Look4dog.com

West highland white terrier (Westie)

Uważany przez swoich miłośników za jednego z najbardziej atrakcyjnych terierów, west highland white należy także do śmiałych i wytrwałych ras. Wyhodowany z myślą o polowaniach na lisy, wydry i gryzonie, west highland white terrier ma wspólnych przodków ze szkockim, cairn oraz dandie dinmont terierami. Białe szczenięta cairn teriera, jako niepełnowartościowe, były eliminowane.

Tymczasem pułkownik Malcolm z Polltalloch docenił białą szatę psa jako wyróżniającą go podczas polowania od ciemnych liści i zaczął hodować west highland white teriery w hrabstwie Argyll w XIX wieku. Dzięki selekcji całkowicie białych okazów, uzyskał charakterystyczne cechy tej rasy. „Westie”, jak się go czasem określa, nazywany był więc „polltalloch terierem”. Jego fotografie z psami pokazują, że ówczesna wersja niczym nie różniła się od obecnej formy rasy. Psy tego typu znane były także jako „rosenach teriery”, od nazwy majątku diuka z Argyll, który był ich miłośnikiem. Podobnie jak inne małe szkockie teriery westie został wyhodowany do polowania na szkodniki. Niegdyś, wspólnie z cairn terierem oraz skye terierem klasyfikowano go pod wspólną nazwą: „small highland working terier”.

  • Długość życia: 12 - 16 lat
  • Wysokość w kłębie: 28 cm

West highland white terrier - charakter

To mocno zbudowany z prostym grzbietem piesek. Ma silne przednie łapki i dobrze umięśnione tylne. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów, łączy w sobie siłę, wytrwałość i aktywność. Westie jest niezależnym, nieco upartym i żywiołowym rozrabiaką. To ruchliwy, pies o niezmordowanej chęci do zabawy. 

West highland white teriera cechuje przywiązanie do rodziny, pewność siebie i odwaga. Jest psem o wielkim sercu. Ten mały piesek jest pełen wigoru, aktywny i charakteryzuje się wysoką samooceną. To czujny, wesoły, odważny i pewny siebie przyjaciel. Bez względu na małe rozmiary, przedstawiciele tej rasy są dobrymi stróżami, zawsze czujnymi i śmiałymi. Wobec obcych mu osób zachowuje rezerwę, a szczekaniem ostrzeże przed każdym zagrożeniem. Jednak nie jest to rasa dla każdego. Mogą być zadziorne, szczekliwe, dlatego jego przyszły właściciel powinien być cierpliwy i konsekwentny. Ich socjalizację zaczynamy od pierwszych chwil w domu. Pomim, że wyglądają jak pluszowe pieski, należy im poświęcić odpowiednią ilość czasu, aby wyrósł z niego oddany i dobrze wychowany towarzysz. Pieski te uwielbiają siedzieć na kolanach, lubią być przytulane, pieszczone i głaskane. Doskonale odnajdą się w rodzinie, w której są starsze dzieci. 

West highland white teriera  dobrze poradzi sobie w agility, ma też bardzo dobry węch dzięki czemu może brać udział w zawodach z tropienia. Nie jest wymagający pod względem aktywności. Regularne spacery, zabawa w parku oraz możliwość wybiegania się w zupełności mu wystarczą. Należy pamiętać, że jako pies myśliwski może pogonić za kotem lub ptakami. 

To pojętny i mądry pies, szybko się uczy, choć czasem jego wrodzona upartość może troszkę przedłużyć jego szkolenie. Dlatego jego przewodnik musi wykazać się sporą cierpliwości, a to doprowadzi do sukcesu. 

Westie jest pracowitym psem i zawsze gotowy do pracy w terenie. Jako typowy terier, rzadko kiedy ustosunkowany pozytywnie do innych psów. Zwierzęta, z którymi się wychowuje, akceptuje oraz chroni. Natomiast w stosunku do obcych psów może być przyjazny, jak również agresywny. To dobre psy do miasta, które potrafią wyszaleć się w każdych warunkach. Westie nie gubia sierści, jednak należy je trymować, dlatego w tym celu warto udać się do salonu groomerskiego. 

West highland white terrier - charakterWest highland white terrier

West highland white terrier - umaszczenie

Maść west highland white teriera jest czysto biała. Okrywa włosowa jest dwuwarstwowa. Włos okrywowy ma 5 cm długości i jest twardy. Podszerstek krótki, miękki i gęsty.

West highland white terrier - umaszczenieWest highland white terrier - umaszczenie

West highland white terrier - pielęgnacja

Westie wymaga regularnego szczotkowania, ponieważ ma tendencję do bardziej lub mniej regularnego linienia. Jego zaletą jest „sucha”, pozbawiona psiego zapachu skóra. Do celów wystawienniczych rasa wymaga specjalnego trymowania.
 

West highland white terrier - choroby

Westie to generalnie zdrowa rasa, która może czasem zachorować na przemieszczanie się rzepki, schorzenia oczu czy kardiologiczne.
Dobrzy hodowcy oferują testy genetyczne w tym zakresie. Postaw na badania profilaktyczne u weterynarza, dobrej jakości pokarm oraz odpowiednią dawkę ruchu dla Twojego pupila.

West highland white terrier - żywienie

West highland white terier nie jest wymagający pod względem diety. Można go karmić, podobnie jak inne małe teriery, karmą suchą, mokrą lub jedzeniem przygotowywanym w domu. Idealnym rozwiązaniem będzie dieta Barf.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.