nihon teria jest przyjazny, ale dziecko musi być świadome, że zwierzę to nie zabawka i ma swoje potrzeby i wymagania, np. spokojny wypoczynek czy odpowiednie warunki do zjedzenia posiłku.
 

Pielęgnacja

Terierowi japońskiemu wystarczy okazjonalne przeczesywanie sierści lub gumową rękawicą. Od czasu do czasu można ją wygładzić i oczyścić irchową ściereczką.
 

Umaszczenie

Trójkolorowe, głowa czarna podpalana z białymi znaczeniami lub biała w czarne łaty. Kropki na tułowiu mogą być czarne. Włos jest krótki, gęsty  i błyszczący, gładki.
 

Choroby

Rasa jest ogólnie zdrowa. Podobnie jak inne małe teriery, japoński terier może miewać zwichnięcia rzepki, choroby oczu czy infekcje uszu. Sprawdzaj regularnie ich stan i konsultuj z weterynarzem postępowanie w razie potrzeby.
 

Żywienie

Podobnie jak w przypadku innych terierów i ten cieszą się dobrym apetytem. Ze względu na swoją żywiołową naturę potrzebuje karmy, która dostarczy mu niezbędnych do regeneracji organizmu składników odżywczych. Ponieważ terrier japoński należy do ras małych, powinien otrzymywać suchą karmę przeznaczoną dla takich ras. Są one dobrze zbilansowane, a także bogate w minerały oraz witaminy.
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.