Look4dog.com

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy jest psem wystawiającym o sierści twardej. Rasa ta prawdopodobnie wywodzi się od jedynego rudowłosego owczarka o długiej i szorstkiej sierści. Był to pies o silnym instynkcie myśliwskim, który lubił wodę, aportowanie i pogoń za dziką zwierzyną. Rasę tę później krzyżowano z psami gończymi. 

Początek hodowli tej rasy datuje się na koniec XIX wieku. Na początku XX wieku, zgodnie z planem stworzonym przez Siegfrieda Hegewalda, Barona Zedlitz i Neukirch, dokonywano selekcji w jasno określonym celu. Chciano stworzyć rasę niemieckich psów myśliwskich szorstkowłosych, które będą mocne, skuteczne obdarzone silnym charakterem. Dokonując krzyżówek z wyżłem niemieckim krótkowłosym szybko uzyskano psa myśliwskiego, charakteryzującego się szatą odporną na złą pogodę oraz wszechstronnością zastosowań we wszystkich dyscyplinach łowieckich. Dzięki swym cechom wyżeł niemiecki szorstkowłosy w ciągu kilkudziesięciu lat stał się najbardziej cenionym psem myśliwskim nie tylko w Niemczech, lecz także w wielu innych krajach. 

Od 1902 roku, wyżeł niemiecki szorstkowłosy jest hodowany jako odrębna rasa. Niemiecki Związek Hodowców wyżła Niemieckiego zrzesza dziś największą liczbę członków oraz psów. W Polsce tą rasą opiekuje się Klub Wyżłów.

  • Długość życia: 14 - 16 lat
  • Wysokość w kłębie psa: 61 - 68 cm
  • Wysokość w kłębie suki: 57 - 64 cm
  • Waga: 27 - 32 kg
     

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy - charakter

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy jest psem o szlachetnym wyglądzie, sztywnej i twardej sierści, która zapewnia mu doskonała ochronę. Jego spojrzenie jest bystre i uważne. Wyżły te są proporcjonalnie zbudowane, o czystych liniach, dostojne i silne, dzięki czemu należą do popularnych ras psów myśliwskich. 

To psy przeznaczone raczej dla myśliwych, które mają silny popęd i rewelacyjny węch. Dobrze pływają i pracują zarówno górnym jak i dolnym wiatrem. Charakteryzują się dużą samodzielnością przede wszystkim podczas wykonywania pracy. Mają niezależny charakter, dlatego zapanować nad nim można wyłącznie wtedy, kiedy jest się konsekwentnym, cierpliwym w jego wychowaniu. 
W rodzinie, która nie jest związana z myślistwem, pies wymaga dużej aktywności fizycznej. Należy pamiętać, że psy te cechują się silną pasją łowiecką, co może powodować ucieczki w trakcie spacerów po lesie lub polach. To pies bardzo aktywny, i potrzebuje sporej dawki codziennego ruchu. Treningi, wspólne długie spacery, czy bieg przy rowerze, sprawią, że wyżeł będzie w dobrej kondycji zarówno fizycznej jak i psychicznej. 

Wyżły niemieckie szorstkowłose są raczej podatne na szkolenie i powinny naukę zacząć już w wieku szczenięcym. Im wcześniejsza socjalizacja tym lepiej. Można z nimi także spróbować sił w różnych dyscyplinach kynologicznych np. dogtrekkingu lub agility.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy - charakterWyżeł niemiecki szorstkowłosy - charakter. Zdjęcie hodowli Loyal Point FCI

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy - pielęgnacja

Jego krótka i gęsta sierść jest łatwa w utrzymaniu. Wymaga regularnego szczotkowania, zwłaszcza w okresie silnego linienia, który przypada na wiosnę. 

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy - pielęgnacjaWyżeł niemiecki szorstkowłosy - pielęgnacja. Zdjęcie hodowli Loyal Point FCI

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy - umaszczenie

Umaszczenie wyżła niemieckiego szorstkowłosego zgodnie ze wzorcem ZKwP/FCI może być:

  • brązowo-dereszowate, z łatami lub bez,
  • czarno-dereszowate („szpakowate”), z łatami lub bez,
  • brązowe z białymi łatami na klatce piersiowej lub bez łat,
  • jasnodereszowate (dominujący kolor biały z dodatkiem brązowego
  • lub czarnego)

Inne kolory umaszczenia są niedopuszczalne.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy - umaszczenieWyżeł niemiecki szorstkowłosy - umaszczenie. Zdjęcie z hodowli Gosia’s Valley FCI

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy - choroby

Jest to rasa na ogół zdrowa. Mogą zdarzyć się deformacje biodra i łokcia. Odnotowano także u niektórych osobników przypadki katarakty.

Wyżeł niemiecki szorstkowłosy - żywienie

Wyżły niemieckie szorstkowłose należą do psów, które zjedzą wszystko co znajdzie się w jego misce. Ilość i kaloryczność posiłku musi być dostosowana do jego trybu życia i aktywności. Jeżeli trenujemy z psem często i intensywnie, musimy mu zapewnić posiłki wysokoenergetyczne, które będą bogate w dobrego rodzaju białko, dzięki któremu jego masa mięśniowa będzie ładnie się rozbudowywała. Przy wyborze karmy suchej zwracaj uwagę na jej skład. Powinna być ona pozbawiona zbóż, a na pierwszych miejscach w składzie powinno widnieć mięso.

Zdjęcie profilowe rasy dzięki uprzejmości hodowli Gosia’s Valley FCI

Ta strona używa plików cookie i innych podobnych technologii. Korzystanie z niej bez zmiany ustawień dotyczących
cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.