Look4dog.com

Spaniel de Pont-Audemer (Epagneul de Pont-Audemer)

Rasa Epagneul de Pont-Audemer została wyhodowana we francuskim regionie Pont-Audemer w Normandii, w XIX wieku. Pomimo że dokładne pochodzenie rasy nie jest pewne, kynolodzy sądzą że na jej wygląd i charakter największy wpływ miały angielskie i irlandzkie spaniele wodne oraz stare rasy spanieli francuskich. Liczebność populacji spanieli Pont-Audemer nigdy nie była wysoka, zaś po II wojnie światowej była zagrożona wymarciem.

W 1949 roku prezes francuskiego klubu miłośników rasy zezwolił na krzyżowanie psów, które przeżyły wojnę z innymi osobnikami, m.in. irlandzkimi spanielami wodnymi. Dzięki temu hodowcy nie musieli stosować chowu wsobnego, przez co wyeliminowano zagrożenie dziedzicznymi chorobami genetycznymi. Mimo tych działań populacja nadal utrzymuje się na niskim poziomie. W 1980 roku klub rasy Pont-Audemer został połączony z klubem spaniela pikardyjskiego.

  • Długość życia: 12 - 14 lat
  • Wysokość w kłębie oscyluje w granicach 52-58 cm
     

Spaniel de Pont-Audemer (Epagneul de Pont-Audemer) - charakter

Pont-Audemery są rzadko spotykane w aglomeracjach miejskich. Większość populacji tych nieustępliwych i hardych psów pozostaje w rękach myśliwych. Są cenione za wysoką odporność na zmienne warunki atmosferyczne, duże umiejętności pracy w wodzie na terenach bagiennych i rzecznych, gdzie mieszkają kaczki. Spaniele te są też wykorzystywane w czasie polowań na zające i bażanty.

Spaniel de Pont-Audemer wykazuje ogromne zapotrzebowanie na aktywny tryb życia. Co najmniej jeden spacer w ciągu dnia powinien być intensywny. Spaniele de Pont-Audemer są nieszczęśliwe, kiedy spędzają większość życia w zamknięciu i nie mogą długo bawić się poza domem. Jeżeli prowadzisz siedzący tryb życia, zakup takiego psa nie będzie trafionym pomysłem. Rasa wymaga konsekwentnego i odpowiedzialnego szkolenia, ale jest dość łatwa w prowadzeniu. Zauważają to zwłaszcza osoby doświadczone w pracy z psem.

W domu rasa ta jest z natury łagodna, energiczna, przywiązana i lojalna wobec opiekuna. Mimo to nie sprawdzą się w rodzinach z bardzo małymi dziećmi. Spaniele Pont-Audemer uczą się szybko i chętnie. Wręcz uwielbiają sprawiać radość swojemu właścicielowi. W związku z tym chętnie wykonują otrzymywane polecenia. Francuzi widząc spaniela de Pont-Audemer nazywają go: „le petit clown des Marais”, czyli „mały clown z bagien”. Jest to spowodowane jego osobliwym i zabawnym wyglądem oraz bujną czupryną na głowie.
 

Spaniel de Pont-Audemer (Epagneul de Pont-Audemer) - pielęgnacja

Pielęgnacja psa polega na regularnym wyczesywaniu sierści. Troszkę więcej czasu należy poświęcić przy czesaniu uszy, gdyż są mocno kudłate. Po leśnym spacerze dokładnie obejrzyj sierść i oczyść ją z małych gałązek, które mogły się zaplątać w futro.

Spaniel de Pont-Audemer (Epagneul de Pont-Audemer) - umaszczenie

Umaszczenie spaniela de Pont-Audemer może mieć barwę:

  • brązową
  • brązową z szarym nakrapianiem
  • z matowymi błyskami
     

Spaniel de Pont-Audemer (Epagneul de Pont-Audemer) - choroby

Jedną z najczęstszych przypadłości zdrowotnych rasy Epagneul de Pont-Audemer jest łysienie w okolicach nosa i uszu. Dolegliwość zwykle pojawia się od 7-18 miesiąca życia.

Spaniel de Pont-Audemer (Epagneul de Pont-Audemer) - żywienie

Swojego spaniela Pont-Audemer możesz karmić wysokomięsną karmą dostępną w sklepie lub przejść na dietę BARF. W drugim przypadku uzupełniaj posiłki o drożdże piwne, olej rybny, jajka. 10%-15% wszystkich składników powinny stanowić drobno starte warzywa. Warto się z nią zapoznać. Mieszanie suchej karmy z mięsem nie jest dobrym pomysłem, gdyż może powodować problemy ze strony układu pokarmowego. Dlatego warto się zastanowić, jaki sposób żywienia będzie odpowiedni dla Twojego czwrononżnego przyjaciela. Więcej na temat żywienia w sekcji PORADY.

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.