Look4dog.com

Pointer

Pointer (zwany też jako pointer angielski) to rasa, która została wyhodowana w Anglii w wyniku krzyżowania ze sobą psów rasy foxhounda z francuskim i włoskim wyżłem. Pointer jest jedną z najstarszych ras psów myśliwskich. Psy tej rasy były wykorzystywane do polowań na ptactwo.

Charakterystyczna dla tej rasy jest wrodzona stójka, czyli pies kiedy zauważy zwierzynę zastyga w bezruchu. Pointery są pięknymi silnymi psami. Dobrze zbudowane o idealnych proporcjach. W ruchu wyglądają bardzo elegancko z dostojnie uniesioną głową.

  • Długość życia: 12 - 14 lat
  • Wysokość w kłębie psa: 63 - 69 cm
  • Wysokość w kłębie suki: 61 - 66 cm

Pointer - charakter

Pointer jest harmonijnie i pod każdym względem dobrze zbudowany. Sprawia wrażenie silnego i zarazem smukłego. Arystokratyczny, żywy, uosabiający siłę, wytrzymałość i szybkość. Jest przyjazny, zrównoważony o miłym usposobieniu. Pointer jest psem łagodnym, szybkim, o doskonale rozwiniętych zmysłach. Żywiołowy i pełen energii. Pomimo, że pies ten należy do rodziny psów myśliwskich i wydawałoby się, że tylko u myśliwego będzie mu najlepiej, to jednak równie doskonale sprawdzi się jako pies towarzyszący rodzinie z dziećmi. Pointery są cierpliwe zarówno w kontakcie z dorosłymi, jak i w przypadku zabaw z dziećmi. Uwielbiają być głaskane, przytulane oraz chwalone podczas szkolenia. Rasa ta, nie jest agresywna. Ceniony jest za swoje przyjemne usposobienie, żywiołowość oraz pełen pasji temperament. Pointer jest psem sprawnym, szybkim o doskonale rozwiniętycha zmysłach i idealnym refleksie.

Pointer - charakterPointer - charakter. Zdjęcie hodowli Loyal Point FCI

Pointer to specjalista od pracy w polu, dlatego znalazł miłośników na całym świecie. Potrafi doskonale pracować przed strzałem. W Niemczech rasa ta była wykorzystywana do pracy zarówno do tropienie drobnej zwierzyny, jak i jej aportowania. Psy tej rasy wykazują ogromną wytrwałość w czasie tropienia. Zadaniem tych psów podczas polowań było wskazywanie zwierzyny, a nie pogoń czy zagryzanie. Dlatego inne zwierzęta domowe mogą czuć się bezpiecznie w towarzystwie Pointera. Dla Pointera ważne jest, aby poświęcić mu sporo czasu na piesze długie wędrówki. 

Pointer ma ogromną potrzebę ruchu, przestrzeni i wolności. To pies odpowiedni dla osób uprawiających biegi, kolarstwo czy też dog trekking. Pointer będzie idealnym kompanem dla osób jeżdżących konno, ponieważ uwielbia przestrzeń i wolność. Zamknięty w czterech ścianach będzie czuł się nieszczęśliwy. Rasa ta zaliczana jest do psów, które bardzo szybko się uczą i są bardzo pojętne, jednak nic nie uzyskamy siłą i krzykiem. Najważniejsze jest, aby odpowiednio zmotywować psa do działania. Dlatego przyszyły jego właściciel musi wykazać się kreatywnością, cierpliwością i konsekwencją. Szkolenia z posłuszeństwa możemy zacząć już od wieku szczenięcego i nie należy zapominać też o socjalizacji, która dla psa jest bardzo ważna. Najlepiej takiego malucha, który już ma wszystkie szczepienia ze sobą zabierać w różne miejsca. Do parku, do centrum miasta, pod szkołę czy przedszkolę, a także do komunikacji miejskiej. Będziemy mieli wtedy pewność, że z tego malutkiego pieska wyrośnie odważny, nie lękliwy Pointer. 

Pointer - pielęgnacja

Pointer to idealna rasa do pielęgnacji. Ma bardzo krótką wyjątkową sierść. Jej wyjątkowość polega na tym, że nawet zaschnięte błoto po paru godzinach samo się z niej wykruszy. Włos pointerów jest twardy, krótki i lubi wbijać się niestety w dywan, a ponieważ sierść wypada praktycznie przez cały rok, nie zapominajmy o szczotkowaniu. Wystarczy szczotka z bardzo gęstym włosiem lub rękawica gumowa. Jeżeli o to zadbamy i będziemy robić to systematycznie, nie powinno być z tym już problemu. Przed szczotkowaniem najlepiej sierść pointer spryskać wodą lub specjalna odżywką.  Przy higienie tych piesków należy też zwrócić uwagę na uszy, oczy i regularnie je przemywać.

Pointer - pielęgnacjaPointer - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Loyal Point FCI

Pointer - umaszczenie

Pointer angielski ma umaszczenie:

  • cytrynowo - białe
  • pomarańczowo - białe
  • wątrobiano - białe

Dopuszczalna jest też maść jednolita lub trójkolorowa.

Włos ma cienki, krótki, twardy, który  równomiernie okrywa ciało. Jest idealnie gładki i prosty, o wyraźnym połysku.

Pointer - umaszczeniePointer - umaszczenie. Zdjęcie hodowli Loyal Point FCI

Pointer - choroby

Pointery zaliczamy do ras zdrowych. Pamiętajmy jednak, źle tolerują niskie temperatury. Nie nadają się do trzymania na zewnątrz. Natomiast kiedy są w ruchu, nie marzną, dlatego długie spacery w mroźną pogodę nie są dla nich dokuczliwe.  Pointery są rasą dużą, więc mogą być narażone na wystąpienie dysplazji. Mogą mieć też problem ze skórą.

Pointer - żywienie

Pointer to rasa bardzo żywiołowa, uwielbiająca ruch, dlatego powinien dostawać dobrej jakości karmę. Dostarczy mu ona niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju witamin, białka, tłuszczu, minerałów. Zwłaszcza wapń i fosfor, które wpływają na prawidłowy rozwój układu kostnego. Wybierając gotową suchą karmę, czytajmy jej skład: im zawartość procentowa mięsa jest duża, tym lepiej. W suchej karmie nie powinny znaleźć się zboża. Dobrym sposobem żywienia jest również dieta Barf. Oparta jest ona bowiem na podawaniu psom nieprzetworzonego mięsa.

Pointer - żywieniePointer - hodowle. Zdjęcie hodowli Loyal Point FCI

Zdjęcie profilowe rasy dzięki uprzejmości hodowli Loyal Point FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.