Look4dog.com

Braque d’Auvergne

Braque d’Auvergne został wyhodowany ponad 200 lat temu w regionie Cantal, historycznej prowincji Owernia w południowej Francji. Od nazwy miejsca wzięła się nazwa rasy stworzonej przez i dla myśliwych. W pracach hodowlanych nad wyżłem z Owernii uczestniczyli m.in. Rycerze Maltańscy. Przed 1814 rokiem na terenie Masywu Centralnego były już hodowane czarno-białe nakrapiane oraz czarno-białe i brązowo-białe psy. To one zapoczątkowały nową rasę myśliwską. Pierwsza pisemna informacja o wyżle z Owernii pochodzi z 1881 roku. W XIX wieku prezentował on typ cięższy psa polującego. Po tym jak podbił także północną Francję, wzrosło zapotrzebowanie na osobniki lżejsze.

Do hodowli wprowadzono pointery angielskie. Od tamtej pory miłośnicy rasy podzielili wyżła z Owernii na dwa typy: dawny typ Braque d'Auvergne oraz Braque d'Auvergne type parisienne. Zdolność adaptacji wyżła z Owernii umożliwia okładanie pola na dużych powierzchniach oraz utrzymanie całodniowej aktywności, nawet w najbardziej trudnym terenie.

We Francji wyżeł z Owernii jest ceniony m.in. ze względu na mocny charakter.  Niewiele osób wie, że ten doskonały pies myśliwski o bardzo dobrym węchu to także znakomity i pełen oddania pies do towarzystwa.

  • Długość życia: 11 - 13 lat
  • Wysokość w kłębie psy 57 - 63 cm, idealny wzrost to 60 cm
  • Wysokość suki w kłębie 53 - 59 cm, idealny wzrost to 56 cm
  • Waga: 22 - 30 kg
     

Braque d’Auvergne - charakter

Braque d’Auvergne to krzepki pies o silnym kośćcu i lekkim chodzie. Porusza się z dużą elegancją i harmonią. Dobrze dostosowuje się do życia rodzinnego

Są to psy bardzo przyjazne, inteligentne i posłuszne. Rasa ta jest bardzo wytrzymała. Może pracować podczas złych warunków pogodowych i w trudnych terenach. Szybko się uczą. We Francji Braque d’Auvergne uznawany jest za najlepszą rasę, z którą można polować na drobną zwierzynę. 

Wyżeł owerniacki jest psem myśliwskim dlatego jego szkolenie powinno opierać się głównie na rozwijaniu jego naturalnych zdolności. Ostre podejście i agresywne krzyki nie przynoszą korzyści. Znacznie lepsze wyniki osiąga się przy zachowaniu konsekwencji i wyczucia. Wyżły z Owernii współżyją zgodnie z innymi psami oraz zachowują się przyjaźnie wobec dzieci. 

Wyżły z Owernii potrzebują dużo ruchu. Idealnym właścicielem tej rasy, będzie osoba, która lubi spędzać aktywnie czas. Wyżeł ten będzie towarzyszył Tobie w czasie biegów przełajowych lub kiedy zasiądziesz na rower. Pies ten jest łagodny, bardzo czuły o zrównoważonym charakterze. Bardzo przywiązany do swojego opiekuna i doskonale znajdzie język ze swoimi młodszymi właścicielami. Dobrze dostosowuje się zarówno do życia w mieście jak i na wsi. Nie jest również agresywny w stosunku do obcych mu osób i zwierząt.

Braque d’Auvergne - charakterBraque d’Auvergne 

Braque d’Auvergne - umaszczenie

Czarne z białymi znaczeniami różnego nasilenia. Znaczenie typu: dropiate lub szare. głowa powinna być czarna, preferowana biała smuga na kufie. Biel może rozlewać sie stopniowo po kufie. Białe i dropiate ucho lub część głowy biała i dropiata nie mogą być uznane za wadę.

Skóra wyżła jest cienka, jednak nie luźna. Ma krótką, lśniącą sierść. Włos nie jest twarda.

Braque d’Auvergne - umaszczenieBraque d’Auvergne - umaszczenie. Zdjęcie hodowli All Irish Gold

 

Braque d’Auvergne - pielęgnacja

Pielęgnacja Braque d’Auvergne nie jest skomplikowana. Wystarczy go kilka razy w tygodniu wyczesać w celu pozbycia się wypadającej sierści. Niestety ze względu na oklapnięte uszy, może dochodzić w nich do infekcji. Dlatego ważne jest, aby regularnie je sprawdzić. 

Braque d’Auvergne - pielęgnacjaBraque d’Auvergne - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli All Irish Gold

Braque d’Auvergne - choroby

Wyżły to psy z reguły zdrowe, silne i odporne. Mogą one jednak cierpieć na zwyrodnienia stawów spowodowane kontuzjami oraz rozszerzenie się i skręt żołądka, do którego, z uwagi na głęboką klatkę piersiową, mają większe tendencje niż pozostałe rasy. 

Braque d’Auvergne - żywienie

Aby zapobiegać problemom zdrowotnym i trawiennym stosuj zbilansowaną dietę zawierającą składniki potrzebne do odbudowy chrząstek stawowych i nie przekarmiaj psa. Podawaj posiłki o stałych porach. Należy pamiętać, aby nigdy przed wyjściem na spacer czy po wiekszej aktywności nie otrzymywał pożywienia. Jego dieta powinna byc bogata w składniki odżywcze, dzięki którym będzie sie prawidlowo rozwijał. Jeden duży posiłek warto podzielić na dwa mniejsze. Decydując się na sucha karmę, ważne jest, aby w jej składzie nie było zbóż oraz sztucznych konserwantów. 

Braque d’Auvergne - żywienieBraque d’Auvergne - hodowle. Zdjęcie hodowli All Irish Gold

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.