Look4dog.com

Pointer

Pointer (zwany też jako pointer angielski) to rasa, która została wyhodowana w Anglii w wyniku krzyżowania ze sobą psów rasy foxhounda z francuskim i włoskim wyżłem. Pointer jest jedną z najstarszych ras psów myśliwskich. Psy tej rasy były wykorzystywane do polowań na ptactwo.

Charakterystyczna dla tej rasy jest wrodzona stójka, czyli pies kiedy zauważy zwierzynę zastyga w bezruchu. Pointery są pięknymi silnymi psami. Dobrze zbudowane o idealnych proporcjach. W ruchu wyglądają bardzo elegancko z dostojnie uniesioną głową.

 • Długość życia: 12 - 14 lat
 • Wysokość w kłębie psa: 63 - 69 cm
 • Wysokość w kłębie suki: 61 - 66 cm

Dla kogo?

 • Psy dla aktywnych
  Psy dla aktywnych

   

 • Psy dla rodzin
  Psy dla rodzin

   

 • Psy myśliwskie
  Psy myśliwskie

   

 • Psy pracujące
  Psy pracujące

   

Charakter

Pointer jest harmonijnie i pod każdym względem dobrze zbudowany. Sprawia wrażenie silnego i zarazem smukłego. Arystokratyczny, żywy, uosabiający siłę, wytrzymałość i szybkość. Jest przyjazny, zrównoważony o miłym usposobieniu. Pointer jest psem łagodnym, szybkim, o doskonale rozwiniętych zmysłach. Żywiołowy i pełen energii. Pomimo, że pies ten należy do rodziny psów myśliwskich i wydawałoby się, że tylko u myśliwego będzie mu najlepiej, to jednak równie doskonale sprawdzi się jako pies towarzyszący rodzinie z dziećmi. Pointery są cierpliwe zarówno w kontakcie z dorosłymi, jak i w przypadku zabaw z dziećmi. Uwielbiają być głaskane, przytulane oraz chwalone podczas szkolenia. Rasa ta, nie jest agresywna. Ceniony jest za swoje przyjemne usposobienie, żywiołowość oraz pełen pasji temperament. Pointer jest psem sprawnym, szybkim o doskonale rozwiniętycha zmysłach i idealnym refleksie.

Pointer zdjęcie z hodowli Loyal Point FCIPointer z hodowli Loyal Point FCI

Pointer to specjalista od pracy w polu, dlatego znalazł miłośników na całym świecie. Potrafi doskonale pracować przed strzałem. W Niemczech rasa ta była wykorzystywana do pracy zarówno do tropienie drobnej zwierzyny, jak i jej aportowania. Psy tej rasy wykazują ogromną wytrwałość w czasie tropienia. Zadaniem tych psów podczas polowań było wskazywanie zwierzyny, a nie pogoń czy zagryzanie. Dlatego inne zwierzęta domowe mogą czuć się bezpiecznie w towarzystwie Pointera. Dla Pointera ważne jest, aby poświęcić mu sporo czasu na piesze długie wędrówki. 

Pointer ma ogromną potrzebę ruchu, przestrzeni i wolności. To pies odpowiedni dla osób uprawiających biegi, kolarstwo czy też dog trekking. Pointer będzie idealnym kompanem dla osób jeżdżących konno, ponieważ uwielbia przestrzeń i wolność. Zamknięty w czterech ścianach będzie czuł się nieszczęśliwy. Rasa ta zaliczana jest do psów, które bardzo szybko się uczą i są bardzo pojętne, jednak nic nie uzyskamy siłą i krzykiem. Najważniejsze jest, aby odpowiednio zmotywować psa do działania. Dlatego przyszyły jego właściciel musi wykazać się kreatywnością, cierpliwością i konsekwencją. Szkolenia z posłuszeństwa możemy zacząć już od wieku szczenięcego i nie należy zapominać też o socjalizacji, która dla psa jest bardzo ważna. Najlepiej takiego malucha, który już ma wszystkie szczepienia ze sobą zabierać w różne miejsca. Do parku, do centrum miasta, pod szkołę czy przedszkolę, a także do komunikacji miejskiej. Będziemy mieli wtedy pewność, że z tego malutkiego pieska wyrośnie odważny, nie lękliwy Pointer. 

Pielęgnacja

Pointer to idealna rasa do pielęgnacji. Ma bardzo krótką wyjątkową sierść. Jej wyjątkowość polega na tym, że nawet zaschnięte błoto po paru godzinach samo się z niej wykruszy. Włos pointerów jest twardy, krótki i lubi wbijać się niestety w dywan, a ponieważ sierść wypada praktycznie przez cały rok, nie zapominajmy o szczotkowaniu. Wystarczy szczotka z bardzo gęstym włosiem lub rękawica gumowa. Jeżeli o to zadbamy i będziemy robić to systematycznie, nie powinno być z tym już problemu. Przed szczotkowaniem najlepiej sierść pointer spryskać wodą lub specjalna odżywką.  Przy higienie tych piesków należy też zwrócić uwagę na uszy, oczy i regularnie je przemywać.

Pointer zdjęcie z hodowli Loyal Point FCIPointer z hodowli Loyal Point FCI

Umaszczenie

Pointer angielski ma umaszczenie:

 • cytrynowo - białe
 • pomarańczowo - białe
 • wątrobiano - białe

Dopuszczalna jest też maść jednolita lub trójkolorowa.

Włos ma cienki, krótki, twardy, który  równomiernie okrywa ciało. Jest idealnie gładki i prosty, o wyraźnym połysku.

Pointer zdjęcie z hodowli Loyal Point FCIPointer z hodowli Loyal Point FCI

Choroby

Pointery zaliczamy do ras zdrowych. Pamiętajmy jednak, źle tolerują niskie temperatury. Nie nadają się do trzymania na zewnątrz. Natomiast kiedy są w ruchu, nie marzną, dlatego długie spacery w mroźną pogodę nie są dla nich dokuczliwe.  Pointery są rasą dużą, więc mogą być narażone na wystąpienie dysplazji. Mogą mieć też problem ze skórą.

Żywienie

Pointer to rasa bardzo żywiołowa, uwielbiająca ruch, dlatego powinien dostawać dobrej jakości karmę. Dostarczy mu ona niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju witamin, białka, tłuszczu, minerałów. Zwłaszcza wapń i fosfor, które wpływają na prawidłowy rozwój układu kostnego. Wybierając gotową suchą karmę, czytajmy jej skład: im zawartość procentowa mięsa jest duża, tym lepiej. W suchej karmie nie powinny znaleźć się zboża. Dobrym sposobem żywienia jest również dieta Barf. Oparta jest ona bowiem na podawaniu psom nieprzetworzonego mięsa.

Pointer zdjęcie z hodowli Loyal Point FCIPointer z hodowli Loyal Point FCI

Zdjęcie profilowe rasy dzięki uprzejmości hodowli Loyal Point FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.