Look4dog.com

Braque de l'Ariege (Wyżeł z Ariege)

Wyżły francuskie z Ariege to psy o długiej historii i tradycji myśliwskiej. Wywodzą się z bardzo starej linii wyżłów francuskich, które stale ulepszano pod kątem użytkowym. W XIX wieku skrzyżowano je z białymi i pomarańczowymi wyżłami z południowej Francji . Uzyskano przez to psy o jaśniejszym umaszczeniu oraz większej zwinności i lekkości. Wyżły Braque de l’Ariege nie były jednak nigdy bardzo liczne i jednego psa użytkowało zwykle nawet kilku myśliwych. I tak zapobiegło to jednak całkowitemu wyginięciu tej rasy. Przez lata nadal doskonalono te psy, ale nie przekładało się to na wzrost popularności.

Wyżłom tym groziło nawet całkowite wymarcie w przypadku spadku liczebności. W 1990 roku grupa hodowców Braque de l’Ariege zrzeszyła się z zamiarem niedopuszczenia do zapomnienia tej dostojnej rasy.

  • Wysokość psa w kłębie: 60 - 67 cm
  • Wysokość suki w kłębie: 56 - 65 cm

Braque de l'Ariege (Wyżeł z Ariege) - charakter

To pies w typie kontynentalnym, o mocnej budowie, jednakże nie przesadnie ciężki. Wyżły francuskie z Ariege to uniwersalne psy myśliwskie ze szczególnym naciskiem na polowanie na ptactwo. Braque de l’Ariege jest psem odpornym, zdolnym oraz posłusznym i bardzo łatwym w szkoleniu. Jego temperament jest typowy dla psów ras myśliwskich.

Braque de l’Ariege jest energicznym, aktywnym psem, potrzebującym intensywnych i długich spacerów, na których mogą swobodnie biegać. Najlepiej czuje się w domu z ogrodem, ale duże mieszkanie też będzie odpowiednie. Ze względu na krótką sierść nie powinien mieszkać na zewnątrz w krajach o umiarkowanym klimacie takich jak Polska.

Braque de l’Ariege jest dobrym psem stróżującym, ponieważ jest podejrzliwy i nieufny wobec obcych. Pies ten nie jest agresywny w stosunku do innych psów i bardzo dobrze dogaduje się z dziećmi. Mimo naturalnych łowieckich instynktów, wyżły francuskie z Ariege są przyjazne dla innych zwierząt, o ile są do nich przyzwyczajane przez długi czas, najlepiej od okresu szczenięcego.

Braque de l'Ariege (Wyżeł z Ariege) - umaszczenie

Umaszczenie wyżła z Ariege wełdug FCI

  • bladopomarańczowo-płowe
  • czasami brązowe
  • intensywnie nakrapiane płowymi plamkami lub brązowy deresz 

Niektóre osobniki mają umaszczenie białe nakrapiane płowymi lub brązowymi znaczeniami.

Braque de l'Ariege (Wyżeł z Ariege) - pielęgnacja

Jak każdy wyżeł krótkowłosy, rasa ta potrzebuje czesania od czasu do czasu (wystarczy to robić raz w tygodniu). Ze względu na budowę jaką mają uszy, warto o nie dbać i regularnie sprawdzać ich stan. Wtedy przy powstającej infekcji będziemy mogli szybko zareagować.

Braque de l'Ariege (Wyżeł z Ariege) - choroby

To psy z reguły zdrowe, silne oraz odporne. Mogą cierpieć na zwyrodnienia stawów spowodowane kontuzjami oraz rozszerzenie się i skręt żołądka, do którego, z uwagi na głęboką klatkę piersiową, mają większe tendencje niż pozostałe rasy. 

Braque de l'Ariege (Wyżeł z Ariege) - żywienie

Bardzo ważne w żywieniu naszego pupila jest to, aby otrzymywał posiłki, które zaspokoją jego potrzeby żywieniowe, jest to bardzo ważne w przypadku psów pracujących. Odpowiednia będzie karma bogata w mikro- i makroelementy, a także będzie zawierała więcej niż 30% mięsa suszonego lub świeżego. Należy dbać o linię tego psa, gdyż przy zbyt obfitych posiłkach i przy braku ruchu może stać się otyły. Dlatego ważne jest, aby dzienna porcja pożywienia była dostosowana do jego aktywności.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.