Terier walijski jest podobny zarówno do lakeland teriera, jak również większego airedale teriera. Na podobieństwo do drugiego z nich miał wpływ wspólny przodek: czarny i podpalany terier. Podobnie jak odmiana irlandzka, terier walijski ma celtyckie korzenie. Walijczycy ukształtowali dwie odmiany tej rasy: odmianę celtycką, do stworzenia której użyli black and tan teriera, oraz angielską, czyli krzyżówkę airedale teriera z foksterierem. U schyłku XVIII wieku obie z nich uznano za odrębną rasę welsh terier.
Teriery walijskie początkowo wykorzystywano do polowania na kuny, borsuki, gronostaje, wydry oraz lisy. Pierwszy wpis do księgi rodowodowej pochodzi z 1886 roku, co wzbudziło wielkie kontrowersje, bowiem istniała już bardzo podobna rasa, black and tan terier. Dlatego w tym samym roku stworzono osobny Klub Teriera Walijskiego i utworzono osobne klasy na wystawach dla tej rasy. Powstały wówczas wzorzec z niewielkimi zmianami obowiązuje do teraz.
- Długość życia: 12 - 15 lat
- Wysokość w kłębie wynosi: ok 39 cm
- Waga około 9 - 9,5 kg
Terier walijski to bystry, chętny do pracy, o zwartej iproporcjonalnej budowie. To pies przywiązany, posłuszny, łatwy do prowadzenia. Usposobienie wesołe, pełen temperamentu, rzadko bojaźliwy. Śmiały i nieustraszony, ale absolutnie nie agresywny, jednak w każdej sytuacji potrafi sobie poradzić. Ponieważ są to pieski niewielkich wymiarów, będą idealnym towarzyszem w miejskich warunkach. Ze wzgkędu na to, że teriery te nie linieją, na dywana i w powietrzu nie ma sierści. Nie mozna jednak zapominać, że psy tej rasy wymagaja strzyżenia i trymowania.
Terier walijski jest bardzo ciekawski i niekiedy, pomimo właściwego wychowania może w trakcie spacerów oddalić się od właściciela. Jego przyszły właściciel powinien byą osobą, stanowaczą, cierpliwą i konsekwentną. Już w pierwsych dniach pobytu psa w domu, zaczynamy jego wychowanie. Odpowiednio wychowany stanie się idealnym członkiem rodziny.
Terier walijski - charakter. Zdjęcie hodowla Cetno Terriers
Terier walijski to wesoły, oddany kompan dla dorosłych i dzieci. Świetny kompan w czasie podróży, gdyż uwielbia być w towarzystwie swoich opiekunów. Jest psem przywiązanym, posłusznym i łatwym do prowadzeie, ale bywa uparty i stawia nie raz na swoim. Ma wesołe usposobienie, jest pełen temperamentu. To na pewno śmiały i nieustraszony pozbawiony agresji pies. Potrafi odnaleźć się w każdej sytuacji. Potrzebuje dużo ruchu. Jest psem czujnym, aktywnym, miłym i nieskomplikowanym, który jest także uczuciowy i inteligentny. Potrafi dostosowywać się do różnych sytuacji. Przywiązuje się silnie do swojej rodziny. Na ogół terier walijski jest cierpliwy wobec dzieci. Z kotami i innymi zwierzętami domowymi należy go zapoznać odpowiednio wcześnie, aby nie ścigał ich jako dorosły pies.
Wobec obcych pozostaje nieufny. Jest to rasa wystarczająco bystra, by zrozumieć, o co chodzi opiekunowi, ale na tyle sprytna, by odwieść go od jego zamiarów. Szkolenie musi być prowadzone umiejętnie i konsekwentnie. To niezmordowany i wyjątkowo skoczny pies. Terier walijski jest zawsze gotów do zabawy z piłką, uwielbia zabawy i hasanie bez smyczy. Uwielbia również kontakt z wodą i pływanie.
Terier walijski
Najbardziej pożądana maść teriera walijskiego to czarna podpalana lub szaro-czarna bez czarnych kresek na palcach. Czerń poniżej stawów skokowych jest niepożądana. Włos okrywowy teriera walijskiego jest szorstki i drutowaty. Sierść bez podszerstka jest także niepożądana.
Jeśli masz zamiar wystawiać swojego psa, trymuj jego sierść co najmniej dwa razy w roku. W zależności od tempa odrastania sierści, wyskubuj psa według zapotrzebowania. Między zabiegami włosy należy czesać i szczotkować kilka razy w tygodniu. Wielu właścicieli terierów walijskich samodzielnie strzyże swoje psy. Typowy wygląd nadają rasie dłuższe włosy na kończynach, podbrzuszu, a szczególnie długa broda i krzaczaste brwi.
Terier walijski - pielęgnacja. Zdjęcie hodowla Cetno Terriers
Teriery walijskie należą do psów odpornych i wytrzymałych, które zazwyczaj przez całe życie cieszą się dobrym zdrowiem. Najczęściej osiągają wiek kilkunastu lat oraz pozostają aktywne fizycznie i umysłowo do późnej starości.
Terier walijski jest praktycznie cały czas w ruchu, dlatego trzeba wybrać taki sposób żywienia, który zaspokoi jego potrzeby i dostarczy organizmowi energii. Decydując się na suchą karmę, nie wybieraj najtańszej, gdyż w karmie tej nie ma odpowiednich składników, które mogłyby wpłynąć pozytywnie na jego rozwój. Dobra karma powinna zawierać nie mniej niż 30% mięsa suszonego lub świeżego. Czytaj skład i sprawdź czy sucha karma nie zawiera barwników i sztucznych konserwantów, bowiem składniki te mogą źle wpłynąć na prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego.
Terier walijski - hodowle. Zdjęcie hodowla Cetno Terriers