Look4dog.com

Duży Münsterländer

Dużego Münsterländer wywodzi się od tych samych przodków co długowłosy wyżeł niemiecki, choć obie rasy różni umaszczenie. 
Rasa ta łączy w sobie najlepsze cechy setera (budowa ciała) i spaniela (usposobienie). Choć oficjalnie został uznany jako rasa stosunkowo niedawno, już w XVIII wieku Duży Münsterländer był uważany za odmianę niemieckiego wyżła długowłosego. 

W 1908 roku został wyłączony z hodowli z powodu rzekomej domieszki krwi innych ras. Na początku swojej działalności Niemiecki Kennel Club zadecydował, że będzie rejestrował wyłącznie brązowo-białe niemieckie wyżły długowłose, odrzucając szczenięta innej maści. Czarno-białe osobniki trafiały na wieś do chłopów z regionu Münster w Dolnej Saksonii. Cenili oni tego pięknego psa ze względu na użytkowość, a nie wygląd zewnętrzny. Rolnicy na zawsze pozostali wierni rasie. Doceniają go jako wszechstronnego psa myśliwskiego, który pracuje zarówno przed, jak i po strzale, na terenie pełnym ciernistych zarośli, wrzosowisk i bagien. Jego specjalnością jest buszowanie i szperanie. Dodatkowo, ma donośny głos oraz dobrze aportuje. Ponieważ przez wiele lat Duży Münsterländer żył pod strzechą ze swoją rodziną, co wpłynęło na to, że we krwi ma przywiązanie, łatwość w ułożeniu, inteligencję i czujność. Od 1919 Duży Münsterlander jest uznawany za osobną rasę.

  • Długość życia 12 - 13 lat
  • Wysokość w kłębie psa 60 - 65 cm 
  • Wysokość suki w kłębie 58 - 59 cm
  • Waga ok 30 kg
     

Duży Münsterländer - charakter

Duży Münsterlander jest dobrze umięśnionym z charakterystycznym wyglądem psem. Inteligentny o szlachetnym wyrazie. Niegdyś Duży Münsterlander traktowany był wyłącznie jako pies do polowania. Psy tej rasy początkowo wykorzystywane były przez chłopów do polowań, gdyż potrzebowali oni psa wszechstronnego, takiego, który będzie dobrze pracował na lądzie, jak i w wodzie. Musiał być psem tropiącym oraz aportującym drobna zwierzynę. Duży Münsterlander potrafi brawurowo wykonać powierzone mu zadania w polu, w lesie czy w wodzie. To psy idealne do odnajdywania i aportowania zaginionych postrzałów. 

Duży Münsterlander w domu, potrafi być zrównoważonym, spokojnym psem całej rodziny. Wykazuje się również dużą czujnością. Łatwo się uczy i prowadzi, pod warunkiem, że poświęcimy na jego wychowanie swój czas. Bardzo przywiązuje się do członków rodziny. Duże Münsterlandery bywają nieco dominujące, dlatego potrzebują rozważnego, konsekwentnego i cierpliwego przewodnika. Psy tej rasy nie sprawiają raczej problemów w kontaktach z innymi psami i zwierzętami domowymi. W większości są bardzo radosne i cierpliwe podczas kontaktów z dziećmi. Wszystkich na swojej drodze traktują przyjaźnie, ale w razie potrzeby zamienią się w odważnego i czujnego psa stróżującego.

Duży Münsterlander będzie szczęśliwy, jeśli będzie miał okazję często pływać, dużo aportować, biegać oraz długo spacerować. Duże Münsterlandery to lojalne, oddane i godne zaufania czworonogi. Wyśmienicie pełnią rolę psów myśliwskich oraz domowych. 

Duży Münsterländer - charakter
Duży Münsterländer 

Duży Münsterländer - pielęgnacja

Sierść tej rasy nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Wystarczy regularne szczotkowanie i czesanie. Sprawdzaj co jakiś czas czystość przewodów słuchowych.
 

Duży Münsterländer - umaszczenie

  • białe w czarne łaty 
  • niebieskie przesiane 

Głowa czarna, dopuszczalna biała strzałka. Sierść powinna być długa i gęsta. Włos jednak musi być gładki, niefalujący, nie może być odstający. Szata musi być szczególnie długa i zwarta na zewnętrznej części przednich i tylnych nóg (dobrze pokryte włosem zwanym frędzlami).
 

Duży Münsterländer - choroby

Duży Münsterlander to generalnie zdrowa rasa. Rzadko zdarza się dysplazja stawowa. Bardzo ważne jest zapewnienie psu sporej dawki ruchu, ale bez forsowania go, oraz zbilansowana dieta już od pierwszych wspólnych chwil. 
 

Duży Münsterländer - żywienie

Zainwestuj w dobre mieszanki karm przeznaczone dla psów polujących, pracujących. Dieta Dużego Münsterlandera powinna być bogata w białko, ale zbilansowana w inne niezbędne składniki takie jak węglowodany, minerały i witaminy. Kontroluj wagę psa, aby nie dopuścić do zwyrodnień stawowych spowodowanych nadwagą. 
 

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.