Spaniel pikardyjski to rasa o francuskim pochodzeniu, uznawana za jedną z dwóch najstarszych ras spanieli kontynentalnych. Pod względem fizycznym oraz charakterologicznym jest on bardzo podobny do spaniela francuskiego. Obie rasy mają wspólnych przodków. Jedyną różnicą jest umaszczenie. Głowę i kończyny spaniela pikardyjskiego porasta włos o czekoladowej barwie, a jego szaro-brązowa szata pokryta jest licznymi drobnymi łatami i cętkami, co jest cechą niepożądaną u spaniela francuskiego. W Pikardii, regionie w północnej Francji, ta odmiana spaniela znana jest od wieków i ceniona głównie za umiejętność polowania na terenach mokrych i podmokłych. Psy te zyskały powszechne uznanie, zważywszy na swoje predyspozycje fizyczne oraz wszechstronność. Co więcej, pikardyjczyki posiadają solidną i odporną na niekorzystne warunki atmosferyczne okrywę włosową.
Popularność rasy spadła na początku XIX wieku. Wiązało się to z ograniczeniem liczby polowań wskutek obostrzeń prawnych zaraz po Rewolucji Francuskiej z 1789 roku. Podobnie jak wiele lat wstecz, większa część hodowli spaniela pikardyjskiego pozostaje w rękach myśliwych. Psa wykorzystuje się głównie do polowania na bażanty, kaczki, zające i króliki.
- Długość życia 12 - 14 lat
- Wysokość w kłębie: 55 - 60 cm
Epagneul picard to odważny pies o słodkim wyrazie. Jest silny o mocnych kończynach. Prezentuje się pięknie,a jago postawa jest imponująca.
Spaniel pikardyjski to posłuszny, lubiący zabawy z dziećmi i oddany pies. Jest on łatwy w ułożeniu, komunikatywny i bardzo inteligentny. Spaniel pikardyjski jest psem bardzo wrażliwym, dlatego z zaangażowaniem oznajmia swojej rodzinie pojawienie się obcych. Bywa, że jest przy tym nadmiernej szczekliwy. Kocha aktywność i nie lubi siedzieć za długo w jednym miejscu. Mimo, że dobrze adaptuje się do otoczenia, zdecydowanie woli możliwość porządnego wybiegania się na polanie niż spacery na osiedlu pełnym bloków. Dlatego lepiej by nie mieszkał w bloku. Poza tym zaakceptuje każde warunki oraz obecność innych zwierząt. W stosunku do swojej rodziny jest bardzo otwartym i lojalnym przyjacielem.
Spaniele pikardyjskie wymagają regularnego szczotkowania ich gęstej i bujnej sierści. W tym celu używaj specjalnego, delikatnie zakończonego zgrzebła. Kupisz je w większości sklepów dla zwierząt. Metalowy grzebień nie jest zalecany, gdyż może uszkodzić delikatną sierść psa. Zwracaj szczególną uwagę na jego długie uszy. Ze względu na swoja budowę, może doczodzic w nich do powstawanie stanów zapalnych.
Psy tej rasy posiadają włos średniej długości, gładki lub lekko falisty.
Umaszczenie, jakie występuje u spaniela pikardyjskiego jest szaro-pstrokate z brązowymi łatami na poduszkach i nasadzie ogona. Wzorzec rasy dopuszcza psy o maści szarej z czekoladowym przesianiem.
Spaniele pikardyjskie cieszą się dobrym zdrowiem. Jak wszystkie rasy o obwisłych i kiepsko wentylowanych uszach, które często wskakują do zimnych i bagnistych zbiorników wodnych, mają tendencję do stanów zapalnych. Aby ich uniknąć, można przycinać psu włosy wewnątrz ucha, bo to tam najszybciej osiada brud i kurz. Zewnętrzną część ucha przemywaj wacikiem z roztworem delikatnego mydła, a wewnętrzną specjalnymi płynami dostępnymi w sklepach zoologicznych.
Jak większość spanieli również i spaniel pikardyjski mają wilczy apetyt. Zjedzą wszystko co znajduje się na kuchennym blacie. Dlatego też wymagają diety, która zaspokoi ich potrzeby. Niestety wszelkie nieprawidłowości w diecie mogą przyczynić się do pogorszenia się jakości szaty, skóry. Spaniela można karmić bardzo dobrymi, bezzbożowymi suchymi karmami, które zawierają więcej niż 30% mięsa. Jeżeli chcesz wiedzieć co pies dokładnie je, możesz podawać mu produkty jakie obowiązują w diecie Barf. Surowe mięso, podroby, ryby, mięsne kości, warzywa i owoce.